Księża katoliccy czują się wypaleni. Powód? Brak wsparcia rodziny

Czytanie Biblii

Czytanie Biblii (Fot. Karolina Sikorska / AG)

Duchowni katoliccy czują się bardziej wypaleni zawodowo niż duchowni innych wyznań, np. prawosławni - wynika z unikatowych w Polsce badań. Powód: m.in. brak wsparcia rodziny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
"Są dni, kiedy już przed pracą czuję się zmęczony"; "Coraz częściej zdarza się, że mówię o mojej posłudze w negatywny sposób"; "Czasem to, co robię podczas mojej posługi, napawa mnie obrzydzeniem".

To kilka opisów do wyboru z ankiety pokazującej stopień wypalenia zawodowego, do których mieli odnieść się księża. Przebadano 97 duchownych chrześcijańskich, w tym 40 protestanckich, 34 katolickich i 23 prawosławnych. Nie było to łatwe: w kancelariach parafialnych, do których chodzili magistranci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Michał Osik i Filip Soszyński, proboszczowie często odmawiali lub zasłaniali się koniecznością zgody z kurii.

Z badań wynika, że wypalenie zawodowe to nie tylko znak rozpoznawczy pracowników korporacji. - Chociaż nie ma wielu badań, wiemy, że osoby duchowne, podobnie jak inne osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem innym, narażone są na chroniczny stres, a w konsekwencji na wypalenie zawodowe. Z naszych badań wynika, że najniższy poziom wypalenia mają duchowni prawosławni, a najwyższy - protestanccy i katoliccy - komentuje prof. Roman Cieślak, pod którego kierunkiem powstały badania.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • 'Panuje mechanizm: nie będzie nam kobieta z dzieckiem pluła w twarz' Dzieci księży? Bartoś: "Panuje mechanizm: nie będzie nam kobieta z dzieckiem pluła w twarz"
 • Zdjęcie poglądowe "60 proc. polskich księży utrzymuje kontakty z kobietami, do 15 proc. ma dzieci. Kościół to toleruje"
 • - Księżom przydaliby się superwizorzy - uważa Artur Sporniak Samobójstwa księży w diecezji tarnowskiej. "Nie są z kruszcu, ale z gliny"
Komentarze (112)
Księża katoliccy czują się wypaleni. Powód? Brak wsparcia rodziny
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 173 razy 131

  Gdy ktoś przez całe zawodowe życie wie że wciska innym kit to nic dziwnego że może poczuć obrzydzenie

 • szats69

  Oceniono 120 razy 110

  Dla człowieka seks to jedna z podstawowych potrzeb, rodzina to również naturalna rzecz dla człowieka, który jest istotą społeczną. Religia to jedynie wypaczyła, robi z tego cnotę i jeszcze śmie się powoływać na jakieś "prawo naturalne".

 • alikmix

  Oceniono 95 razy 85

  Z badań wynika, że wypalenie zawodowe to nie tylko znak rozpoznawczy pracowników korporacji. -

  Kościół to jest korporacja

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 79 razy 71

  A czy w innych mniej płatnych zawodach pracownicy nie czują się wypaleni i nie ulegają frustracji?

 • bioder65

  Oceniono 101 razy 69

  im mniej kasy tym mniejsza satysfakcja z pracy.Niech się przerzucą na wróżenie z kart w telewizji.Czary te same ,a pieniążków może więcej i zostaną celebrytami.

 • 18261826www

  Oceniono 73 razy 65

  Dla mnie kaplan z powolania to duszpasterz czyli taki ,ktory niesie ludziom pomoc duchowa,podtrzymuje ich na duchu ,kontakt z duszpasterzem dodaje czlowiekowi sil do zycia w chwilach zwatpienia i zalamania psychicznego.A co robi np O. Rydzyk? On jest z powolania biznesmenem,robi pieniadze(i to jakie) na glupocie i naiwnosci ludzkiej. Czy on im zaszczepia :wiare nadzieje i milosc ,nie!Wrecz przeciwnie ,utwierdza w przekonaniu,ze nie ma szans na lepsze zycie i zaszczepia nienawisc.Rydzyk jest mistrzem w swojej dziedzinie,ale szeregi jego nastepcow rosna i tacy "kaplani" czuja sie wypaleni zawodowo i to co robia napawa ich obrzydzeniem.

 • c.t.k

  Oceniono 63 razy 51

  To juz nie pierwszy raz w ostatnim czasie powraca temat biednych-"wypalonych zawodowo"-klech.Zapewne nie bez powodu.Przygotujmy się więc do tego,że zamiast rzeszy obłudnych,zakłamanych,wypasionych czarnych darmozjadów-będziemy utrzymywać również ich rodziny.W podobnym stopniu zakłamane i wypasione.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 58 razy 46

  wraz ze święceniami trzeba by ich trzebić jak ogierki ,niższy poziom testosteronu zapobiegłby dewiacjom seksualnym na które cierpi przewazająca ich część

 • nicram112

  Oceniono 52 razy 32

  Wzruszajace. A o cierpiacych na depresje pedofilach tez bedzie artykul?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje