Księża katoliccy czują się wypaleni. Powód? Brak wsparcia rodziny

17.10.2012 06:00
Czytanie Biblii

Czytanie Biblii (Fot. Karolina Sikorska / AG)

Duchowni katoliccy czują się bardziej wypaleni zawodowo niż duchowni innych wyznań, np. prawosławni - wynika z unikatowych w Polsce badań. Powód: m.in. brak wsparcia rodziny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
"Są dni, kiedy już przed pracą czuję się zmęczony"; "Coraz częściej zdarza się, że mówię o mojej posłudze w negatywny sposób"; "Czasem to, co robię podczas mojej posługi, napawa mnie obrzydzeniem".

To kilka opisów do wyboru z ankiety pokazującej stopień wypalenia zawodowego, do których mieli odnieść się księża. Przebadano 97 duchownych chrześcijańskich, w tym 40 protestanckich, 34 katolickich i 23 prawosławnych. Nie było to łatwe: w kancelariach parafialnych, do których chodzili magistranci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Michał Osik i Filip Soszyński, proboszczowie często odmawiali lub zasłaniali się koniecznością zgody z kurii.

Z badań wynika, że wypalenie zawodowe to nie tylko znak rozpoznawczy pracowników korporacji. - Chociaż nie ma wielu badań, wiemy, że osoby duchowne, podobnie jak inne osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem innym, narażone są na chroniczny stres, a w konsekwencji na wypalenie zawodowe. Z naszych badań wynika, że najniższy poziom wypalenia mają duchowni prawosławni, a najwyższy - protestanccy i katoliccy - komentuje prof. Roman Cieślak, pod którego kierunkiem powstały badania.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Dla wszystkich oparciem
  Ten pacierz być może:
  " W każdej chwili życia,
  Wspomóż mnie mój Boże ".

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 2

  Epoka w której twierdzono "ksiądz w rodzinie rodzina nie zginie " minęła dziś ksiądz w rodzinie to dla niej wstyd że wychowali nieroba i półgłówka.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 4 razy 4

  Brak wsparcia rodziny ? A jak powiedzieć znajomym że syn był taki nierób i leń, że mógł zostać tylko księdzem...?

 • piotr_kolec

  Oceniono 4 razy 4

  Czasy dla księży nastały dość dziwne
  Gosposie coraz brzydsze
  Dzieci asertywne

  A i z wiekiem nie ta sama
  Nawet jakby ręka
  Posługa na starość
  To tylko udręka

 • ayouseptim

  Oceniono 5 razy 5

  Katoliccy, prawosławni, czy protestanccy, są wypaleni ze względu na kłamliwe nauki, sprzeczne z Pismem Świętym, którymi zwodzą naiwnych ludzi.

 • antikrishti

  Oceniono 6 razy 6

  Mam wrażenie, że na początku może i wielu księży naprawdę wierzy ale w takich przypadkach z biegiem czasu rozwój intelektualny, wielokrotne analiza i konfrontowanie bajek z rzeczywistością wykluczają wiarę.
  Mimo to większość dalej powtarza brednie samemu ich nie respektując - jeden może w nadziei, że to chwilowa słabość, drugi zapewne ze strachu, że nic innego nie potrafi i nie odnajdzie się w prawdziwym życiu, a trzeci bo tak jest mu wygodnie lub np. odreagowuje czy mści się na swoich "owieczkach" że sam został tak łatwo oszukany i wykorzystany?

 • vel_ociraptor

  Oceniono 10 razy 10

  jakie znowu wypalenie "zawodowe"? przecież oni są bez zawodu.
  frustrują się ze względu na brak perspektyw, a bardziej światłych gryzą jeszcze wyrzuty sumienia

 • bzyk_origo

  Oceniono 9 razy 9

  Gosposia to malo, normalny czlowiek potrzebuje glebszej relacji. Katolstwo poprzez celibat - powoduje ze klechy albo sa pedofilami albo homoseksualistami a w najlepszym wypadku rzna gosposie czy tez maja nieformalne rodziny na boku. KK i tak bedzie musial sie zreformowac, bowiem kazda instytucja ma swoj kres.

 • hans_close

  Oceniono 7 razy 3

  Wypaleni?
  To jakiś dowcip...

  ...a jak czyli się rdzenni Europejczycy płonący na stosach całej Europy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje