Wielka Brytania odmówiła deportacji hakera. "USA są rozczarowane"

Matka hakera zadowolona z decyzji władz brytyjskich

Matka hakera zadowolona z decyzji władz brytyjskich (Fot. Matt Dunham AP)

Waszyngton krytykuje władze w Londynie za odmowę ekstradycji Gary'ego McKinnona, który włamał się do komputerów rządu USA. Wielka Brytania nie zgodziła się na wydanie hakera ze względu na stan jego zdrowia.
- Stany Zjednoczone są rozczarowane, badamy szczegóły sprawy - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland.

Wcześniej amerykańscy prokuratorzy twierdzili, że włamanie McKinnona było największym tego typu wojskowym przestępstwem w historii USA. Brytyjczyk włamał się do komputerów NASA i Pentagonu. Mówił, że szukał danych o UFO.

Walka o jego ekstradycję trwała 10 lat. Wczoraj brytyjska minister spraw wewnętrznych oświadczyła, że Gary McKinnon jest poważnie chory, może próbować popełnić samobójstwo i wydanie go do Stanów Zjednoczonych byłoby złamaniem praw człowieka.

Obserwatorzy podkreślają, że Gary McKinnon cierpi na zespół Aspergera. To zaburzenie typu autystycznego; niektórzy chorzy mogą nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji swoich decyzji.

Komentarze (13)
Wielka Brytania odmówiła deportacji hakera. "USA są rozczarowane"
Zaloguj się
 • 104i9

  Oceniono 75 razy 61

  Pieprzone USA roszczą sobie prawo do wszystkiego.Polskę dymają bez mydła a wy politycy (nie my społeczeństwo) jesteście po prostu w oczach tych żandarmów świata -pachołkami ,sługusami....

 • yarrrr

  Oceniono 48 razy 38

  BRAWO!
  Chłopak za włamanie do niezabezpieczonych hasłem komputerów w poszukiwaniu prawdy zostałby skazany na kilkadziesiąt lat! Od dziesięciu lat żyje w niezłym stresie, a jego matka i grupa ludzi piszą petycje.

  Generalnie szukał prawdy o UFO i ją znalazł: nazwiska oficerów amerykańskich służb zajmujących się tematem UFO, zdjęcie pojazdu UFO na tle Ziemi.

 • kabaretek

  Oceniono 23 razy 23

  Czy to działa też w drugą stronę? Wlk. Brytania, Szwecja itp. kraje mogą zażądać od Stanów Zjednoczonych wydania ich obywateli prowadzących na ich terytorium działalność szpiegowską, włamujących się do ich komputerów?
  Gdy dwóch kretynów w EA-6 zabiło 20 osób w kolejce linowej, Włochom odmówiono jurysdykcji a "dzielni marines" zostali przez amerykański sąd uniewinnieni. Odszkodowania rodzinowm musieli wypłacić Włosi.Za bezpieczeństwo amerykańskich instytucji bezpieczeństwa mają odpowiadać prywatni obywatele innych państw, nawet z problemami psychicznymi?!? To jest chore.

 • zboj_z_maczuga

  Oceniono 12 razy 10

  "Stany Zjednoczone są rozczarowane, badamy szczegóły sprawy - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland" - ja czegoś nie rozumiem - czy GB to kolonia USA w Europie, że ma obowiązek wydawania swoich obywateli, którzy w jakiś sposób nadepnęli im na odcisk??? i druga sprawa - czy był jakikolwiek pzypadek, że to USA wydały innemu państwo swojego obywatela aby był tam sądzony za popełnione przestępstwa?

 • maly-bazyl

  Oceniono 33 razy 9

  Czy na przykład Halina Wolińska (alias Fajga Mindlak Danieluk- w kwietniu 1943 roku uciekła z Warszawskiego Getta), która wydała wyrok śmierci na Rotmistrza Pileckiego (zamordowany 25 maja 1948r.) też nie została wydana Polsce (uciekła do GB w 1968r.) ze względu na zły stan zdrowia?

 • gralp

  Oceniono 7 razy 7

  Koalicja koalicją, ale o własne interesy trzeba dbać bardziej. Brytusi nie wypuszczą geniusza ze swoich rąk, bo to jak strzał w stopę. Zanim się dobrał do kompów za Atlanykiem zapewne rozpracował rodzime.

 • nigolator

  Oceniono 5 razy 1

  az mi lzej na sercu! cz wszystkie kraje musza sie sluchac usa?
  Jak by jakis przestepca by byl w Brazylii to czy yankesi by chcieli
  jego ekstradycje nawet by sie nie starali bo wiedza ze dostana "kopa"
  GB idzie sladami Brazylii i to mi sie podoba!!!

 • canabissativa

  Oceniono 7 razy 1

  Przemilczany fakt to informacje o UFO jakie ten gość znalazł. Chcieli jak zwykle ukręcić łeb sprawie i prawie im się udało

 • gwamoniak

  Oceniono 12 razy -8

  Nie ma takiego kraju jak Wielka Brytania - tylko zjednoczone Krolestwo... Wielka Brytania to jest tylko wyspa najwieszka z wysp brytyjskich obejmujaca Anglie Szkocje i Walie... Jak wiemy jest takze Polnocna Irlandia ktora nie nalezy do Wielkiej Brytanii tylko do Zjednoczonego Krolestwa... Wielka Brytania jako stan polityczny skonczyl sie w 1801 ale ci dalej beda pisac bzdury...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje