Polityczne echa odwołania meczu. "Widać, że państwo nie działa"

17.10.2012 12:57
Zbigniew Ziobro apeluje o odwołania minister sportu

Zbigniew Ziobro apeluje o odwołania minister sportu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Mamy piłkarza u władzy i sytuację, w której nie da się przeprowadzić meczu - mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Z kolei prezes Solidarnej Polski żąda dymisji Joanny Muchy. - Zarzuty opozycji powinny być także biciem się w pierś - twierdzi politolog Kazimierz Kik.
Nie cichną polityczne komentarze po wczorajszym, spowodowanym ulewą, przełożeniem meczu Polska - Anglia. Politycy opozycji atakują i naśmiewają się z rządu. Prezes Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro, w wydanym we wtorek oświadczeniu apeluje do Donalda Tuska o odwołanie Joanny Muchy. Jego zdaniem Ministerstwo Sportu i Turystyki ponosi odpowiedzialność za zarządzanie Stadionem Narodowym i tym samym za odwołanie meczu. Polityczne konsekwencje, zdaniem Ziobry, musi ponieść właśnie Joanna Mucha.

Kaczyński: To pokazuje, co się u nas dzieje

Sytuację podobnie ocenia Jarosław Kaczyński. - Mamy piłkarza u władzy i sytuację, w której nie da się przeprowadzić meczu - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Słyszymy wyjaśnienia, że w czasie deszczu nie można zamknąć dachu. To po co ten dach - ironizował.

Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości sytuacja, jaka miała miejsce na Stadionie Narodowym, jest odzwierciedleniem sytuacji w państwie. - To pokazuje, co się u nas dzieje - mówił.

"Już nawet nie chce mi się śmiać"

Problem skomentowała w rozmowie z portalem Gazeta.pl Elżbieta Jakubiak, była minister sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W jej ocenie konsekwencje wczorajszej sytuacji ponieśli obywatele. - Staliśmy się przedmiotem żartów połowy Europy i pewnie jednej trzeciej świata - mówi.

- Już nawet nie chce mi się z tego śmiać. To jest Stadion Narodowy, jego właścicielem jest skarb państwa, który w tym wypadku jest reprezentowany przez ministra sportu - stwierdziła.

Jakubiak, podobnie jak Jarosław Kaczyński, jest zdania, że konieczność odwołania meczu z powodu ulewy jest dowodem na bezradność rządu. - Opadają ręce, to jest bezsilność. Widać, że nie działa państwo - powiedziała.

Zarzuty opozycji powinny być także biciem się w pierś

Wyrażane przez polityków opozycji opinie skomentował dla portalu Gazeta.pl politolog, dr Kazimierz Kik. - To, że mecz się nie odbył, rzecz jasna, nie jest winą premiera. Ale jest winą premiera to, że kontynuuje on mechanizmy politycznego doboru kadr administracyjnych w Polsce. A naturalną decyzją niemerytorycznego doboru kadr są niemerytoryczne decyzje, czyli błędy - powiedział.

Politolog twierdzi, że zarzuty opozycji są jednocześnie słuszne i nie. - Bezpośrednie obwinianie rządu o to, co się wczoraj stało, jest przesadą. Tu nie ma żadnego związku - powiedział. - Ale mechanizmy kadrowe zdecydowanie szwankują, są przepełnione kryteriami politycznymi.

Kazimierz Kik podkreślił jednak, że ten problem dotyczy nie tylko rządu, ale również opozycji. - Musimy pamiętać, że to dotyka całego polskiego życia politycznego. W związku z tym zarzuty opozycji powinny być także biciem się w pierś - stwierdził naukowiec.

PYTANIE Kto twoim zdaniem jest winien farsy na Stadionie Narodowym? [GŁOSUJ]

 • To wina organizatorów, oni zawsze powinni dbać o stan boiska
 • To wina organizatorów, FIFA i trenerów drużyn. To była ich wspólna decyzja, by grać przy otwartym stadionie
 • To nie wina ludzi, tylko pogody
 • To niczyja wina
Zobacz także
Komentarze (263)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 250 razy 170

  To jest własnie wizja państwa wg PiS.

  Pada deszcz, safanduła Lato nie może podjąć decyzji, bo mu się we łbie nie mieści, jak ten dach się rozkłada. Premier Kaczyński,który mecz ogląda w pałacu na Krakowskim Przedmieściu (wcześniej odbił go prezydentowi), traci cierpliwość i dzwoni po specjalny oddział w czarnych beretach. Pod stadion podjeżdża więźniarka, do której wyprowadzają skutego Lato.

  Kręcina jedynie się wykręca i ucieka tylnym wejściem na Dworzec Wschodni i stąd do Mińska. (Mazowieckiego).

  Dach opada i wszyscy wznoszą okrzyki na cześć IV RP

 • jurakuz

  Oceniono 215 razy -97

  winą rządu jest totalny chaos jaki panował pod stadionem- bałagan , brak tramwajów etc. Za komuny czy w takiej Rosji Putina byłoby to nie do pomyślenia

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Jak patrzę na to zdegenerowane ZERO to zastanawia się dlaczego to bydlę jest jeszcze na wolności

 • kakaz39

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro nie zabieraj głosu !
  Bądź grzecznym i udostępnij głosu
  Swojemu pryncypałowi !!

 • franek-janek

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba byc kompletnym idiota albo Ziobra by powiedziec ze poniewaz deszcz pada to panstwo nie dziala.

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz 1

  A Ziobreczko ciasteczko pokrzykuje, gdzie tylko może biedak ;) www.youtube.com/watch?v=ceAYQDFfoBc&feature=plcp

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  W USA było kilka strzelanin ostatnio i państwo tamtejsze też nie działa, bo nie jest w stanie uchronić swoich obywateli przed porąbanymi zamachowcami. W związku z tym proponuję w USA rząd techniczny z Prezydentem Kaczyńskim na czele. Jak będzie tam, to może da nam w Polsce spokój.

 • vandalia

  Oceniono 1 raz 1

  Taa.. Ciekawe, co by zrobił tzw. premier Gliński, ekspert od socjologii, który nigdy niczym nie zarządzał, wraz ze swoim pararządem ekspertów? Może seminarium jakieś? Pojawiło by się kilkanaście różnych analiz, diagnoz i ekspertyz, a ulewny deszcz i tak by spadł w tym miejscu i o tej porze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje