Kierowca ben Ladena wygrał apelację w sądzie

16.10.2012 22:04
Sąd w USA unieważnił wyrok dla Jemeńczyka Salima Ahmeda Hamdana

Sąd w USA unieważnił wyrok dla Jemeńczyka Salima Ahmeda Hamdana (Fot. POOL REUTERS)

Sąd w USA unieważnił wyrok dla Jemeńczyka Salima Ahmeda Hamdana, byłego kierowcy Osamy ben Ladena, skazanego w 2008 r. przez sąd wojskowy pod zarzutami wspierania terroryzmu. Hamdan był pierwszym więźniem Guantanamo skazanym przez sąd wojskowy.
Federalny sąd apelacyjny ocenił, że nie do utrzymania jest wyrok skazujący za wspieranie terroryzmu, wydany przez sąd wojskowy, bo w latach 1996-2001 - a tego czasu dotyczyło oskarżenie - wspieranie terroryzmu nie było uznawane za zbrodnię wojenną.

Hamdan został w 2001 roku schwytany w Afganistanie. Przesłano go do więzienia w Guantanamo wkrótce po tym, gdy zostało otwarte. Jednak postępowanie wobec niego toczyło się wolno, jak pisze "New York Times" - z powodu problemów prawnych, jakie napotykał ustanowiony przez władze USA system komisji wojskowych, sądzących podejrzanych o terroryzm.

Jemeńczyk twierdził, że w Guantanamo był bity i przez miesiące trzymany w odosobnieniu.

Skazany na 5,5 roku więzienia

W 2006 r. Kongres USA przyjął w uchwalonej wówczas ustawie nowy wykaz zbrodni wojennych, które umożliwiają postępowanie przed sądami wojskowymi. Wśród tych zbrodni było wspieranie terroryzmu. Na podstawie tego nowego prawa władze postawiły zarzuty Hamdanowi.

W 2008 r. kierowca ben Ladena został skazany za wspieranie terroryzmu na 5,5 roku więzienia. Oczyszczono go natomiast z zarzutów spiskowania z Al-Kaidą w celu przeprowadzenia zamachów z 11 września 2011 r. Sąd uwzględnił w wyroku czas, który Hamdan spędził w Guantanamo. W listopadzie 2008 r. odesłano go do Jemenu, by tam odbył ostatnie 30 dni z wyroku. W styczniu 2009 r. Hamdan wyszedł w Jemenie na wolność. Po uwolnieniu zaskarżył swój wyrok.

"Decyzja sądu podaje w wątpliwość..."

W 2011 r. wyrok podtrzymał sąd rozpatrujący apelacje od wyroków trybunałów wojskowych. Sąd federalny anulował właśnie tę decyzję.

"New York Times" pisze, że decyzja sądu podaje w wątpliwość decyzje o stawianiu przed sądami wojskowymi także innych więźniów Guantanamo oskarżanych o to, że byli członkami Al-Kaidy, ale nie o to, że planowali konkretne akty terroryzmu.

Również obrońcy praw człowieka oceniają, że wyrok podważa legalność systemu trybunałów wojskowych. Raha Wala, prawnik z organizacji Human Rights First cytowany przez Reutera, ocenił, że wyrok stawia pod znakiem zapytania postępowanie w sprawie przestępstw, które nie są uznanymi przez prawo międzynarodowe zbrodniami wojennymi.

Zobacz także
Komentarze (13)
Kierowca ben Ladena wygrał apelację w sądzie
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 6 razy 2

  Schwytano go w 2001, sad kiblowy (uzywam tej nazwy bo moj ojciec byl skazany przez taki sad w 1947) skazal go na 5.5 roku wypuszczono go w 2009. Zapewne sad uznal, ze pobyt w Guantanamo byl wakacjami, albo przetrzymano go dluzej za dobre sprawowanie. Podobnie bylo z wiezniami skazanymi przez "polskie" sady kiblowe, niektorzy skazani siedzieli w wiezieniu po uplywie ich wyroku (pisze o szczesliwcach).
  Dla tych ktorzy niezbyt interesuja sie wiezniami Guantanamo:
  Procesy te sa utajnione do tego stopnia, ze adwokaci obrony nie moga nie tylko przedstawic jakichkolwiek argumentow, ale wymagane jest specjalne pozwolenie przewodniczacego tego "sadu" na odpowiedz przez oskarzonego (winy/niewinny) na zarzut przedstawiony przez prokurature. Roznica miedzy tymi a kiblowymi jest taka, ze w kiblowym ta farsa miala miejsce w celi oskarzonego, podczas gdy w Guantanamo "sedziowie" sa w innym pomieszczeniu podczas gdy oskarzony siedzi w swojej celi.

 • cezar85

  Oceniono 1 raz -1

  ben laden,abu zabi,menczester,arsenal londyn,liverpool liverpool

 • hind2424

  Oceniono 7 razy -1

  Nigdy nie słyszałem o Osamie ben Ladenie
  Czy to arabski raper ? xd
  Na poważnie te literówki są denerwujące trochę

 • cometto-pl

  Oceniono 4 razy -2

  "ben Laden" jest Żydem? Bo "ben" to po żydowsku... :>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje