Brawurowa akcja polskich komandosów w Afganistanie. "Duży cios w talibów"

17.10.2012 16:47
Polscy komandosi likwidują bazę rebeliantów

Polscy komandosi likwidują bazę rebeliantów (Fot. Dowództwo Wojsk Specjalnych)

Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych, wspierani przez afgańskich komandosów i amerykańskich lotników, zlikwidowali w Afganistanie zespół kilku baz służących do szkolenia talibów - poinformowało Dowództwo Wojsk Specjalnych.
- Kompleks składał się z systemu powiązanych ze sobą baz, zlokalizowanych na dużym, niedostępnym i kontrolowanym przez talibów terenie, znajdującym się na pograniczu z Pakistanem. Obozowiska były doskonale zamaskowane przed obserwacją z powietrza. Zaawansowane szkolenia wojskowe jednocześnie przechodziło w nich kilkadziesiąt osób. Przeszkoleni rebelianci organizowali ataki głównie na Afgańskie Siły Bezpieczeństwa - powiedział rzecznik prasowy DWS ppłk Ryszard Jankowski.

- W trakcie operacji zniszczono wszystkie obozowiska, przejęto duże ilości materiałów szkoleniowych, broń, amunicję, plecaki i kamizelki taktyczne - dodał.

Operacja wymagała dużego zaangażowania sił i środków oraz szczegółowego planowania. W wymianie ognia poległo kilkunastu rebeliantów. Z informacji PAP wynika, że uderzenie przeprowadzono w pierwszej dekadzie października - równocześnie w pięciu miejscach. Z zespołem bojowym Wojsk Specjalnych współdziałały amerykańskie śmigłowce, a także pododdział afgańskich komandosów - wyszkolony przez Polaków.

Zlikwidowano ośrodek szkolenia

Według wojska operacja była dużym ciosem dla siatki talibów funkcjonującej w prowincji Paktika. - Zlikwidowano ośrodek szkolenia i jednocześnie kanał przerzutu broni, amunicji oraz improwizowanych materiałów wybuchowych na teren, gdzie operują Polskie Siły Zadaniowe - powiedział ppłk Jankowski.

Zgrupowanie Wojsk Specjalnych w Afganistanie działa w odrębnym łańcuchu dowodzenia stworzonego dla sił specjalnych ISAF. Żołnierze ci współpracują z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych oraz z żołnierzami afgańskich sił specjalnych. Do głównych zadań Zgrupowania Wojsk Specjalnych w misji ISAF, oprócz wsparcia pozostałych żołnierzy polskiego kontyngentu, należy szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz wspieranie działań antyterrorystycznych.

Zobacz także
Komentarze (143)
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiaj walczą z byłymi "freedom fighters" opłacanymi ongiś przez CIA, ISI i Arabię Saudyjską. Za parę lat bedą walczyć z "freedom fighters" FSA w Syrii, dzisiaj opłacanymi przez Arabię Saudyjsją, Emiraty, Zachód i Erdogana.\

  Szkoda chłopaków. Mogli by robić coś pożytecznego.

 • romek4805

  Oceniono 1 raz -1

  dlatego trzeba tam być niema nic gorszego jak ekstrema religijna obojętnie z jakiego są wyznania

 • romek4805

  Oceniono 3 razy -3

  gratulacje tylko tak trzymać ,tylko nie wszyscy arabowie to teroryści co do talibów to z nimi trzeba twardo a w ogóle to każda ekstrema obojętnie z jakiej by nie było religii t o mają zadatek na terrorystę.

 • replika78

  Oceniono 2 razy 2

  O tym co działo sie w Hindukuszu można przeczytać w Plutonie wyrzutków Seana Parnella, uczestnika walk w tym rejonie w 2006 i 2007 roku. To jest naprawdę bardzo ciężka wojna, talibowie są świetnie wyszkoleni, mają mnóstwo sprzętu, a schronienia udzielają im amerykańscy sprzymierzeńcy, Pakistańczycy.

 • dyson

  Oceniono 4 razy -4

  Gratuluje udanej akcji i pozdrawiam wszystkich naszych żołnierzy w Afganistanie!

 • onufry_zagloba

  Oceniono 7 razy -3

  Akcja połączonych sił wyborczej oraz wojska polskiego, zakrojona na wyłapanie trolli chyba spaliła na panewce, skoro tyle wrażych świrów i sowiecko islamskich kolaborantów daje upust frustracji. Dobrze że chłopaki kozojebców przynajmniej piorą! Niech niewierni oprawcy kobiet i małych dziewczynek poczują na grzbitach polski but!

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 5 razy 3

  uffff, to teraz tydzień maks i wszyscy Talibowie się poddadzą, będzie pokój, a Iran z powrotem zaprosi rodzinę szacha do powrotu i rządzeniu światem. Podobno mafiozi Pruszkowa po tej akcji też wrócili do sądu się przyznać do winy.

 • canadol

  Oceniono 9 razy 5

  Czymze sie znow chwala te wypierdki sovieckiego mamuta co poszli szukac nowego Pana Sama????!!!
  Przewiezli ich gdzies helikopterami i sobie postrzelali? No, nie jest to ani smieszne, ani komiczne.....a tragiczne dla naszego honoru.
  Sluzalcze pieski yankesow, zwykli najezczy i okupanci.

 • 4rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 4 razy 2

  Brawurowa akcja polskich komandosów w Afganistanie. "Duży cios w talibów"

  Zabrali dziadka z lasu, bo bimber pędził dla miejscowych za darmo
  a łod naszych najemników chcioł za to dulary !!!!!!!!!

  Kurde !!!!
  Po tym ciosie taliby sie nie podniosą, no bo skąd łoni wezmą nowo aparatura do destylacyji !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje