14-latka postrzelona przez talibów przyjechała do Wielkiej Brytanii

15.10.2012 19:56
Malala Yousufzai

Malala Yousufzai (Fot. STRINGER/PAKISTAN REUTERS)

Czternastoletnia Malala Yousafzai, która została postrzelona w głowę przez talibów za propagowanie edukacji wśród dziewcząt, została przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.
Malala została zaatakowana w autobusie szkolnym w ubiegły wtorek. Mimo poważnej rany głowy udało się ją uratować. Dotychczas przebywała w najlepszym szpitalu w pakistańskiej stolicy, ale pomoc w leczeniu zaoferowali Brytyjczycy. Specjalny samolot przewiózł ją z Pakistanu do Wielkiej Brytanii.

Z obawy o bezpieczeństwo informacja o locie do ostatniej chwili była trzymana w tajemnicy. Samolot z nastolatką wylądował dziś na lotnisku w Birmingham. Dziewczyna będzie leczona w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham. Władze Wielkiej Brytanii nie chcą zdradzać, czy podczas pobytu w szpitalu Malala będzie pod specjalną ochroną.

14-latka nadal jest w stanie śpiączki farmakologicznej, a lekarze walczą o jej życie.

Bo broniła swojego prawa do edukacji

Młoda Pakistanka naraziła się fundamentalistom swoimi wpisami na blogu internetowym, gdzie broniła swojego prawa do nauki i zachęcała inne kobiety do nauki.

Próba zabójstwa z zimną krwią została potępiona przez społeczność międzynarodową. W całym Pakistanie odbyły się modły w intencji Malali. W Karaczi na wiecu wsparcia zebrało się około 10 tys. osób.

Mimo to zamachu nie potępili konserwatywni duchowni. Ostrzegli oni zarazem władze przed używaniem ataku na Malalę jako pretekstu do przypuszczenia ofensywy wojskowej w północnym Waziristanie, gdzie kryją się talibowie.

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • ola_kowal

  0

  www.avaaz.org/pl/malalahopenew/?slideshow

 • pawlan

  Oceniono 3 razy 1

  Banda tchórzy która potrafi tylko zabijać nieuzbrojonych cywili i małe dziewczynki. Jak się ich nie wystrzela nie będzie spokoju jeszcze długo. Wściekłe psy się usypia - nie widzę powodu dla którego im miałoby się pobłażać.

 • rud_aa

  Oceniono 5 razy 5

  Niech wraca do zdrowia i miejmy nadzieję, że jej życie nie stanie sie teraz ciągłą ucieczką. Ci którzy narażają się radyklaistom, bardzo często żyją w ciągłym zagrożeniu a niestety Angla nie jest wolna od tych świrów. Z pewnością nie wróci już tam gdzie mieszkała- Dolina Swat to piekło, w którym rządzą talibowie.

 • wessling

  Oceniono 13 razy 5

  Ten niedojda, który strzelał z tak bliska i spaprał robotę, wyszedł na głupka i pogrążył się w niesławie.
  To był najgorszy dzień w życiu tego śmiecia.
  Każde kolejne tchnienie Malali to szczypta soli w jego kaprawe, zezowate (sądząc po celności ) ślipia.
  Teraz nawet ich, znaczy talibskie, dzieciaki i kobiety się z niego śmieją.
  Puki co, zapewne, są to tylko żarty i żarciki ( ej, zezol, trzeba było powiedzieć żeby któryś z nas poszedł z tobą i przytrzymał ci głowę tej dziewczynki, kiedyś do niej celował .... łahahaha ) ale wkrótce sytuacja stanie się poważniejsza, bo dziewczyna wróci do zdrowia i będzie dalej pisać. Teraz dopiero jej słowa nabiorą wagi ...
  I kumple taliba nieudacznika, poniekąd słusznie, będą jego właśnie winić za ten stan rzeczy.
  I będzie się biedaczysko taplał w pogardzie, poniżeniu i wiecznej sromocie.
  A to jest gorsze niż śmierć.

 • nit21

  Oceniono 10 razy -4

  Depresja i to może stąd te ostre jak potłuczone szkło słowa? Jak by był Bóg, to na pewno by mordował. Raczej nie.
  Współczuję temu dziecku, ktoś do niego strzelił i ta osoba jest winna. A co z tego wynika? Tyle, że mordowanie, czy głoszenie by mordowano wszystkich jest nie na miejscu.
  Druga strona medalu. Bo jest druga strona medalu. Tej się raczej nie pokazuje u nas, a u Arabów tak. To mordowanie dzieci i kobiet przez bezzałogowe samoloty amerykańskie i są okaleczone, i giną setki dzieci i kobiet. Tak od tych dobrych amerykanów. Podaje się przykłady, że wysyłają jeden samolot, który eksploduje w grupce osób, czasem to wesele czy spotkanie rodzinne, a potem jak przychodzą ludzie ratować rannych wysyła się następną bombę. Widziałem film, gdy zabito dziennikarza i to było straszne. Amerykanie myśleli, że to broń, a to była kamera, to ostrzelali ich. Jechała furgonetka, wysiadł facet z dwójką malutkich dzieci i zaczął ratować. To wzięli ich zastrzelili. Jak już zabili i okaleczyli tych, i nikogo nie było w poblizu, to przyjechały pojazdy pancerne i zaczęła się akcja. Amerykanie bardzo się boją i ograniczają ryzyko, nawet zabijając niewinnych. Film ten wyciekł do sieci i było o nim głośno, to był jakiś znany korespondent, a był nagrywany z helikoptera wojskowego. Straszne.
  Co jeszcze jest straszne. To że tu dla tej dziewczynki specjalny samolot, na pokaz /tak na pokaz/, a nie by pomóc. A inne dzieci giną i nie mówi o nich prawie nikt i są to też dzieci Talibów, i zwykłych osób będących w niewłaściwym miejscu, to cały Afganistan, Irak... .
  Nie patrzmy oczami tak krwawo i jednostronnie. Warto być człowiekiem. Chcesz zmienić świat, tak, zacznijmy od siebie. Bądźmy ludźmi i nie gódźmy się na krzywdę innych. Nawet jak ich nie lubimy. Bo tak się tworzą dobre zasady współżycia społecznego.

 • faustxyz

  Oceniono 10 razy 4

  Nasze rodzime taliby też nie kwapią się do potępienia takiej ohydnej zbrodni, bo to zbrodnia, nie wiadomo co z nią będzie, Allah pewnie doznał orgazmu na wieść o tak bohaterskim wyczynie, tfu.

  Kato-taliby stoją w rozkroku: 1. teraz już boją się z nimi zadzierać, bo muzułmanie są obliczalni, a kk nie dysponuje fanatykami gotowymi oddać życie... 2. dziewczyna obca im mentalnie, dla kato-talibów to prawie feministka 3. z islamem łączy ich nienawiść do współczesnego świata - przemiany obyczajowe, odstawka religii, pozbawienie kleru nimbu nietykalności, boskości...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 5

  Do0m sz[pitaola odtransportowano mala pod niezla, eskorta policji i zandarmerii wojskowej - nizej fotka:
  uk.news.yahoo.com/photos/schoolgirl-shot-taliban-arrives-uk-photo-ambulance-leaves-runway-1-400x240-20121015-114925-507-184027227.html

 • 1sizeer1

  Oceniono 15 razy -11

  A miała wizę? zacznie się rozmnażać i coraz więcej tych brudasów będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje