Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Polska zażądała śledztwa ws. zdjęć

17.10.2012 11:59
Komunika MSZ

Komunika MSZ (Fot. Msz.gov.pl)

"Na polecenie ministra Radosława Sikorskiego ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew został wezwany do MSZ. Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa w tej sprawie i ukaraniu winnych wycieku" - napisano w komunikacie resortu. Sprawa dot. drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej opublikowanych w rosyjskim internecie.
"Podsekretarz stanu Jerzy Pomianowski w imieniu rządu RP przekazał Ambasadorowi Aleksiejewowi w demarche wyrazy oburzenia z powodu opublikowania w Internecie, wykonanych przez funkcjonariuszy rosyjskich drastycznych zdjęć ciał ofiar katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku 10 kwietnia 2012 roku" - czytamy w komunikacie.

"Wiceminister Pomianowski powiedział Ambasadorowi FR, iż Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa w tej sprawie i ukaraniu winnych wycieku oraz dobrej współpracy strony rosyjskiej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturą, które w Polsce zajmują się sprawą. Minister Pomianowski dodał, że Polska dostrzega zablokowanie przez władze Rosji części rosyjskich portali, na których znajdowały się zdjęcia" - informuje MSZ.

Według informacji przekazanych we wtorek przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego zdjęcia niektórych ofiar katastrofy pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. - Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie - poinformowała ABW.

Z kolei, jak powiedział rzecznik prasowy ABW Maciej Karczyńsk,i Agencja natychmiast zabezpieczyła opublikowane fotografie oraz powiadomiła prokuraturę. - Skontaktowaliśmy się ze służbami krajów, gdzie odnaleziono w internecie zdjęcia, celem zablokowania ich publikacji. Po naszej interwencji strona rosyjska oraz ukraińska zablokowały wskazane przez nas strony internetowe - zaznaczył. - Do tej pory nie zostały zamknięte strony domen niemieckich i amerykańskich, ponieważ służby tych państw w odpowiedzi poinformowały nas, że nie mogą zablokować tych stron z uwagi na ograniczenia prawne obowiązujące w ich krajach - dodał Karczyński.

Zobacz także
Komentarze (62)
Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Polska zażądała śledztwa ws. zdjęć
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 28 razy 20

  No wiec tak - "skandal polityczny" moze nie, ale ktos te zdjecia zrobil - zapewne w celach sledczych/dowodowych. I to jest OK.
  Ktos tez te zdjecia - bedace materialem dowodowym (pomijajac fakt ich drastycznosci) bez stosownej zgody prowadzacych sledztwo ukradl. I to juz OK nie jest.
  Pomijajac wszystko to - czy naprawde chcielibyscie, zeby zdjecia cial Waszych ojcow/mezow/matek/zon umieszczaly sobie jakies matoly w internecie?

 • endrju1521

  Oceniono 21 razy 13

  Zupełnie nie rozumiem histerycznej reakcji naszego MSZ.

  Czy rosyjskie MSZ występowało do nas o zamknięcie Radiama ryja albo uciszenie zespołu Macierewicza?
  ====================
  Publikowanie zdjęć jest niestosowne, chociaż zdjęcia są autentyczne,

  jednak wypowiedzi Macierewicza i radia, były oszczercze!!!!!

 • errdos113

  Oceniono 12 razy 10

  Zaczyna działać "efekt Streisand" - rzeczone zdjęcia zdążył już zindeksować i pokazuje jako jedne z pierwszych w wynikach wyszukiwania Google.

  "Do tej pory nie zostały zamknięte strony domen niemieckich i amerykańskich, ponieważ służby tych państw w odpowiedzi poinformowały nas, że nie mogą zablokować tych stron z uwagi na ograniczenia prawne obowiązujące w ich krajach"

  W przypadku USA to "ograniczenie prawne" jest nazywane 1. poprawką do ich konstytucji gwarantującą wolność słowa.

 • kanetsb

  Oceniono 26 razy 8

  Widziałem te zdjęcia. Pogniecione ciała polskich polityków, rozbity samolot... i 150 teorii spiskowych, ludzi, którzy już od dawna powinni siedzieć w psychiatryku. Poważnie żałosny czyn ze strony bloggera.

 • lahdaan

  Oceniono 12 razy 6

  Umieszczenie zdjęć na stronach, których serwery znajdują się na terenie różnych Państw (a w przypadku USA i Niemiec, państw, w których trudno cokolwiek usunąć z Internetu) wskazuje, że jest to celowa i zaplanowana prowokacja.

  Ponadto, jeśli potwierdziłyby się informacje, że kontekstem publikacji tych zdjęć był tekst głoszący prawdziwość teorii o zamachu, to jest to jednoznaczna gra na wzmocnienie krajowych środowisk skrajnie prawicowych (PiS, SP, Radio Maryja). Kto miałby wspierać? Tego chyba już nie trzeba mówić...

 • amen-666

  Oceniono 13 razy 5

  Nie rozumiem, dlaczego te zdjęcia miałyby być dowodem na zamach, czyli wybuch. Tam widać dziesięć, może kilkanaście ciał stosunkowo dobrze zachowanych, tj. w całości, nie poszatkowanych na kawałki. Ofiary wypadków drogowych są często bardziej zmasakrowane. Wkrótce po katastrofie w necie pojawiły się gorsze zdjęcia, na których było widać np. oderwane głowy poniewierające się wśród rozsypanych na łące szczątków samolotu. Niektórzy nawet udostępniali te zdjęcia "w pakiecie" na jakimś Chomiku czy innym Rapidshare, ale nie przypominam sobie, żeby ktoś robił z tego wtedy skandal polityczny.

 • wlodek_q

  Oceniono 17 razy 5

  Ale właściwie to oskarżają ich o zdradę tajemnicy stanu czy o szarganie świętości?

 • bopos

  Oceniono 20 razy 4

  Przepraszam ale czegoś nie rozumiem. Czy to znaczy, że zdjęcia należą do Polski, do rządu polskiego, do MSZ?
  Gdzieś tam sobie leżą zdjęcia a Polska musi robić awanturę? Skradziono Polsce te zdjęcia czy co?
  Nie rozumiem przede wszystkim kto ma prawa własności to tych zdjęć które gdzieś tam leżą?
  I co ma do tego MSZ?

 • amen-666

  Oceniono 7 razy 3

  Ja się Rosjanom nie dziwię, że "zorganizowali" ten przeciek. Po katastrofie robili co mogli, nie szczędząc środków i wysiłków, żeby jak najszybciej zidentyfikować ciała i oddać bliskim, a teraz pisdzielstwo na nich pluje i oskarża o celową zamianę ciał, które zostały błędnie rozpoznane przez rodzinę. Niech polaczki zobaczą, jak wyglądają ciała po takiej katastrofie (a te na zdjęciach należą do najlepiej zachowanych!). Jeśli coś podobnego, nie daj Boże, jeszcze raz się wydarzy, Rosjanie będą wiedzieć, że zwłoki należy zebrać, zapakować do kontenerów chłodniczych i odesłać do Polski. Niech sobie polaczki same robią sekcje zwłok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje