Kolenda-Zaleska: Poparli zakaz aborcji? Może powinni pożegnać się z PO

16.10.2012 07:06
"Posłowie PO, którzy złamali zasadę kompromisu, być może powinni odejść z Platformy i związać się z partią, która uwzględnia ich system wartości" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Kolenda-Zaleska, komentując postawę posłów Platformy, którzy - ku zaskoczeniu klubu i części wyborców - poparli projekt ziobrystów ws. aborcji.
207 posłów zagłosowało w zeszłą środą przeciw odrzuceniu radykalnego projektu Solidarnej Polski zaostrzającego przepisy antyaborcyjne. Projekt przeszedł do prac w komisji głosami aż 40 posłów PO i niemal całego klubu PSL. Z Platformy nie głosowało albo wstrzymało się od głosu 40 parlamentarzystów. Do odrzucenia projektu zabrakło zaledwie 19 głosów. Postawa posłów wywołała wiele komentarzy, m.in., że mogła być jedną z przyczyn spadku poparcia dla partii. Skrytykował ją też sam premier Tusk.

Według Kolendy-Zaleskiej nie można oceniać decyzji konserwatywnych posłów PO, nie uwzględniając ich poglądów. ".Zasadne jest pytanie, czy mają prawo głosować tak, jak nakazuje im sumienie. Oczywiście mają. I jestem skłonna uznać, że w tym feralnym głosowaniu kierowali się nie koniunkturalizmem, lecz autentycznymi przekonaniami. Tyle że zapisując się do PO, wiedzieli, że jest to partia światopoglądowo niejednoznaczna. Partia, w której kompromis miał być naczelną zasadą rozwiązywania potencjalnych konfliktów. Głosując za projektem Solidarnej Polski, złamali tę zasadę. Przypuszczam, że w Platformie jest wielu posłów, którzy gotowi byliby poprzeć projekt Ruchu Palikota łagodzący ustawę antyaborcyjną. Nie zrobili tego" - zauważą dziennikarka.

Dodaje jednak, że prawdziwa wierność poglądom wymaga też odwagi: "Jeśli wielo-światopoglądowa Platforma nam nie odpowiada, to się żegnamy i wychodzimy. Posłowie PO, którzy złamali zasadę kompromisu, być może powinni więc odejść z Platformy i związać się z partią, która uwzględnia ich system wartości. Bo swoim głosowaniem pokazują, że taka partia jak Platforma - skupiająca ludzi od prawa do lewa - nie ma racji bytu".

Cały komentarz w serwisie Wyborcza.pl >>>

PYTANIE Czy głosowanie posłów PO ws. projektu ustawy antyaborcyjnej doprowadzi do utraty przez tę partię liberalnych wyborców?

 • Tak, bo projekt antyaborcyjny Solidarnej Polski jest skrajnie konserwatywny i PO nie powinna go popierać
 • Może się tak stać, ale tylko, jeśli projekt nadal będzie popierany przez posłów PO
 • Raczej nie. Nie sądzę, że ta sprawa interesuje Polaków, są ważniejsze kwestie: bezrobocie, dług publiczny, spowolnienie gospodarcze
 • Nie, to nie zmieni nastawienia wyborców do tej partii
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • india.wr

  0

  jeżeli gosuje sie jak Piecha, kaczyński, Sobecka to pora wynieść sie z PO. Mimo, że PO to światopoglądowo partia bliższa prawicy niż lewicy to zaostrzenie prawa aborcyjnego siega szczytu konserwy/prawicy i nijak ma sie do próby lokalizowania sie PO w centrum.
  a Godson to lekko się wygłupił

 • kola

  0

  O jakim 'kompromisie' pisze ta niedouczona para-dziennikarka? O tym narzuconym przez watykańskiego okupanta zamordystycznym terrorze, który przyklepali biskupi wspólnie z Kwaśniewskim? Czy może o nielegalnie wprowadzonym do polskiego systemu prawnego konkordacie, który stał się dla niektórych posłów-zdrajców wyrocznią ważniejszą od Konstytucji RP?

 • amberka2

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem calej tej dyskusji.

  Po pierwsze prawdziwy wierzacy katolik nigdy nie dokona aborcji: niewazne czy jest ona wynikiem gwaltu, czy matka jest ciezko chora albo czy dziecko jest ciezko chore .
  Nie rozumiem dlaczego nalezy ta kwestie regulowac prawnie. Polska jest krajem swieckim -mamy rodzial Kosciola od panstwa i jak zachowa sie nie-katolik to juz jego sprawa i to nie ma nic wpsolnego z sumieniem takiego posla Godsona czy innych.

 • mikado111

  Oceniono 4 razy 4

  Przypominam, że gdy wiosną 2011 roku do Sejmu wpłynął kościelny projekt całkowitego zakazu aborcji (tzn. nie tylko w przypadku uszkodzonego płodu, ale również gwałtu i zagrożenia życia matki), w pierwszym czytaniu poparło go SZEŚĆDZIESIĘCIU DZIEWIĘCIU posłów PO, czyli blisko dwukrotnie więcej niż teraz.

  Kilka miesięcy później, gdy Sejm głosował już konkretnie "za" lub "przeciw", Tusk zarządził wprawdzie dyscyplinę partyjną, ale 15 posłów PO wyłamało się z niej, a wielu innych uchyliło się od głosowania w obawie przed proboszczami, bo zbliżały się wybory. W rezultacie zabrakło zaledwie 6 głosów, a polskie kobiety byłyby mordowane w imię wyższości płodu.

  12 spośród tych 15 zwyrodnialców nadal jest posłami PO (w tym Kosecki, ten od piłki, Libicki i Żalek). Mordowanie kobiet poparło również 100% posłów PSL, co oczywiście nie przeszkodziło Tuskowi w ponownym zawarciu koalicji z tą złodziejską, zdegenerowaną partią.

  Tamte głosowania zostały zatuszowane przez media, mało kto o nich wie, ale pani Kolenda-Zaleska, dziennikarka sejmowa, na pewno o nich słyszała. Nie przypominam sobie jednak, żeby wtedy protestowała.

 • adamayew

  Oceniono 4 razy 0

  Ja panią dziennikarkę naprawdę od lat usiłuje polubić, (serio), ale co się odezwie - odkładam chęci na czas późniejszy

 • xdt

  Oceniono 4 razy 4

  No cóż bo taki właśnie jest homo-catholicus, z przodu się uśmiecha, a z tyłu wpycha ci nóż pod ziobro. Dorośli ludzie, a wystraszeni gniewem bożym, potrafią zniszczyć wolność w imię baśni.

 • bogoria11

  Oceniono 5 razy 5

  Boże Święty! To Kolęda teraz kolęduje za aborcją?! Koniec świata!!! Ta wierna córa Ku Klux Kleru, bigotka, albo taką udająca, robiąca non-stop rożne materiały z sukienkowymi teraz o sprawach skrobanek?! No czytam i ręce opadają. Kobieto, do tercjarek, do bielanek się zapisz, a nie zawracaj głowę aborcją! Paniusia popiera rzekomy kompromis aborcyjny. Jaki kompromis? Kogo z kim? Kleru z klerykałami? Kompromis polega na tym, że obie strony zakładają, że Matki-Polki to są puszczalskie, którym decyzja o skrobance przychodzi tak łatwo jak kupno lakieru do paznokci, więc trzeba je mieć na oku i karać, za skrobanie królewskiego szczepu piastowego. Toć inaczej wyginiem! Bzdury, ciemnota i pogarda bezżennych facetów dla kobiet. Oto na czym polegał ów kompromis!

 • ostrowmaz

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież czterech posłów PO poparło też projekt Palikota. Pani Kolenda-Zaleska o nich zapomniała? Oni się mieszczą w partii? Przecież też złamali zasadę kompromisu.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy -1

  Kolęda, podobnie jak jej koleżanka Posranke z TVN, nie otwiera ust mówiąc - obie mówią przez nos ... ciekawe dlaczego? Jedzą za dużo czosnku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje