Kolenda-Zaleska: Poparli zakaz aborcji? Może powinni pożegnać się z PO

"Posłowie PO, którzy złamali zasadę kompromisu, być może powinni odejść z Platformy i związać się z partią, która uwzględnia ich system wartości" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Kolenda-Zaleska, komentując postawę posłów Platformy, którzy - ku zaskoczeniu klubu i części wyborców - poparli projekt ziobrystów ws. aborcji.
207 posłów zagłosowało w zeszłą środą przeciw odrzuceniu radykalnego projektu Solidarnej Polski zaostrzającego przepisy antyaborcyjne. Projekt przeszedł do prac w komisji głosami aż 40 posłów PO i niemal całego klubu PSL. Z Platformy nie głosowało albo wstrzymało się od głosu 40 parlamentarzystów. Do odrzucenia projektu zabrakło zaledwie 19 głosów. Postawa posłów wywołała wiele komentarzy, m.in., że mogła być jedną z przyczyn spadku poparcia dla partii. Skrytykował ją też sam premier Tusk.

Według Kolendy-Zaleskiej nie można oceniać decyzji konserwatywnych posłów PO, nie uwzględniając ich poglądów. ".Zasadne jest pytanie, czy mają prawo głosować tak, jak nakazuje im sumienie. Oczywiście mają. I jestem skłonna uznać, że w tym feralnym głosowaniu kierowali się nie koniunkturalizmem, lecz autentycznymi przekonaniami. Tyle że zapisując się do PO, wiedzieli, że jest to partia światopoglądowo niejednoznaczna. Partia, w której kompromis miał być naczelną zasadą rozwiązywania potencjalnych konfliktów. Głosując za projektem Solidarnej Polski, złamali tę zasadę. Przypuszczam, że w Platformie jest wielu posłów, którzy gotowi byliby poprzeć projekt Ruchu Palikota łagodzący ustawę antyaborcyjną. Nie zrobili tego" - zauważą dziennikarka.

Dodaje jednak, że prawdziwa wierność poglądom wymaga też odwagi: "Jeśli wielo-światopoglądowa Platforma nam nie odpowiada, to się żegnamy i wychodzimy. Posłowie PO, którzy złamali zasadę kompromisu, być może powinni więc odejść z Platformy i związać się z partią, która uwzględnia ich system wartości. Bo swoim głosowaniem pokazują, że taka partia jak Platforma - skupiająca ludzi od prawa do lewa - nie ma racji bytu".

Cały komentarz w serwisie Wyborcza.pl >>>

Zobacz także
Komentarze (80)
Kolenda-Zaleska: Poparli zakaz aborcji? Może powinni pożegnać się z PO
Zaloguj się
 • todeskult

  Oceniono 81 razy 49

  Haha, a podobno katolicy w tym kraju są dyskryminowani, a tu proszę - jaką mają silną reprezentację w parlamencie i jak widać mogą sobie np. uchwalić że Polska będzie lennem Watykanu.

 • laksmana

  Oceniono 58 razy 30

  Z innej beczki: Czy ta pani jest jeszcze dziennikarzem, czy już politykiem? Czy w ogóle są w Polsce jacyś dziennikarze?

 • agzum

  Oceniono 35 razy 27

  Błąd w myśleniu Pani Kasiu! - nie przy tej ilości partii w sejmie (praktycznie tylko 2-3 ze stabilnym poparciem). To wyborca powinien decydować która frakcja ma być dominująca. Jeszcze nie tak dawno teoretycznie możliwe było aby Palikot i Gowin startowali z tej samej partii i tego samego okręgu. Niestety przy obecnej ordynacji oddając głos na jednego przy braku odpowiedniej ilości głosów było ryzyko że przejdzie nasz głos na tego drugiego. Trzeba zmienić ordynację wyborczą.

 • endrju1521

  Oceniono 33 razy 25

  Swojego "systemu wartości", nie można narzucić całemu społeczeństwu!!!
  Art. 4. konstytucji:

  1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

  2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
  ====================================
  Problem w tym, że nasi "przedstawiciele" zawłaszczyli dla siebie sprawowanie władzy nad Narodem,
  w sposób absolutny!!!!!!
  Uzurpują sobie prawo,na podstawie "mandatu wyborczego", do organizowania wszystkim życia,
  na swoją modłę.

  Tymczasem, jest jeszcze ustęp 2. art. 4. konstytucji, którego przestrzeganie należy w sprawach
  światopoglądowych, wymusić na tych wyalienowanych ze społeczeństwa, bufonach!!!!!!!!!

 • remo29

  Oceniono 34 razy 22

  Od czasu wywiadu z Rutkowskim nie mogę Kolendy ani słuchać, ani czytać. A to co sądzi ta pani jest jej prywatną i kompletnie nieistotną dla mnie sprawą. Dziennikarstwo przez duże "D" już nie istnieje.
  --
  parada karzełków

 • ja_wiem_najlepiej

  Oceniono 23 razy 15

  Czy to "profesjonalna dziennikarka", która zrobiła "wywiad" z Rutkowskim?

 • fjan

  Oceniono 30 razy 12

  Za Hitlera tez glosowali zgodnie z wlasnym sumieniem i posylali ludzi do gazu. Zgodnie z wlasnym sumieniem. Hitler byl chrzczonym katolikiem.

 • wbka1

  Oceniono 12 razy 10

  To może p. redaktor zmieni telewizję na mniej obiektywną, bo ob dziennikarza TVN oczekiwałbym więcej rzetelności w przekazie, a już na pewno nie oczekuję sugestii na temat, kto i jak powinien się zachować.

 • apache5

  Oceniono 10 razy 8

  Wczoraj pokazano reportaż jak na Śląsku dla dzieci z wadami,porzucone w szpitalach albo oddane państwu z uwagi na ogromy trud opieki, nie mają Ośrodki Pomocy pieniędzy na podstawową opiekę dla już narodzonych. Ale co tam, te już są , nie się matka mama martwi !!! Jakoś wywiadu p. Ziobry tam nie widziałem w tym Ośrodku a taki chętny do obrony życia..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje