Mocne słowa Tuska do europejskich kolegów: Wiecie, co to hipokryzja? To wam powiem...

17.10.2012 19:18

Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencj

- Czy wiecie, co to znaczy w polityce hipokryzja? Hipokryzja jest wtedy, kiedy polityk mówi "więcej Europy", a następnego dnia w innym miejscu mówi "mniejszy budżet europejski". Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja - mówił premier Donald Tusk do uczestników odbywającego się w Bukareszcie kongresu Europejskiej Partii Ludowej.
Kongres EPL odbywa się przed zaczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem UE w Brukseli, którego głównym tematem będzie zacieśnianie eurolandu, co rodzi obawy, że pogłębia się podział na Europę dwóch prędkości.

- Kiedy patrzę na ten gmach, to przypominam sobie polityka, który bił rekordy długości w przemówieniach. Nazywał się Nicolae Ceausescu. Denerwował swoich obywateli, być może także długością przemówień. Jak wiadomo, finał jego kariery był smutny i to jest wystarczający powód, żebym mówił bardzo krótko. Ale chcę powiedzieć o rzeczy dzisiaj dla Europy najważniejszej - rozpoczął Tusk.

"Nie dzielcie Europy na dwa organizmy"

Tusk nawiązał do trwających właśnie negocjacji ws. budżetu UE na lata 2014-2020 i rozmów nt. przyszłości UE i strefy euro. W ocenie premiera jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla Europy jest hipokryzja, która przejawia się m.in. tym, że politycy jednego dnia mówią "więcej Europy", a drugiego opowiadają się za mniejszym budżetem europejskim, podziałem UE na kraje należące do strefy euro i te, które dopiero będą do niej wchodziły.

- Hipokryzja jest wtedy, kiedy polityk mówi "więcej Europy", a następnego dnia mówi, że trzeba tę z trudem integrującą się Europę podzielić na dwa odrębne organizmy. Na strefę euro i tych, którzy dopiero do euro będą wchodzili. Hipokryzja jest wtedy, a tu w Bukareszcie pamiętają o tym szczególnie, kiedy ten sam polityk mówi "więcej Europy", a potem, że nie wszystkie państwa europejskie powinny być w strefie Schengen. To jest szczyt hipokryzji - zaznaczył Tusk.

"Nie pozwólcie, by w Brukseli zmniejszyli budżet"

- Nie wierzę tym, którzy zbierając się pod hasłem "więcej Europy", traktują to jak puste slogany, bo wyjeżdżając z tego typu spotkań, robią dużo, by hasła stały się potem pośmiewiskiem - mówił.

- Nie pozwólcie, by w Brukseli podejmowali decyzje o mniejszym budżecie. By nie mówili o zablokowaniu polityki spójności. O niewpuszczaniu członków Unii Europejskiej do strefy Schengen - mówił premier.

- Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja. Głęboko w to wierzę. Naszą odpowiedzią jest więcej Europy, a nigdy więcej hipokryzji - mówił.

21. kongres statutowy EPL potrwa do czwartku. Biorą w nim udział liderzy tej partii z różnych państw UE. Podczas spotkań w Pałacu Parlamentu w Bukareszcie delegaci wybiorą nowe władze partii oraz przyjmą koncepcję polityczną EPL na kolejne lata.

Zobacz także
Komentarze (254)
Mocne słowa Tuska do europejskich kolegów: Wiecie, co to hipokryzja? To wam powiem...
Zaloguj się
 • gall.anonim.pn

  Oceniono 508 razy 238

  Co to hipokryzja? To na przykład obietnice 3*15, a później jedynie zwiększanie obciążeń podatkowych, czy obietnice jednomandatowych okręgów wyborczych, a po wyborach wrzucenie 750 tysięcy głosów do niszczarki...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 173 razy 95

  Przypominam, ze ani Wlk. Brytania, ani Republika Irlandii NIE naleza do strefy Schengen, a one to wlasnie przymierzaja sie do ograniczenia imigracji takze i z EU.:)

 • chynek

  Oceniono 344 razy 84

  "Mocne słowa Tuska w Bukareszcie" - Jeden z największych świętych czasów współczesnych, słońce Peru, najdostojniejszy łgarz wszechczasów mówi o "hipokryzji. Na czym , jak na czym, ale na tym to on się zna!

 • milfur

  Oceniono 192 razy 74

  po odważnym, bezkompromisowym i morlanym wystąpieniu pana Tuska pozostali przywódcy europejscy nadal nie mogą dojść do siebie

  Angela spać w nocy nie może i ogląda polską telewizję sateliatarną w hotelu co to dzięki zdecydowanym działaniom ministra Sikorskiego jest teraz dostepna aż po koło podbiegunowe
  natomiast ów charyzmatyczny Herman Van Rompuy ponoć tak się przejął, że do santiago de compostela na pieszo ruszył dwie godziny temu

  ponoc pojawiła sie koncpecja by całago pokojowego nobla przekazać panu Donaldowi

 • antybiurokrata

  Oceniono 212 razy 70

  Więcej Europy

  = Daj, daj, daj.... biurwy wyzdychaja bez kasy i wtedy dopiero bedzie problem, co?

  No i ja go rozumiem. Bez kasy z EU gnojki Okraglego Stolu i ich upośledzone rodzinki by juz dawno temu musiały wrócić do ich poprzednich zawodów a nie bawić sie w przywódców i medrkow Europy.

  Komuna zrobiła im wielka krzywdę ze nie pozwoliła Bolkowi pozostać mechanizatorem rolnictwa, Donkowi malarzem kominów albo byc moze cieciem w muzeum, a Jarkowi maminsynkiem zyjacym z renty mamy.

 • gr_ub_y

  Oceniono 95 razy 53

  Mocne słowa Tuska do europejskich kolegów: Wiecie, co to hipokryzja? To wam powiem... Obiecałem, że będę sukcesywnie obniżał podatki i zniosę podatek Belki, a je podwyższyłem i wprowadziłem nowe podatki, obiecałem że zlikwiduję ponad 200 opłat urzędowych i nie zlikwidowałem ani jednej, wręcz przeciwnie wprowadziłem nowe, obiecałem że zlikwiduję 30% administracji a zwiększyłem ją o 50%, obiecałem podatek liniowy i walutę euro w 2011 roku i ich nie wprowadziłem, obiecałem likwidację fotoradarów, a jest ich już 100% więcej, obiecałem likwidację NFZ i KRUS ale gdzie będzie pracować rodzina, obiecałem niskie bezrobocie a jest najwyższe od 15 lat, obiecałem likwidację podsłuchów a jest ich 2-krotnie więcej.

  I co frajerzy, patrzcie i uczcie się!

 • vinogradoff

  Oceniono 103 razy 51

  Nasz Pan Premier Tusk ma tu racje absolutnie zupelna, gdyz Bogaci powinni placic na Biedniejszych Braci w Europie coby bylo sprawiedliwie i trzymac pozycje w kubel a ruki pa szwam i nie kwekac.Jedyny problem to to, zeby te pienidze od Bogatych byly sensownie zagospodarowane a nie przezarte i skradzione na lapowki i na bzdury gdzie firmy szkoleniowe za byle jakie szkolenie domagaja sie stawki dla wykladowcy po 100,- Euro za 45 minut pitolenia o bzdetach jakie sa do wyczytania za darmoche w Internecie.

 • katorakta2

  Oceniono 30 razy 22

  Wyjechałem za granicę przez kaczyskiego, nie wracam przez Tuska!

  Az się chce z Kazikiem zanucić: 'coście sku...syny uczynili z tą krainą'!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje