Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Polska zażądała śledztwa ws. zdjęć

17.10.2012 11:59
Komunika MSZ

Komunika MSZ (Fot. Msz.gov.pl)

"Na polecenie ministra Radosława Sikorskiego ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew został wezwany do MSZ. Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa w tej sprawie i ukaraniu winnych wycieku" - napisano w komunikacie resortu. Sprawa dot. drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej opublikowanych w rosyjskim internecie.
"Podsekretarz stanu Jerzy Pomianowski w imieniu rządu RP przekazał Ambasadorowi Aleksiejewowi w demarche wyrazy oburzenia z powodu opublikowania w Internecie, wykonanych przez funkcjonariuszy rosyjskich drastycznych zdjęć ciał ofiar katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku 10 kwietnia 2012 roku" - czytamy w komunikacie.

"Wiceminister Pomianowski powiedział Ambasadorowi FR, iż Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa w tej sprawie i ukaraniu winnych wycieku oraz dobrej współpracy strony rosyjskiej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturą, które w Polsce zajmują się sprawą. Minister Pomianowski dodał, że Polska dostrzega zablokowanie przez władze Rosji części rosyjskich portali, na których znajdowały się zdjęcia" - informuje MSZ.

Według informacji przekazanych we wtorek przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego zdjęcia niektórych ofiar katastrofy pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. - Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie - poinformowała ABW.

Z kolei, jak powiedział rzecznik prasowy ABW Maciej Karczyńsk,i Agencja natychmiast zabezpieczyła opublikowane fotografie oraz powiadomiła prokuraturę. - Skontaktowaliśmy się ze służbami krajów, gdzie odnaleziono w internecie zdjęcia, celem zablokowania ich publikacji. Po naszej interwencji strona rosyjska oraz ukraińska zablokowały wskazane przez nas strony internetowe - zaznaczył. - Do tej pory nie zostały zamknięte strony domen niemieckich i amerykańskich, ponieważ służby tych państw w odpowiedzi poinformowały nas, że nie mogą zablokować tych stron z uwagi na ograniczenia prawne obowiązujące w ich krajach - dodał Karczyński.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • 4rolnikzwilkowiecka

  0

  Ciekawa strona
  www.google.pl/search?q=%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F+%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eTV_UOKVLMHftAa5mYHwDA&ved=0CEcQsAQ&biw=1366&bih=607

 • west500

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Sikorski - nie trzeba bić piany tylko wskazać choć jeden paragraf z KK, który zabraniałby umieszczania takich zdjęć, tym bardziej przez obywateli innych państw. Pomijając tu oczywiście odczucia rodzin, ale to sprawa moralności, natomiast nie ma nic wspólnego z prawem.

  Zapomniał pan, że Polska to nie pępek świata, tylko jakaś zapyziała dziura, do czego to wy, pieprznięci politycy doprowadziliście.

 • basiacan

  Oceniono 3 razy 1

  Jest takie powiedzenie: "Jedno zdjecie jest warte tysiac slow"....

  Wlasnie sobie obejrzalam kilka zdjec. Przy zdjeciu kobiety zatrzymalam sie dluzej bo przypomnial mi sie fragment z zapisu czarnych skrzynek, kiedy to na 10 minut przed katastrofa (ostatnie 10 minut zycia tej kobiety), Dyr. Kazana mowi ze Prezydent jeszcze nie podjal decyzji....

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  A zobaczcie państwo jak wyglądają ciała n.p.Afgańczyków po nalocie sojuszniczych sił na wioskę afgańską.Jak wyglądają ciała ludzi spalonych.Myślę że bardziej przerażająco.

 • r0b0l

  Oceniono 3 razy 1

  te i nie tylko te zdjęcia widziałem juz dość dawno temu.
  . I prawie nikt by o nich nie wiedział ani sie interesował gdyby nie histeria ze strony ministerstwa.
  Stronki dalej działają i będa działać, niech sie Radziu nie ciska jak wesz na grzebieniu bo nic nie wskóra

  Fakt że takie fotki nie powinny się znaleźć w ogólnodostepnej sieci.
  Ale polacka histeria dowodzi wyłącznie głupoty i małości poitycznej

  Przedwczoraj o tych zdjęciach wiedziało tysiąc osób, wczoraj sto tysięcy a dziś 10 milionów.

  no i co barany z MSZ??? jak was łatwo podpuścić, byle ruski matoł wam marchewke pokaże a wy gotowi wojnę wszczynać. Przedszkolaki

 • eisbergh

  Oceniono 5 razy 1

  to ja mam jeszcze pytanie do pisowskich matolow: czy zdjecia opublikowane na rosyjskim portalu roznia sie "drastycznoscia" od tych opublikowanych na stronach tzw. "niezaleznego instytutu badan otaczajacej nas rzeczywistosci" albo "wolnej polski", albo po prostu super ekspresu (ktory opublikowal "nowy film ze smolenska")?

  sami pisuarzy zawieszaja te foty w necie zeby odwrocic uwage od afery zwiazanej z inwigilacja lewicy...

  ...bo jaka opcja masturbuje sie smolenskimi trupami?
  ...bo guru jakiej opcji nadaje telewizje za posrednictwem rosyjskich wojskowych nadajnikow?

 • amen-666

  Oceniono 7 razy 3

  Ja się Rosjanom nie dziwię, że "zorganizowali" ten przeciek. Po katastrofie robili co mogli, nie szczędząc środków i wysiłków, żeby jak najszybciej zidentyfikować ciała i oddać bliskim, a teraz pisdzielstwo na nich pluje i oskarża o celową zamianę ciał, które zostały błędnie rozpoznane przez rodzinę. Niech polaczki zobaczą, jak wyglądają ciała po takiej katastrofie (a te na zdjęciach należą do najlepiej zachowanych!). Jeśli coś podobnego, nie daj Boże, jeszcze raz się wydarzy, Rosjanie będą wiedzieć, że zwłoki należy zebrać, zapakować do kontenerów chłodniczych i odesłać do Polski. Niech sobie polaczki same robią sekcje zwłok.

 • kapitan_marchewa

  0

  Ze strony MSZ: "..Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa w tej sprawie i ukarania winnych wycieku.."

  Panie prot - przeczytaj Pan to kilka razy.

 • pocekk

  Oceniono 3 razy 1

  " Po naszej interwencji strona rosyjska oraz ukraińska zablokowały wskazane przez nas strony internetowe - zaznaczył. "

  Skoro tak to dlaczego cały czas można znaleźć te zdjęcia w pewnym rosyjskim portalu? (liveinternet.ru)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje