Palikot: Chcemy wywołać wojnę światopoglądową

15.10.2012 19:16
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Trzeba dokonać weryfikacji "zgniłych kompromisów" z lat 90., m.in. w sprawie aborcji, które nie wytrzymują próby czasu, dlatego chcemy wywołać wojnę światopoglądową - zapowiedział Janusz Palikot.
Przewodniczący Ruchu Palikota uczestniczył w Lublinie w spotkaniu Ruchu Kobiet - pierwszego z cyklu 16 spotkań, które mają się odbywać we wszystkich miastach wojewódzkich, a które służyć mają większej aktywizacji kobiet w życiu politycznym oraz prezentowaniu programu Ruchu Palikota dla środowisk kobiecych.

Palikot, nawiązując do głosowania w Sejmie w sprawie projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski wprowadzającego zakaz aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, pokazał plakat z napisem "Lubelscy Talibowie", pod którym były umieszczone zdjęcia 17 posłów i posłanek z Lubelszczyzny, którzy zagłosowali za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w Sejmie.

"Mówi się, że chcemy wywołać wojnę światopoglądową. Tak, chcemy wywołać i słowo wojna używam w cudzysłowie. Dlaczego? Bo te kompromisy, które zostały zawarte w latach 90. - kompromis konstytucyjny, kompromis aborcyjny, kompromis konkordatowy - są to rozwiązania, które nie wytrzymują próby czasu. Czas dokonać weryfikacji tych zgniłych kompromisów" - powiedział Palikot na konferencji prasowej.

Jego zdaniem Polska jest już innym krajem i ok. 70-80 proc. społeczeństwa popiera m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej, in vitro, edukację seksualną. Według lidera Ruchu to obecnie obowiązująca ustawa antyaborcyjna jest "prowokująca, jest dyktatem Kościoła katolickiego, jest światopoglądowa, ideologiczna".

"Czy można sobie wyobrazić bardziej represyjne rozwiązanie niż to, że ktoś idzie do więzienia za decyzje niezgodne ze światopoglądem jakiejś grupy?" - powiedział Palikot.

Tym problemom, a także sposobom aktywizacji kobiet w życiu społecznym i politycznym mają być poświęcone spotkania Ruchu Kobiet. Spotkania te organizowane w miastach wojewódzkich - jak zapowiada Palikot - będą rodzajem otwartego forum do rozmowy z udziałem różnych organizacji kobiecych; mają służyć też prezentacji propozycji Ruchu Palikota dla kobiet - m.in. wprowadzenia parytetu i zasady "suwaka" na listach wyborczych (naprzemiennego umieszczania na nich kobiet i mężczyzn). "Żeby udało się zrealizować te założenia, znacznie więcej kobiet musi być aktywnych w polityce" - zaznaczył.

Zobacz także
Komentarze (232)
Palikot: Chcemy wywołać wojnę światopoglądową
Zaloguj się
 • fiszerfish

  Oceniono 318 razy 246

  Palikot wyciągnął lekcje z postępowania PiSu.
  Sprawy trzeba stawiać jasno i ostro. Nie zdobędzie się wtedy większości, ale jest szansa na 30 procent. To wystarczy do bycia koalicjantem.

  Poza tym, oznacza to koniec dominującego dyskursu "osiągniętego kompromisu".
  Wreszcie ktoś głośno mówi, że nie ma żadnego kompromisu, tylko czysta przemoc, która ustąpiła troszeczkę(pozwoliła nie rodzić dzieci bez mózgu) i nazwała to kompromisem.
  Popełniasz dużo błędów Janusz ale nie zatrzymuj się.
  Niejednokrotnie jesteś tlenem w tej dusznej Polsce.

 • dzakarta

  Oceniono 225 razy 161

  Tolerancja religijna czy tez neutralność światopoglądowa państwa - to PRZEKRACZA MOŻLIWOŚCI INTELEKTUALNE I MENTALNE WIĘKSZOŚCI POLAKÓW, którzy zatrzymali się w rozwoju na poziomie średniowiecznego chłopa !

 • 99venus

  Oceniono 142 razy 120

  "Czy można sobie wyobrazić bardziej represyjne rozwiązanie niż to, że ktoś idzie do więzienia za decyzje niezgodne ze światopoglądem jakiejś grupy?" - SAMA PRAWDA!!!!!!!!

 • marych

  Oceniono 145 razy 117

  w ramach kompromisu macice przechodzą na własność panstwa

 • bzyk_origo

  Oceniono 138 razy 112

  Ma kret racje - mozna go lubic lub nie, ale ma racje. Nowoczesne panstwo nie moze byc teokracja, w ktorej o wszystkim decyduja pedofilne i pazerne katabasy. Rozwoj i demokracja to warunek konieczny by moglo byc lepiej.
  Dlatego potrzeba referendum w sprawch witalnych dla kraju, katooszolomom na pohybel.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 138 razy 100

  Aborcja wogóle nie powinna obchodzić polityków. Zajmijcie się, nieroby, gospodarką.

 • synanki

  Oceniono 94 razy 74

  dobrze ...niech miesza w tym bajorze , niech wkłada kij w te gnijące szambo , niech wywoła chociaż
  jakiś ferment....niech psuje dobre samopoczucie tych durni i obiboków.

 • cztery44442

  Oceniono 99 razy 73

  "Zgniłe kompromisy" : konstytucyjny a jeszcze bardziej aborcyjny i konkordatowy są zdecydowanie szkodliwe i bardzo kosztowne dla Polski i Polaków.

  Bardzo dobrze, że Ruch Palikota uwypukla problemy o których każda osoba mieszkająca w Polsce wie.
  Życzę sobie aby rządzący zaczęli w końcu uwzględniać stanowisko społeczeństwa polskiego.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 97 razy 61

  Oj tam, zaraz powiedzą że Tusk się wkurzył, a potem nasz premier poda kilkanaście powodów żeby dalej nic nie zmieniać i nic nie robić (tak jak gdy odpowiadał w piątek na pytania opozycji). A potem inteligentni(w ich mniemaniu) wyborcy PO okrzykną premiera wspaniałym mówcą i przyznają mu rację.
  Tak jak za każdym razem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje