14-letnia Pakistanka wciąż zagrożona? Do szpitala próbowali wtargnąć fałszywi krewni

16.10.2012 18:17
Wiec wsparcia dla Malali

Wiec wsparcia dla Malali (Fot. Shakil Adil AP)

- Już kilka osób próbowało dostać się do szpitala w Birmingham, w którym leczona jest 14-letnia Pakistanka, obrończyni praw kobiet, ciężko raniona przez talibów - podał przedstawiciel szpitala. Intruzi podawali się za członków rodziny dziewczynki.
Policja zatrzymała kilka osób podających się za bliskich 14-letniej Malali Yousufzai, ale żadnej z nich nie udało się dostać na teren szpitala. "Bezpieczeństwo dziewczynki nie jest zagrożone" - podkreślił dyrektor medyczny szpitala Dave Rosser.

Malala od poniedziałku znajduje się na specjalnym oddziale Queen Elizabeth Hospital, specjalizującego się w zintegrowanej opiece nad dziećmi po ciężkich obrażeniach. Według Rossera jej leczenie i rehabilitacja mogą potrwać miesiące. Wcześniej w Pakistanie nastolatka przeszła trzygodzinną operację, podczas której chirurdzy usunęli nabój, który utkwił niedaleko rdzenia kręgowego. W Wielkiej Brytanii Malali nie towarzyszy nikt z rodziny, ale konsulat Pakistanu zapowiedział, że wkrótce jej rodzina do niej dołączy.

"Propagowanie zachodniego stylu życia"

Malala Yousufzai publicznie domagała się prawa kobiet do edukacji i krytykowała rządy pakistańskich talibów w dolinie Swat, regionie przy granicy z Afganistanem, gdzie władze w Islamabadzie nie sprawują pełnej kontroli.

9 października przed szkołą w Mingorze, największym mieście w dolinie Swat, do autokaru, którym Malala i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, wszedł brodaty mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne. Odpowiedzialna za atak grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP) oskarżyła dziewczynkę o

propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie. Pakistańskie władze potępiły atak i wyznaczyły wysoką nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • ferroetigni

  Oceniono 8 razy 8

  Islam jest religią stanowiącą połączenie judaizmu i chrześcijaństwa z dodatkami lokalnych obyczajów i własnych przemyśleń Mahometa ( gdy Mahomet zainteresował się religią, pobierał nauki u libańskich mnichów i żydowskich rabinów). Podobnie jak Kościół katolicki w stosunku do Żydów, islam próbuje zatrzeć ślady wiodące do chrześcijaństwa i judaizmu, wzniecając nienawiść do chrześcijan i Żydów. Zwłaszcza do Żydów, bo czy się to muzułmanom podoba czy nie, islam przejął znacznie więcej elementów z religii żydowskiej niż chciałby przyznać np. nakrywanie głowy, pokłony przy modlitwie, obrzezanie, rytualny ubój zwierząt itp.(nota bene co roku miliony owiec, baranów, kóz są zarzynane w sposób rytualny przez muzułmanów a obrońcy praw zwierząt siedzą cicho). Religia ta (islam) powstała wśród ludzi żyjących w warunkach prymitywnych i hołdujących takim obyczajom. Stąd np. nakaz mordowania ludzi innej wiary (niewiernych), ukrywania kobiet (poprzez zakrycie) przed obcymi itd. Islam powstał w VII wieku, ewoluował i rozwijał się jako swobodna wymiana idei i myśli twórczej do IX wieku. Wtedy to nastąpił rozkwit nauki i sztuki muzułmańskiej. Później religia ta "skamieniała" a w warunkach dyktatury (religijnej) swobodna myśl twórcza nie może się rozwijać. Z niewielkimi zmianami trwa tak do dziś.I dlatego islam jako religia-zlepek jest tak restrykcyjny wobec tego co istniało przed tą religią a wobec tego co istnieje dziś obok islamu jest nawet morderczy.

 • mantresa

  Oceniono 6 razy 2

  Jak już tu kilka razy pisałem - wszelkie religie, wyznania, związki wyznaniowe, sekty i inne tego typu zbrodnicze organizacje powinny zostać zdelegalizowane a ich członkowie powinni być trwale odizolowani od normalnej części społeczeństwa lub zutylizowani..

 • pinkcherry

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejny dowód na to, jak religia potrafi omamić ludzi.

 • lord_viadro

  Oceniono 15 razy 15

  Religia Wielkiego , Wszechmocnego,Miłosiernego Boga, boi się 14 latki i chce ją zabić... ???

 • napletgandalfa

  Oceniono 2 razy 0

  "podczas której chirurdzy usunęli nabój",HELOŁ.To co Pakistance usunięto nazywa się POCISK.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 8 razy 6

  Religia miłości , do dynamitu.

 • public_enemy5

  Oceniono 9 razy -1

  Szkoda dziewczyny, ale jeśli prowadziła stronę antyrządową to musiała liczyć się z konsekwencjami. U nas za umieszczanie w internecie treści antyrządowych sądy też lekką ręką dają po 2 lata i młodzi ludzie też muszą się liczyć z takimi konsekwencjami. Jedyna różnica to sposób egzekucji wyroku, tam jest natychmiastowy. To niestety nie Europa ani Ameryka

 • kkotlarski

  Oceniono 4 razy 0

  Nie talibem ale katolibem. Niby co innego ale na to samo wychodzi.

 • teaforme

  0

  Ona ma 13 a nie 14 lat. To dziwne, ze ten nasz tabloid ktory jest obses na temat wieku, tego nie zauwazyl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje