Mocne słowa Tuska do europejskich kolegów: Wiecie, co to hipokryzja? To wam powiem...

17.10.2012 19:18

Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencj

- Czy wiecie, co to znaczy w polityce hipokryzja? Hipokryzja jest wtedy, kiedy polityk mówi "więcej Europy", a następnego dnia w innym miejscu mówi "mniejszy budżet europejski". Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja - mówił premier Donald Tusk do uczestników odbywającego się w Bukareszcie kongresu Europejskiej Partii Ludowej.
Kongres EPL odbywa się przed zaczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem UE w Brukseli, którego głównym tematem będzie zacieśnianie eurolandu, co rodzi obawy, że pogłębia się podział na Europę dwóch prędkości.

- Kiedy patrzę na ten gmach, to przypominam sobie polityka, który bił rekordy długości w przemówieniach. Nazywał się Nicolae Ceausescu. Denerwował swoich obywateli, być może także długością przemówień. Jak wiadomo, finał jego kariery był smutny i to jest wystarczający powód, żebym mówił bardzo krótko. Ale chcę powiedzieć o rzeczy dzisiaj dla Europy najważniejszej - rozpoczął Tusk.

"Nie dzielcie Europy na dwa organizmy"

Tusk nawiązał do trwających właśnie negocjacji ws. budżetu UE na lata 2014-2020 i rozmów nt. przyszłości UE i strefy euro. W ocenie premiera jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla Europy jest hipokryzja, która przejawia się m.in. tym, że politycy jednego dnia mówią "więcej Europy", a drugiego opowiadają się za mniejszym budżetem europejskim, podziałem UE na kraje należące do strefy euro i te, które dopiero będą do niej wchodziły.

- Hipokryzja jest wtedy, kiedy polityk mówi "więcej Europy", a następnego dnia mówi, że trzeba tę z trudem integrującą się Europę podzielić na dwa odrębne organizmy. Na strefę euro i tych, którzy dopiero do euro będą wchodzili. Hipokryzja jest wtedy, a tu w Bukareszcie pamiętają o tym szczególnie, kiedy ten sam polityk mówi "więcej Europy", a potem, że nie wszystkie państwa europejskie powinny być w strefie Schengen. To jest szczyt hipokryzji - zaznaczył Tusk.

"Nie pozwólcie, by w Brukseli zmniejszyli budżet"

- Nie wierzę tym, którzy zbierając się pod hasłem "więcej Europy", traktują to jak puste slogany, bo wyjeżdżając z tego typu spotkań, robią dużo, by hasła stały się potem pośmiewiskiem - mówił.

- Nie pozwólcie, by w Brukseli podejmowali decyzje o mniejszym budżecie. By nie mówili o zablokowaniu polityki spójności. O niewpuszczaniu członków Unii Europejskiej do strefy Schengen - mówił premier.

- Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja. Głęboko w to wierzę. Naszą odpowiedzią jest więcej Europy, a nigdy więcej hipokryzji - mówił.

21. kongres statutowy EPL potrwa do czwartku. Biorą w nim udział liderzy tej partii z różnych państw UE. Podczas spotkań w Pałacu Parlamentu w Bukareszcie delegaci wybiorą nowe władze partii oraz przyjmą koncepcję polityczną EPL na kolejne lata.

Zobacz także
Komentarze (254)
Zaloguj się
 • adalberto3

  0

  A w jakim to jezyku mowi do nich o hipokryzji ?

 • totalkosmos

  0

  Z tematu hipokryzji to Tusk mógłby doktorat bronić

 • art.usa.live

  0

  Kiedy wszyscy oszczędzać muszą,
  Polska już tyle kapitału nie dostanie co było kiedyś.
  To może Tusk odprawiać tańce deszczu ile chce.

 • atlas41

  Oceniono 6 razy 4

  No musze powiedziec ze Tusk nadal imponuje, oprocz tej drobnej , nieprzemyslanej wpadki z podniesieniem wieku emerytalnego ktora nie pozwoli na zapasc calego systemu emerytalnego tak od razu ( to naprawde straszna glupota, lepiej przeciez zeby ludzie nie dostawali emerytur juz od zaraz ) obronil w czasie swoich 5-lenich rzadow kraj od niepotrzebnych reform ktore moglyby przeciez pozwolic na zrownowazenie naszego budzetu, mogly dac wiecej pieniedzy w budzecie na chocby zlobki ,szkoly ,sluzbe zdrowia, podniesienie najnizszych zarobkow i emerytur, udalo sie niezlikwidowanie Krus czy tez utrzymanie finansowania kosciola rzymsko-katolickiego na tym samym poziomie co wczesniej( jedno z najwiekszych osiagniec Tuska gdzie mozna bylo zaoszczedzic w budzecie rocznym panstwa nawet do kilku miljardow zlotych )
  Udalo sie rowniez:
  - niezmniejszenie liczby poslow
  - niezlikwidowanie senatu,
  - niezmniejszenie kosztow utrzymania administracji rzadowej ( koszty poszly w gore)
  - niezlikwidowanie imunitetu parlamentarzystow,
  - niewprowadzenie podatku 3x15
  -niezlikwidowaniu podatku Belki,
  -zwiekszenie podatku VAT,
  -niewprowadzenie Polski do strefy EURO ( wrecz genialny ruch premiera )
  -generalnie niedotrzymanie wiekszosci obietnic z kampani wyborczych
  Nie ma co dalej wymieniac bo tego od czego udalo sie Polske obronic jest naprawde sporo.
  Wszyscy rozumiemy ze glowny wysilek rzadu poszedl na tak wazne sprawy swiatopogladowe, na wprowadzenie metody in vitro, rzad pracuje nad tym wyjatkowo waznym ale i bardzo skomplikowanym projektem juz od 5 lat i bardzo dobrze ze ministrowie nie czynia w tej sprawie nic pochopnie a glowna w tym zasluga naszego wspanialego min. sprawiedliwosci powolanego osobiscie przez premiera pana opus dei Gowina ktoremu naleza sie wielkie slowa podzieki za tak skuteczna obrone nienarodzonych zarodkow ( Bog zaplac panie Gowin ).
  Jednak najbardziej Tusk zaimponowal mi wprost mistrzowskim rozegraniem sprawy Funduszu Koscielnego, ktory kosztuje nas wszystkich 89 mln zl rocznie ( kropla w morzu wszystkich wydatkow jakie ida rocznie na kosciol watykanski)
  Z powodu nadchodzacego strasznego kryzysu finansowego ktorym sie straszy Polakow potrzebne sa oszczednosci w budzecie panstwa zapowiedzial nasz premier w zeszlorocznym expose i nie bedzie tu moglo byc swietych krow a mial na mysli kosciol rzymsko-katolicki, wiekszosc musiala mu przyznac racje nawet tacy co to kosciol stawiaja wyzej niz panstwo ( napewno wszyscy czlonkowie rzadu bedacy rownoczesnie czlonkami watykanskiej opus dei )
  Zlikwidujemy wiec m.in Fundusz Koscielny , da to oszczednosci w wys 89 mln. rocznie, powiedzial premier
  Zamiast Funduszu Koscielnego zaproponujemy koscilowi i obywatelom odpis 0,3% od podstawy opodatkowania co da kosciolowi prawdopodobnie 120 mln zl a budzet zastanie uszczuplony o te 120 mln zl z powodu zmniejszonych podatkow, w ten sposob budzet bedzie tracil o prawdopodobnie 30 mln zl wiecej niz do tej pory.
  Genialne rozwiazanie Tuska warte nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi.
  Sukces rzadu moze byc jeszcze wiekszy bo propozycja 0,3% bedzie poddana pod glosowanie i nie bedzie tu przymusu partyjnego zapowiedzial juz premier, moze sie wiec okazac ze poslom uda sie przeglosowac od 0,5 do 1,0% odpisu na rzecz kosciola ( kosciol bedzie tutaj straszyc pieklem jesli nie przeklasuja wiekszego odpisu ) a wowczas straty w budzecie moglyby byc nawet od 200- 250 mln zl wieksze i to bylby dopiero prawdziwy sukces ( umiarkowany jak zawsze min Gowin uwaza ze 1% to za duzo ale 0,5% to byloby juz niezle ).
  Genialne, genialne i jeszcze raz genialne
  Teraz dopiero rozumiemy premiera i jego odwazne wystapienie w Bukareszcie w ktorym prosi o pieniadze dla tak wspaniale zarzadzanego polskiego budzetu.
  Ci co nie chcieliby sie zgodzic z jego rozumowaniem to hipokryci.
  Rewelacyjne i jeszcze raz genialne.
  A tak naprawde to powiem slowami poety:
  "miales chamie zloty rog ostal ci sie jeno sznur "

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie......

 • szarak1111

  Oceniono 5 razy 3

  Ale jaja - polski polityk gani innych za hipokryzję.
  Przecież to szczyt hipokryzji!

 • dek36

  Oceniono 5 razy 3

  Nieznam większego hipiokryty jak nasz premier-kłamca

 • wieguz

  Oceniono 3 razy 3

  - Czy wiecie, co to znaczy w polityce hipokryzja? Hipokryzja jest wtedy, kiedy polityk mówi "Nasz rząd nie będzie się kłaniał związkowcom, ani klękał przed księdzem", a następnego dnia na pstryknięcie palcami hierarchy KK zgadza się na to by to co zrabowała Komisja Majątkowa na przeszło 300 mld zł darować tej czarnej mafii przekrętem polegającym na uzgodnieniu z Trybunałem Konstytucyjnym o wstrzymaniu się z rozpatrzeniem skargi na jej działalność do czasu ekspresowej decyzji o rozwiązaniu KM aby następnie TK mógł orzec o bezprzedmiotowości rozpatrywania skargi skoro KM już nie istnieje?!
  Gdyby nie ten przekręt TK WYDAŁ BY DECYZJĘ O NIEZGODNEJ Z KONSTYTUCJĄ DZIAŁALNOŚCIĄ KOMISJI MAJĄTKOWEJ A CO ZA TYM WSZYSTKIE DECYZJE KM BYŁY BY NIEWAŻNE I KOŚCIÓŁ MUSIAŁ BY ODDAĆ WSZYSTKO TO CO TAK BEZCZELNIE ZAGRABIŁ!!!
  Nie wspomnę już zgody Tuska na dofinansowywanie czarnej mafii 15 mld zł rocznie z kasy państwowej.
  Czy to nie jest klasyczny przykład hipokryzji Panie Premierze?!
  I Pan chce innych pouczać co to jest hipokryzja?

 • andrzejto1

  Oceniono 1 raz -1

  O, wreszcie do donaldinia dociera to, że polityka to nie bajka. Nikt za friko kasy rozdawał nie będzie. Tak się sypią nadzieje eurooszołomów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje