Spada liczba podsłuchów. Najnowsze dane o kontroli operacyjnej CBA

Szef CBA Paweł Wojtunik

Szef CBA Paweł Wojtunik (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Za obecnego szefa CBA Pawła Wojtunika liczba podsłuchów zakładanych przez Biuro spadła niemal dwukrotnie. - Kluczowym problemem w nadużywaniu kontroli operacyjnej jest potencjalna bezkarność - mówi "Gazecie Wyborczej" Wojtunik.
"Gazeta" dostała z CBA najnowsze dane o kontroli operacyjnej: podsłuchach i kontroli korespondencji.

Wynika z nich, że od czasu, gdy zmieniło się kierownictwo CBA i w miejsce Mariusza Kamińskiego (odwołanego 13 października 2009 r., dziś posła PiS) przyszedł Paweł Wojtunik (przedtem szef CBŚ), liczba podsłuchów spadła blisko dwukrotnie. W 2009 r. było ich 355, a rok później - 134, w 2011 r. - 194, a przez trzy kwartały 2012 r. - 154. To daleko do rekordu CBA za Kamińskiego - w 2007 r. podsłuchów było 419. - Przestrzegam zasady, że kontrolę operacyjną stosuje się, gdy dowodów nie można uzyskać innymi środkami. Jest to metoda ostateczna i może być stosowana jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Z pewnością więcej korzystamy z klasycznych metod pracy policyjnej - mówi Wojtunik.

Z danych CBA wynika, że chociaż od zeszłego roku sądy zobowiązane są wnikliwie badać zasadność każdego wniosku o podsłuch, to nadal wszystkie akceptują. Ich krytycyzm nawet spadł: od 2010 r. nie odrzuciły żadnego wniosku. Wcześniej, w 2007 r. odrzuciły siedem, a rok później - cztery.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • Marek Biernacki Polska krajem podsłuchów? Biernacki w TOK FM: Zmieniamy ustawę
Komentarze (5)
Spada liczba podsłuchów. Najnowsze dane o kontroli operacyjnej CBA
Zaloguj się
 • dzikowy

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejne grupy walczące o przejrzystość państwa wygrywają wyroki dotyczące ujawniania raportów o podsłuchach, to już nie można tak szaleć, prawda? Tylko czemu trzeba było z gardeł wyrywać te statystyki, które nam się po prostu należą?

 • fakiba

  Oceniono 4 razy 4

  Zaraz Hofman ogłosi że to jest dowód na to że za czasów Kaczora CBA pod wodzą Kamińskiego realnie walczyło z korupcją a teraz tylko udają

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 1 raz 1

  no cóż ,dzięki kretynom którzy tak ochoczo ujawniali agenture nikt dziś nie chce współpracować ze słuzbami i jedyną metodą pozoskiwania informacji jest technika operacyjna i stąd tyle podsłuchów PODZIĘKUJMY KRETYNOM!!!

 • voiceinthedesert1

  0

  W dzisiejszym świecie informatyki największym zagrożeniem nie są "podsłuchy" ale rzeczy, które informatycy mogą uczynić twojemu komputerowi dzięki "specjalnym poleceniom nieznanych "pracodawców". Większość obywateli reperuje komputery nie wiedząc, co w nich jest "założone". Ja miałem problem z gadżetem, który rzekomo miał nadawać komputerowi "gotowe aktualizacje", parę razy dziennie. Zacząłęm podejrzewać, gdy każda aktualizacja zabierała kilkanaście minut "by wypróżnić wszystkie dane". W końcu komputer się zepsuł i musiałęm zakazać informatykowi "aktualizowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje