Ślad po skradzionej ciężarówce ze zwłokami prowadzi do Polski. Apel księży

18.10.2012 20:16
Niemiecka policja

Niemiecka policja (Fot. Archiwum)

Ślad w dochodzeniu w sprawie kradzieży w Niemczech ciężarówki z ciałami 12 zmarłych prowadzi do Polski - potwierdziła niemiecka prokuratura. Kościół ewangelicki zaapelował do sprawców o informacje, gdzie znajdują się ciała.
Samochód ciężarowy z przygotowanymi do transportu do krematorium w Miśni trumnami skradziono w nocy z niedzieli na poniedziałek z posesji zakładu pogrzebowego w miejscowości Hoppegarten pod Berlinem razem z dwoma innymi pojazdami.

Biskup apeluje: Umożliwcie godny pochówek

- Apeluję do sprawców, którzy ukradli ciężarówkę z 12 trumnami, by dali rodzinom zmarłych jakąś wskazówkę, gdzie są ciała ich bliskich. Proszę, miejcie na uwadze to, co przeżywają ludzie, gdy nie mogą pochować swojej zmarłej matki czy ojca - wezwał biskup Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc Markus Droege.

W oświadczeniu biskup podkreślił, że kradzież samochodu jest przestępstwem, ale "zakłócenie spokoju zmarłych ma w tym przypadku o wiele poważniejszy wymiar".

- Każdy człowiek, czy to protestant, katolik, prawosławny, żyd, muzułmanin oraz wyznawca innych religii i światopoglądów, potrzebuje w czasie żałoby rytuału pożegnania i miejsca pamięci - powiedział biskup, dodając, że godna postawa wobec zmarłego jest wyznacznikiem kultury społeczeństwa. - Dlatego proszę sprawców, by umożliwili godne pochowanie zmarłych - dodał.

Ślady prowadzą do Polski

Rzecznik prokuratury z Frankfurtu nad Odrą Ulrich Scherding powiedział, że ślad w dochodzeniu w sprawie kradzieży prowadzi do Polski. Jeden z samochodów, które zostały skradzione razem z ciężarówką z trumnami, odnaleziono w poniedziałek w Poznaniu. - Dlatego przypuszczamy, że dwa pozostałe pojazdy też mogą być w Polsce. Ale czy tak jest na pewno, nie wiemy - powiedział Scherding. Dodał, że niemiecka policja jest w bliskim kontakcie z policją w Polsce.

Również prokuratura zaapelowała o wszelkie informacje na temat skradzionej ciężarówki i ciał zmarłych. - Możliwe, że ten samochód gdzieś po prostu stoi, a sprawcy uciekli - powiedział Scherding.

Po otwarciu granic samochody kradzione na potęgę

W przygranicznych regionach na wschodzie Niemiec kradzieże samochodów są prawdziwą plagą od czasu zniesienia kontroli na granicy z Polską i Czechami. Według niemieckich danych od 2007 r. liczba kradzieży aut w Brandenburgii wzrosła o 250 proc. Coraz częściej giną też drogie maszyny rolnicze i budowlane.

Podobne problemy mają także Saksonia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie, a niemiecka opinia publiczna jest bardzo zaniepokojona kradzieżami i domaga się od miejscowych władz bardziej zdecydowanych działań przeciwko złodziejom.

Zobacz także
Komentarze (11)
Ślad po skradzionej ciężarówce ze zwłokami prowadzi do Polski. Apel księży
Zaloguj się
 • banksterek

  Oceniono 30 razy 22

  Ciała pewnie już są na jakiejś leśnej polance, albo płyną Wisłą do Gdańska. A ciężarówka pewnie od jutra będzie dowozić mięso albo mrożonki warzywne do jakiegoś hipermarketu :)

 • pis-dorn

  Oceniono 22 razy 20

  A kiedy to polski kosciol zaapeluje do polskich zlodziei, by zwrocili nie tylko trumny z cialami, ale i samochod.

  Szkoda, ze pani Olejnik nie widzi w tym skandalu na "caly swiat", a jedynie w nieotwartym dachu. Czyzby temat nie spelnial kryteriow "medialnosci" dla zakompleksionych dziennikarzyn??

 • exexpat

  Oceniono 8 razy 4

  KTORE PRZYKAZANIE?
  Tam jest 'Nie' w przykazaniu!

 • sigizm

  Oceniono 9 razy 3

  wystarczy tysiąc kamer IP wysokiej rozdzielczości ustawionych na drogach , i programy komputerowe do rozpoznawania ludzi i pojazdów, żeby po problemie

 • skuba2

  Oceniono 6 razy 2

  Nie rokuję skucesu!
  Ciała jak widać były ewangelickie a nasi złodzieje katoliccy! Najwyżej odmówią parę dodatkowych "zdrowasiek" za te niesłuszne dusze i tak ogrążone w ogniach piekielnych

 • adam900

  Oceniono 12 razy -12

  niemcy kradli i rabowali w Polsce przez okres II wojny , trzeba nadrobić straty z odsetkami !!!wyrównać róznice dochodowe , spowodowane stratami wojennymi i okupacją niemiecka i radziecką !!!

 • kesik001

  Oceniono 27 razy -23

  Polska odpowiedź na doktora śmierć?.
  Chyba niemcy nie powinni ciapać dziobem po tym jak ich popaprany rodak znieważał ludzkie zwłoki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje