Brawurowa akcja polskich komandosów w Afganistanie. "Duży cios w talibów"

17.10.2012 16:47
Polscy komandosi likwidują bazę rebeliantów

Polscy komandosi likwidują bazę rebeliantów (Fot. Dowództwo Wojsk Specjalnych)

Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych, wspierani przez afgańskich komandosów i amerykańskich lotników, zlikwidowali w Afganistanie zespół kilku baz służących do szkolenia talibów - poinformowało Dowództwo Wojsk Specjalnych.
- Kompleks składał się z systemu powiązanych ze sobą baz, zlokalizowanych na dużym, niedostępnym i kontrolowanym przez talibów terenie, znajdującym się na pograniczu z Pakistanem. Obozowiska były doskonale zamaskowane przed obserwacją z powietrza. Zaawansowane szkolenia wojskowe jednocześnie przechodziło w nich kilkadziesiąt osób. Przeszkoleni rebelianci organizowali ataki głównie na Afgańskie Siły Bezpieczeństwa - powiedział rzecznik prasowy DWS ppłk Ryszard Jankowski.

- W trakcie operacji zniszczono wszystkie obozowiska, przejęto duże ilości materiałów szkoleniowych, broń, amunicję, plecaki i kamizelki taktyczne - dodał.

Operacja wymagała dużego zaangażowania sił i środków oraz szczegółowego planowania. W wymianie ognia poległo kilkunastu rebeliantów. Z informacji PAP wynika, że uderzenie przeprowadzono w pierwszej dekadzie października - równocześnie w pięciu miejscach. Z zespołem bojowym Wojsk Specjalnych współdziałały amerykańskie śmigłowce, a także pododdział afgańskich komandosów - wyszkolony przez Polaków.

Zlikwidowano ośrodek szkolenia

Według wojska operacja była dużym ciosem dla siatki talibów funkcjonującej w prowincji Paktika. - Zlikwidowano ośrodek szkolenia i jednocześnie kanał przerzutu broni, amunicji oraz improwizowanych materiałów wybuchowych na teren, gdzie operują Polskie Siły Zadaniowe - powiedział ppłk Jankowski.

Zgrupowanie Wojsk Specjalnych w Afganistanie działa w odrębnym łańcuchu dowodzenia stworzonego dla sił specjalnych ISAF. Żołnierze ci współpracują z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych oraz z żołnierzami afgańskich sił specjalnych. Do głównych zadań Zgrupowania Wojsk Specjalnych w misji ISAF, oprócz wsparcia pozostałych żołnierzy polskiego kontyngentu, należy szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz wspieranie działań antyterrorystycznych.

Zobacz także
Komentarze (143)
Brawurowa akcja polskich komandosów w Afganistanie. "Duży cios w talibów"
Zaloguj się
 • ruscy_za_ural

  Oceniono 166 razy 92

  Gratulacje!!!! Wiekszosc ludzi w Afganistanie ma dosc pastuchow z koranem, chca normalnie zyc!!!!! Afganistan jest niepodlegly, ma wolne wybory gdzie nawet talibowie moga w nich byc wybierani. Wszystkich wirtualnych obroncow talibow, prosze o ubranie sie w kamasze i wypad do Afganu azeby poznali "wolnosc w wydaniu talibskim" na wlasnej skorze. Kozakom przed monitorami - dziekujemy!!!!

 • sher-rif

  Oceniono 209 razy 77

  Wspaniale!!!!!.Jestem pełen podziwu dla polskich komandosów.Trzeba ciągle doskonalić taktykę walki z isalmofaszyzmem gdyż turbaniaści fanatycy nie rezygnują z terroryzowania.

 • ngtrx_pwgdrk

  Oceniono 21 razy 21

  Hindukusz to takie piękne góry. Ale niestety za mojego życia już się chyba nie da w nich powspinać...

 • czarnybaran1

  Oceniono 62 razy 18

  Jak to jest że jedni rebelianci są ok a inni fe?
  Że raz armię okupacyjną nazywa się Siłami Bezpieczeństwa a innym razem armię obronną nazywa się wojskiem wiernym reżimowi choć bronią kraj przed rebeliantami?

  Chaos taki, że dnia od nocy nie odróżnisz.

 • jarekwien

  Oceniono 35 razy 15

  No coz, rozumiem glosy wielu z Was, ze niepotrzebnie tam jestesmy, ze dzialamy w nieswoim interesie itd. To prawda. Ale kazdy medal ma dwie strony. Znajdzcie mi w EU armie, ktora ma tak wyszkolonych - mam na mysli rzeczywiste warunki bojowe - zolnierzy. Mieszkam w Austrii i tutejsza Bundesheer moglaby naszym buty czyscic. Nie wiem, czy to sie jakos rownowazy, ale oprocz oczywistych szkod spolecznych nasza obecnosc w Afganistanie ma tez jakies plusy. Warto to sobie przemyslec

 • mecenas_misiura

  Oceniono 16 razy 8

  Oddziały specjalne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i wsparcie lotnicze zlikwidowały 4 lepianki z wielbłądziego g..wna, w których mieszano owe g..wno z saletrą amonowa czy czym tam się miesza, żeby zrobić bomby, oraz przejęto cyt. "plecaki i kamizelki". Już nawet abstrahując od faktu co my tam robimy - nie wiem czy jest się czym chwalić.

  www.youtube.com/watch?v=W4DKLqnyBAQ

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 6

  Na zdjeciu to nie nasi bo ansi nosza stringi na helmach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje