"Macierewicz nie ma Boga w sercu" - Paweł Deresz o "śledztwie" posła PiS

- Pan Antoni Macierewicz nie ma Boga w sercu - powiedział nam Paweł Deresz, komentując przekazanie przez posła PiS wstrząsających fotografii ofiar katastrofy w Smoleńsku "niezależnym" ekspertom. Nikt z zespołu Macierewicza nie informował go o istnieniu takich zdjęć, ani nie pytał, czy może się nimi dzielić z zagranicznymi specjalistami.
Wstrząsające zdjęcia ofiar katastrofy w Smoleńsku, o których Polska dowiedziała się we wtorek, Antoni Macierewicz miał już kilka dni wcześniej, co przyznał w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Poseł PiS, który jest przewodniczącym zespołu parlamentarnego badającego katastrofę prezydenckiego samolotu, wyjawił, że przekazał fotografie ekspertom medycyny sądowej za granicą. - Do oceny i sformułowania wniosków o przyczynach katastrofy i jej przebiegu - powiedział "Niezależnej".

"Działa na mnie jak środek na wymioty"

Poseł Macierewicz uznał za ważniejsze wykorzystanie zdjęć we własnym "śledztwie" od zdania bliskich rodzin ofiar katastrofy. Nie poinformował (a przynajmniej nie wszystkich) rodzin o tym, że wyciekły tak wstrząsające fotografie. Nie zapytał także, czy zgadzają się, aby zdjęcia, na których mogą być ich bliscy, przesłać zaprzyjaźnionym z posłem ekspertom.

Potwierdza to Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, który od nikogo z zespołu badającego katastrofę nie dostał informacji o samowolnym zarządzaniu tym materiałem przez Macierewicza. - Pan Antoni Macierewicz nie ma Boga w sercu - powiedział Deresz w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Dodał, że nie podoba mu się zachowanie posła PiS, ale nie będzie interweniować u niego w tej sprawie: - Pan Macierewicz działa na mnie jak środek na wymioty, więc nie mam zamiaru się z nim kontaktować.

Prokuratura nie otrzymała od Macierewicza informacji o wycieku zdjęć

Wczoraj, w rozmowie z portalem Gazeta.pl Antoni Macierewicz krytykował publikację zdjęć w internecie. - Ich ujawnienie uważam za działania barbarzyńskie. To jest wstrząsające, że do tego dopuszczono. Moim zdaniem odpowiedzialni za to są między innymi ci, którzy sprawili, że oddano śledztwo w ręce rosyjskie, nie dopilnowano i przekazano wszystkie dowody Rosjanom. Pozwolono, by to strona rosyjska dysponowała wszystkimi możliwościami używanymi teraz przeciwko Polsce - stwierdził Macierewicz.

Poseł nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy zespół parlamentarny zawiadomił polskie służby o wycieku zdjęć i dlaczego jego zespół wysłał zdjęcia do zagranicznych ekspertów na własną rękę. - To wszystko, co mam na ten temat do powiedzenia - uciął i odłożył słuchawkę.

- Prokuratura Generalna nie otrzymała od posła Macierewicza zawiadomienia o wycieku zdjęć - powiedział nam jej rzecznik Mateusz Martyniuk. Powiedział, że prokuratura nie nadzoruje działań parlamentarnego zespołu Macierewicza, badającego na własną rękę katastrofę smoleńską. - Działania posła Macierewicza i jego zespołu pozostają poza zainteresowaniami prokuratury. Ale jeżeli zespół przesyła nam materiały i mają one jakąkolwiek wartość, wtedy stają się materiałem postępowania - zaznaczył Martyniuk.

Kto zrobił zdjęcia?

Wstrząsające zdjęcia, na których widać ciała ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, opublikował w internecie rosyjski bloger. Informację o fotografiach udostępnionych przez Rosjanina podało we wtorek Radio Zet. Okazało się jednak, że o wycieku zdjęć polskie służby wiedziały już 28 września.

Nie wiadomo na razie, kto zrobił fotografie. Informacjom, że mogą one pochodzić z rosyjskiego śledztwa zaprzeczył Komitet Śledczy FR Także Jerzy Miller, były szef MSWiA i szef polskiej komisji badającej sprawę katastrofy smoleńskiej, zaprzecza, jakoby polscy śledczy byli w ich posiadaniu. - Ja nie widziałem tych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej, nie mam zamiaru ich oglądać. Komisja nie miała takich zdjęć. Nigdy nie zabiegała o fotografie, które pokazywałyby ciała osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej - powiedział w rozmowie z radiem RMF FM.

Zobacz także
 • Powrót trumien z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej, 23.04.2010 Rosjanie: Zdjęcia ofiar katastrofy nie pochodzą z akt naszego śledztwa
 • Czy Macierewicz zgłosił wyciek zdjęć? "Poza przewodniczącym nikt ich nie widział"
Komentarze (249)
"Macierewicz nie ma Boga w sercu" - Paweł Deresz o "śledztwie" posła PiS
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 682 razy 592

  Macierewicz mógł przecież, gdyby chciał, zobaczyć tę masakrę na własne oczy. Przy okazji intereweniowałby, że sekcje, okazania itp, przebiegają nie tak jak należy. Ale Macierewicz czym prędzej zmył się z Katynia i na miejsce katastrofy nie dotarł. Teraz za to "formułuje wnioski", "przypuszcza", "stwierdza z niezachwianą pewnością". Ten człowiek jest kompletnie niewiarygodnym politycznym mitomanem i tyle. Nie dziwię się panu Dereszowi, że na widok Macierewicza go mdli.

 • fakiba

  Oceniono 620 razy 516

  Jedno jest zastanawiające kto komu dostarczył te zdjęcia bloger Antkowi czy Antek blogerowi kto miał je pierwszy

 • e-komentarz

  Oceniono 401 razy 339

  Prezes przycichł ostatnio na tematy smoleńskie, i wiadomo było że temat musi
  wrócić do mediów jakąś inną drogą, z innej strony.
  Tyle że ta droga jest wyjątkowo perfidna.
  Czy jest odpowiedzialność prawna za rozpowszechnianie takich zdjęć bez zgody rodzin?
  Czy jest odpowiedzialność prawna za niepowiadomienie odpowiednich organów?
  Mam nadzieję że jest...

 • jankbh

  Oceniono 308 razy 266

  To tak się zastanawiam nad rolą Macierewicza i jego zespołu, skoro materiały dla podtrzymania "antyrosyjskich" nastrojów pochodzą z Rosji...

 • jaklucz

  Oceniono 292 razy 256

  To, że Maciarewicz nie ma Boga w sercu może być zapisane mu na plus. Znacznie gorsze jest to, że zamiast mózgu ma paranoiczną papkę.

 • topiramax

  Oceniono 106 razy 100

  Bo to jest Jego (Macierewicza) śledztwo, Jego komisja, Jego ofiary, Jego cmentarze, Jego rocznica i Jego obłęd...
  Moja prababcia , która wyznawała "dobre maniery" zwykła takich ludzi podsumowywać "bęcwał".

 • jamcijest44

  Oceniono 101 razy 93

  Zastanawiająca jest ta PiSowska fascynacja śmiercią i trupami. Jak nie cyrk z ekshumacjami to podniecanie się turpistycznymi zdjęciami zmasakrowanych zwłok... Doprawdy, temat na rozprawę doktorską...

 • mela_1

  Oceniono 93 razy 87

  To jest sku...syństwo PiSowskie - ktoś się nabrał na nowy ryj prezesa???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje