Historyczne referendum ws. niepodległości Szkocji za dwa lata

Premiere szkockiego rządu krajowego Alex Salmond na spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem

Premiere szkockiego rządu krajowego Alex Salmond na spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem (Fot. REUTERS/POOL)

Przywódcy Wielkiej Brytanii i Szkocji podpisali porozumienie, zgodnie z którym historyczne referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w 2014 roku. Uzgodnienia zapadły podczas spotkania w Edynburgu.
W styczniu premier David Cameron zapowiedział, że referendum odbędzie się w ciągu 18 miesięcy. Według komentatorów premier Wielkiej Brytanii podjął taką decyzję, ponieważ w sondażach nadal większość Szkotów opowiada się za pozostaniem w ramach Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjski premier David Cameron spotkał się w Edynburgu z premierem szkockiego rządu krajowego Alexem Salmondem. Obaj uścisnęli sobie dłonie przed siedzibą szkockiego samorządu, St Andrew's House, po czym zaszyli się w jego wnętrzu.

Zagłosują też 16- i 17-latkowie

Brytyjskie media już od soboty informują, że oba rządy dobiły targu w kwestii referendum. Rządzący w Edynburgu szkoccy nacjonaliści uzyskali prawo do przeprowadzenia go tak jak chcieli jesienią 2014 roku. Zgodnie z ich postulatami prawo głosu przysługiwać też będzie 16- i 17-latkom, a treść pytania ustali szkocki parlament, w którym Partia Narodowa Alexa Salmonda posiada bezwzględną większość. Londyn sprzeciwił się natomiast postulatowi zawarcia w referendum dodatkowego pytania - o rozszerzenie uprawnień samorządu, gdyby większość Szkotów nie opowiedziała się jednak za niepodległością.

Odroczenie na rękę nacjonalistom

Najnowszy sondaż wskazuje, że za utrzymaniem ponadtrzechsetletniej unii państwowej Szkocji i Anglii jest 53 proc. Szkotów, za jej zerwaniem tylko 28 proc. Odroczenie referendum jest więc na rękę nacjonalistom, którzy zyskują 2 lata na swoją kampanię. Od 1998 roku Szkocja posiada szeroką autonomię. Parlament i rząd Szkocji w Edynburgu mogą decydować między innymi o rolnictwie, służbie zdrowia, edukacji czy wymiarze sprawiedliwości. O strategicznych kwestiach takich jak zyski z wydobycia ropy naftowej, polityka zagraniczna czy siły zbrojne pozostają w gestii rządu w Londynie.

Zobacz także
 • Biskup Paisley Philip Tartaglia Szkocka batalia o małżeństwa homoseksualne
 • Andy Murray Londyn 2012. ''Scolympians'' oderwą Szkocję od Zjednoczonego Królestwa czy wzmocnią unię?
 • Czy Szkocja rozwiedzie się z Anglią?
Komentarze (56)
Historyczne referendum ws. niepodległości Szkocji za dwa lata
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 35 razy 9

  Niech Królowa Anglii zaprosi głowy klanów i ich giermków do szopy na naradę w sprawie niepodległości Szkocji.

 • wieprzok

  Oceniono 28 razy 8

  No i pięknie! tak się rozwiązuje sprawy w cywilizowanym kraju, z parusetletnią tradycją demokracji i parlamentaryzmu. Nikt nikogo nie obraża, nie wyzywa od zdrajców czy "zakamuflowanej opcji". Decyduje w głosowaniu społeczeństwo. Kudy Bolandzie do takiej kultury politycznej....

 • svatopluk

  Oceniono 7 razy 3

  Szkocja jest mniej więcej wielkości Irlandii i Norwegii czyli krajów które radzą sobie bardzo dobrze. Nie rozmiar decyduje o sukcesie. Rozpadł się ZSRR a Luksemburg ma się najlepiej w Europie.

 • augenthaler

  Oceniono 16 razy 2

  Dla Polakow to czysta abstrakcja. W Polsce na Szkotow mowi sie Anglicy, na Ukraincow mowi sie Ruskie, na Slowakow mowi sie Pepiczki, a na Romow mowi sie Rumuni. Polacy sa bodaj najgorzej wyedukowanym spoleczenstwem w Europie. Kiedys Gazeta Wyborcza, najwiekszy dziennik w Polsce, oznajmila, ze Trainspotting to film "angielski". Zwykle union jacka (flage brytyjska) nazywa sie w Polsce flaga Anglii. Gdy na ostatnich IO Wielka Brytania wystawila swoje reprezentacje w grach zespolowych polscy komentatorzy szkockich czy walijskich sportowcow grajacych w barwach Wielkiej Brytanii powszechnie nazywali Anglikami.

 • pan.nikt

  Oceniono 1 raz 1

  www.emito.net/wiadomosci/szkocja/szkoci_nie_chca_niepodleglosci__1259419.html

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  Ty @ antybankier - wycieci, i to bynajmniej dalece nie do konca, to zostali Piktowie, nie Szkoci. I nie przez chrzescijan, a przez Rzymian (z ktorych wielu wyznawalo..mitrianizm). Zreszta i Rzymianie byli rowno wyrzynani przez Piktow - prali sie tam niezle do czasu budowy muru Adriana. A potem to juz Rzym 'wzial i upadl'... A Piktowie, choc w zredukowanej ilosci, pozostali na swych wrzosowiskach...
  Piktowie przeszli na chrzescijanstwo zaraz po Irlandczykach, tj. pomiedzy V i VII wiekiem; irlandzkie pismiennictwo z VII wieku juz nie wspomina Piktow jako 'pogan', a wczesniejsze kroniki dotycza przyjmowania chrztu, dobrowolnego, od irlandzkich misjonarzy, przez roznych piktyjskich wladcow. I jesli ktos tam kogos wyrzynal z powodu sporow religijnych, to Piktowie Piktow - wladcy swych niepokornych poddanych, ale historia jakos o tym milczy...

  Do @ kocurxtr: Szkoci utrzymaja sie swietnie ze sprzedazy ropy i gazu (i cholera jeszcze wie czego, co maja w szelfie); chocby do Anglii i Walii.:)

  @ ukos - nie masz cienia pojecia o II Maastricht: Szkocja juz JEST w Unii, treaty podpisala Anglia i Walia, Szkocja i Irlandia Pn. I - co ciekawe - nawet nacjonalisci szkoccy nie maja najmniejszego zamiaru z Unii wystepowac, wrecz przeciwnie: wiedza, z czego chleb jest.:)
  Swoja droga: bez wzgledu na to, jaki bedzie wynik referendum, to NIE JEST on wiazacy dla parlamentu brytyjskiego. Takie jest prawo: z jednej strony zezwala na referenda, z drugiej zas pozwala je olac. Amen.

  @ haspredinger i @globalneocieplenie.
  CZEMU wy tu wyskakujecie ze Slaskiem? To nie ten przypadek: autonomie podobna do szkockiej to Slask MIAL ...w II Rzecz\pospolitej. I zaledwie ow stan przedwojenny pragnie odzyskac, a mazurskie i lechickie zlodzieje sie tego boja, jak diabel wody swieconej.:)
  Innymi slowy: Slazacy sa opoznieni wobec Szkotow i jakies 100 lat, a wiec wyjscie Slaska wyznaczcie raczej na rok 2114.:)))

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 49 razy -1

  No, to wygląda na to, że największy przegrany XX wieku, czyli jeszcze do niedawna największe imperium świata a dzisiaj karzełek zasługujący na miano Rumunii północy ma wszelkie szanse skurczyć się jeszcze bardziej - do rozmiarów Albanii chociażby.

  "Good luck", "Wielkusieńka" Brytanio, good luck!

 • hassprediger

  Oceniono 14 razy -2

  Na śląsku RAŚ podskakuje i krzyczy kto nie skacze jest Polakiem.
  W Hiszpanii Hiszpanie podskakują i krzyczą kto nie skacze jest Polaco (Hiszpanie nazywają Katalończyków Polakami, podobno nawet jest tak od czasów wojen napoleońskich, może dawniej, tak naprawdę nikt nie wie dlaczego).
  Katalończycy odkrzykują, lepiej być Polakiem niż hiszpańskim psem. Można powiedzieć, że podskakują tylko pajace, no bo nie powiem, że psy;]

 • globalneocipienie

  Oceniono 41 razy -3

  2014 - Szkocja
  2015 - Flandria
  2016 - Katalonia
  2017 - Bawaria
  2018 - Śląsk?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje