Odszkodowanie dla Wioletty Szwak? Nie ma ugody. Szpital i lekarka nie zapłacą 500 tysięcy

Nie ma ugody między Wiolettą Szwak a szpitalem w Szamotułach i lekarką Barbarą K., która wysterylizowała kobietę podczas cesarskiego cięcia. Matka Róży za pozbawienie szans na kolejne macierzyństwo żądała 500 tys. zł zadośćuczynienia. Pełnomocnik kobiety zapowiada wniesienie do sądu powództwa o odszkodowanie. Ale jeszcze nie zdradza, na jaką kwotę miałoby opiewać.
Szpital nie poczuwa się do winy, bo tej nie udowodnili ani prokuratura [śledztwo dwukrotnie umorzono - przyp. red.], ani rzecznik praw pacjenta.

- Jesteśmy w posiadaniu dokumentu, który potwierdza, że nie naruszono praw Wioletty Szwak. Poza tym wciąż toczy się proces karny, który powódka wytoczyła Barbarze K. o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Więc żądanie odszkodowania jest przedwczesne - mówi mecenas Mirosław Konenc, pełnomocnik pozwanej lekarki.

- Poza tym pozywająca wiedziała, jakie mogą być konsekwencje cesarskiego cięcia - mówi radca prawny szpitala Monika Nowak-Jaroszyk. - Została o tym poinformowana, wiedziała, jakie istnieją konsekwencje, i świadomie podpisała zgodę na zabieg wraz z jego rozszerzeniem. Nie wiem więc, po co doszukiwać się w tej sprawie drugiego dna.

Pełnomocnicy pozwanych przypominają, że sterylizacja - przecięcie jajowodów - ratowała Wioletcie Szwak życie. Bo podczas cesarskiego cięcia doszło do krwotoku. A kolejna ciąża mogłaby się skończyć tragicznie.

Zdaniem reprezentującego Wiolettę Szwak Adama Kaczmarskiego z opinii biegłych wynika, że nie było uzasadnienia dla przeprowadzenia sterylizacji w trakcie porodu. - Szkoda i krzywda, jakiej doznała pani Szwak, nie tylko pozbawiła ją płodności i naruszyła integralność cielesną, ale również godność, bo ktoś za nią zdecydował, czy może mieć dzieci.

Kaczmarski dodaje, że pół miliona złotych było kwotą ugody. Ze względu na jej brak wniesione zostanie powództwo o odszkodowanie. Jeszcze nie wiadomo, o jaką wysokości zadośćuczynienia będzie walczyć Wioletta Szwak.

Komentarze (42)
Odszkodowanie dla Wioletty Szwak? Nie ma ugody. Szpital i lekarka nie zapłacą 500 tysięcy
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 170 razy 132

  Najpierw pani Szwak powinna zapłacić za wychowanie czwórki dzieci które porzuciła.Szczerze mówiąc nawet gdyby wygrała to nie wiem ile by zostało po opłaceniu papug .Może dość już epatowania się ta sprawą.Rodzina naszym kosztem ma wyremontowane i wyposażone mieszkanie,pieniądze z opieki,opiekunki. Zwierzętami gospodarskimi zajęło się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Teraz to chyba zabrakło na rozrywkę,bo kolejnego dziewiątego dziecka na szczęście już nie będzie.

 • jael53

  Oceniono 144 razy 120

  Zdaje się, że pani Szwak wcale nie poczuwa się do kosztów swojego rodzicielstwa. Ani do tego, że jej czworo starszych dzieci wychowywało się bez jej udziału, za to z pomocą społeczną. Ani do tego, że młodsze dzieci, w tym ostatnia córka, również są na tę pomoc zdane. O szansach życiowych (a nie są one świetlane) swoich dzieci zdaje się w ogóle nie myśleć - myśli tylko o swojej "krzywdzie", tzn. o tym, że nie pomnoży i tak dostatecznie licznej gromadki istot, funkcjonujących dzięki miłosierdziu gminy.

 • czyngis-cham

  Oceniono 116 razy 82

  Sterylizacja takich <ocenzurowano> powinna być obligatoryjna!

 • tygecyklina12

  Oceniono 70 razy 62

  Kolejny obrzydliwy przyklad wyciagania pieniedzy, ktorych samemu wlasna praca nie chce sie zarobic a szuka tanich okazji do ich zdobycia z geba wypchana obludnymi frazesami. Pozbawienie szansy na macierzynstwo? To moze najpierw ta pani by sie zajela czworgiem (!) dzieci oddanych do domu dziecka, tam moze sie odnalezc w macierzynstwie, 4-krotnym! Czy ta pani rzeczywiscie chce dzieci, skoro potem sie ich pozbywa, nie chce sie nimi zajmowac? To za co odszkodowanie? Ze kolejnych nie odda do domu dziecka? Tylko patrzec jak po smierci starego meza zostanie sama i odda pozostale dzieci gdziekolwiek.

 • rezun-one

  Oceniono 50 razy 38

  Czy Państwo nie powinno płacić odszkodowania kobietom które zmusiło do posiadania niechcianych dzieci?
  Czy tych kobiet nie pozbawia się godności decydując za nie?

 • robert28l

  Oceniono 45 razy 31

  I po co temu przygłupowi kolejne dziecko? Integralność cielesna , to obsrana papuga wymyśliła . Pewnie po wygranej weźmie od przygłupa 90 procent uzyskanej kwoty i poprawi swoja integralność na Bahamch popijając drinki.

 • 33qq

  Oceniono 39 razy 31

  Ale jeśli ta pani przegra proces wtoczony lekarce, to można ją będzie oskarżyć o próbę wyłudzenia ?

 • mruczek80

  Oceniono 33 razy 21

  proponuję 1,000,000 zł odszkodowania dla patologicznych dzieciorobów,
  ale z budżetu szanownej komunistyczno-anarchizującej poznańskiej redakcji GW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje