14-latka postrzelona przez talibów przyjechała do Wielkiej Brytanii

Malala Yousufzai

Malala Yousufzai (Fot. STRINGER/PAKISTAN REUTERS)

Czternastoletnia Malala Yousafzai, która została postrzelona w głowę przez talibów za propagowanie edukacji wśród dziewcząt, została przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.
Malala została zaatakowana w autobusie szkolnym w ubiegły wtorek. Mimo poważnej rany głowy udało się ją uratować. Dotychczas przebywała w najlepszym szpitalu w pakistańskiej stolicy, ale pomoc w leczeniu zaoferowali Brytyjczycy. Specjalny samolot przewiózł ją z Pakistanu do Wielkiej Brytanii.

Z obawy o bezpieczeństwo informacja o locie do ostatniej chwili była trzymana w tajemnicy. Samolot z nastolatką wylądował dziś na lotnisku w Birmingham. Dziewczyna będzie leczona w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham. Władze Wielkiej Brytanii nie chcą zdradzać, czy podczas pobytu w szpitalu Malala będzie pod specjalną ochroną.

14-latka nadal jest w stanie śpiączki farmakologicznej, a lekarze walczą o jej życie.

Bo broniła swojego prawa do edukacji

Młoda Pakistanka naraziła się fundamentalistom swoimi wpisami na blogu internetowym, gdzie broniła swojego prawa do nauki i zachęcała inne kobiety do nauki.

Próba zabójstwa z zimną krwią została potępiona przez społeczność międzynarodową. W całym Pakistanie odbyły się modły w intencji Malali. W Karaczi na wiecu wsparcia zebrało się około 10 tys. osób.

Mimo to zamachu nie potępili konserwatywni duchowni. Ostrzegli oni zarazem władze przed używaniem ataku na Malalę jako pretekstu do przypuszczenia ofensywy wojskowej w północnym Waziristanie, gdzie kryją się talibowie.

Zobacz także
 • Wiec wsparcia dla Malali Dzielna Malala wciąż walczy o życie. Lekarze mówią, że jest lepiej
 • Lahore, demonstracja przeciw filmowi, w którym pokazano Mahometa "Zabiłbym go". Pakistański minister oferuje nagrodę za głowę twórcy filmu ośmieszającego Mahometa
 • Setki chrześcijan uciekły z domów w obawie przed atakami muzułmanów Muzułmański imam wrobił nieletnią chrześcijankę za bluźnierstwo?
Komentarze (31)
14-latka postrzelona przez talibów przyjechała do Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • hind2424

  Oceniono 22 razy 20

  Gdy kliknąłem w aktualności wyświetlił się taki o to nagłówek:
  14-latka postrzelona przez talibów ciągle jest już w Anglii
  No comment
  __________________________________________________________
  Niech szybko wraca do zdrowia, życzę jej tego z całego serca

 • ciotka_ltd

  Oceniono 23 razy 17

  Szpital w Birmingham, do ktorego przewieziono mala od 10 lat zajmuje sie wlasnie ofiarami wojny, glownie zolnierzami brytyjskimi, a wiec ma wprawe przy leczeniu ran postrzalowych. Mala zajmuje sie 17 specjalistycznych zespolow, dokladna diagnoza powinna byc znana jutro, ale juz dzisiaj lekarze przewiduja ogromne szanse na pelne wyzdrowienie. Byla operowana ponoc przez znakomitych pakistanskich neurochirurgow, ale wymaga znacznie dluzszego leczenia niz jest to mozliwe w Pakistanie - moze to trwac jeszcze tygodnie, a nawet i miesiace.
  Mala prztwieziono specjalnym samolotem-ambulansem, udostepnionym Pakistanowi przez Emiraty. Pakistan juz oswiadczyl, ze pokrywa koszty transportu i leczenia dziewczyny.
  Szpital i wladze brytyjskie nie podaja szczegolow, ale twierdza, ze sprawy bezpieczenstwa malej traktuja bardzo powaznie.

 • alexij1911

  Oceniono 23 razy 15

  Religia pokoju w akcji !

 • bling.bling

  Oceniono 20 razy 8

  "W całym Pakistanie odbyły się modły w intencji Malali."
  Czy to cała nauka z tej historii? Banda zkutanych łbów niczym się nie różni od krajowych talibów.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy 7

  "Religia miłości" do dynamitu.

 • rud_aa

  Oceniono 5 razy 5

  Niech wraca do zdrowia i miejmy nadzieję, że jej życie nie stanie sie teraz ciągłą ucieczką. Ci którzy narażają się radyklaistom, bardzo często żyją w ciągłym zagrożeniu a niestety Angla nie jest wolna od tych świrów. Z pewnością nie wróci już tam gdzie mieszkała- Dolina Swat to piekło, w którym rządzą talibowie.

 • wessling

  Oceniono 13 razy 5

  Ten niedojda, który strzelał z tak bliska i spaprał robotę, wyszedł na głupka i pogrążył się w niesławie.
  To był najgorszy dzień w życiu tego śmiecia.
  Każde kolejne tchnienie Malali to szczypta soli w jego kaprawe, zezowate (sądząc po celności ) ślipia.
  Teraz nawet ich, znaczy talibskie, dzieciaki i kobiety się z niego śmieją.
  Puki co, zapewne, są to tylko żarty i żarciki ( ej, zezol, trzeba było powiedzieć żeby któryś z nas poszedł z tobą i przytrzymał ci głowę tej dziewczynki, kiedyś do niej celował .... łahahaha ) ale wkrótce sytuacja stanie się poważniejsza, bo dziewczyna wróci do zdrowia i będzie dalej pisać. Teraz dopiero jej słowa nabiorą wagi ...
  I kumple taliba nieudacznika, poniekąd słusznie, będą jego właśnie winić za ten stan rzeczy.
  I będzie się biedaczysko taplał w pogardzie, poniżeniu i wiecznej sromocie.
  A to jest gorsze niż śmierć.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 5

  Do0m sz[pitaola odtransportowano mala pod niezla, eskorta policji i zandarmerii wojskowej - nizej fotka:
  uk.news.yahoo.com/photos/schoolgirl-shot-taliban-arrives-uk-photo-ambulance-leaves-runway-1-400x240-20121015-114925-507-184027227.html

 • faustxyz

  Oceniono 10 razy 4

  Nasze rodzime taliby też nie kwapią się do potępienia takiej ohydnej zbrodni, bo to zbrodnia, nie wiadomo co z nią będzie, Allah pewnie doznał orgazmu na wieść o tak bohaterskim wyczynie, tfu.

  Kato-taliby stoją w rozkroku: 1. teraz już boją się z nimi zadzierać, bo muzułmanie są obliczalni, a kk nie dysponuje fanatykami gotowymi oddać życie... 2. dziewczyna obca im mentalnie, dla kato-talibów to prawie feministka 3. z islamem łączy ich nienawiść do współczesnego świata - przemiany obyczajowe, odstawka religii, pozbawienie kleru nimbu nietykalności, boskości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje