PO o in vitro: Mamy tydzień. Albo kompromis, albo jeden z projektów

Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej podczas zabiegu in vitro

Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej podczas zabiegu in vitro (Fot. Grzegorz Dabrowski/Agencja Gazeta)

Platforma daje sobie jeszcze tydzień w sprawie in vitro. Albo opracuje projekt kompromisowy, albo - jeśli to się nie uda - klub PO wybierze, czy kwestie zapłodnienia pozaustrojowego powinna uregulować propozycja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej czy Jarosława Gowina.
- Mimo prawie czteromiesięcznych prac Platforma Obywatelska wciąż nie ma wspólnego i spójnego stanowiska w tej sprawie. A dokładnie za tydzień odbędzie się ostatnie posiedzenie specjalnie powołanego zespołu - mówi jego szef, poseł Jarosław Katulski. - To oznacza, że powinniśmy zdecydować się na jakiś projekt. Albo taki, który będzie kompromisem pomiędzy tymi dwiema propozycjami albo będzie to wybranie którejś z tych propozycji jako projektu klubowego. Jeśli nie będzie porozumienia, to klub będzie musiał zdecydować, za którą propozycją się opowie i która będzie projektem Platformy Obywatelskiej.

Zespół ma czas do końca października, aby przedstawić wyniki swoich prac. - Rzeczywiście sprawy nabrały tempa po tym nieszczęśliwym dla PO głosowaniu w sprawie zmiany ustawy aborcyjnej - mówi Jarosław Katulski. W zeszłym tygodniu 40 posłów PO zagłosowało za tym, by projekt Solidarnej Polski, całkowicie zakazujący aborcji, trafił do dalszych prac w komisji.

W przypadku in vitro w kilku punktach wypracowanie kompromisu jest bardzo trudne. - Największym problemem jest kwestia zarodków nadliczbowych - ile ich może powstać, co się może z nimi dziać. Tu jest bardzo trudno uzyskać spójne stanowisko - mówi Katulski.

- Koledzy dyskutują, tłumaczą sobie różne racje i wydaje mi się, że są coraz bliżsi tego, żeby zaaprobować kompromis - mówi TOK FM posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Czy rzeczywiście jest szansa na porozumienie? - Kompromis jest wtedy, kiedy obie strony są niezadowolone, więc jest szansa - odpowiada posłanka.

Projekt Małgorzaty Kidawy-Błońska daje dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom. Co więcej dopuszcza mrożenie zarodków, ale nie pozwala ich niszczyć. Z kolei propozycja Jarosława Gowina zakłada możliwość zapłodnienia pozaustrojowego, ale tylko dla małżeństw i nie przewiduje mrożenia zarodków.

Zobacz także
 • Zapłodnienie in vitro Projekt PO ws. in vitro miał być gotowy do końca sierpnia. "Nie wiemy, kiedy będzie..."
 • Jarosław Gowin w Poranku Radia TOK FM "Żaden projekt ws. in vitro nie uzyska większości. I to mnie boli"
 • Stefan Niesiołowski i Donald Tusk Gowin przyznaje, że jest "jego grupa", Godson grozi odejściem... - kłótnia o in vitro na obradach PO
Komentarze (37)
PO o in vitro: Mamy tydzień. Albo kompromis, albo jeden z projektów
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 69 razy 57

  Natura też tworzy zarodki nadliczbowe - rozwija się 30-50%, a reszta jest abortowana samoistnie na wczesnych etapach rozwoju jako nieprzydatne. Tak działa przyroda - wybiera zdrowe, eliminuje chore. I tak jest dobrze. Nie ma potrzeby, żeby w czasach wysoko rozwiniętej diagnostyki preimplantacyjnej rodziły się potworki. Po co? Żeby powiększyć bezmiar cierpienia na Ziemi? Jeśli PO przyjmie projekt Gowina, niech ma świadomość, że straci 50% wyborców - tych, którzy myślą pragmatycznie. I nie zyska żadnego - bo ci wszyscy durnie, którzy dali sobie wmówić bełkot, że "zapłodnienie pozaustrojowe to wyrafinowana aborcja" i tak będą przeciw. Panie Premierze, proszę zdyscyplinować swoją trzódkę, bo nici z trzeciej kadencji. Preimplantacyjny zarodek to grudka komórek, a nie żadne "dziecko", jak się roi Gowinowi.

 • jakub-11111

  Oceniono 38 razy 28

  Wybierzcie gowina i idźcie do diabła.
  Nawet kempa nie budźi we mnie takiego obrzydzenia jak ten pętak, agent k.k. w waszym "liberalnym" rządzie.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 32 razy 26

  I znów zamiast określić jakieś zasady etyczne dla biotechnologii i później trzymać się ich przy ustalaniu prawa .. wszyscy będą się zastanawiać kto jest katolem, a kto nie... co jest zabobonem a co nie... czy wiara w magiczne zesłanie człowieczeństwa jest ważniejsza od wiary w magiczne zesłanie duszy, czy też nie

 • kazmierz111

  Oceniono 25 razy 21

  dorosłe zobobonne przygłupy

 • balbina1_0

  Oceniono 18 razy 18

  Po głosowaniu na temat ustawy aborcyjnej nie mam złudzeń, który projekt przejdzie. Czekam kiedy będą mnie karali za każdą miesiączkę - bo znów zmarnowałam jedno ludzkie istnienie.

 • chango

  Oceniono 14 razy 10

  Aaaaa.. Czyli dziwne głosowanie przy kwestii aborcji było podkładem pod to.. ;)

 • kniazwitold

  Oceniono 13 razy 9

  Znow mohery z PO zaglosuja tak jak kaze im rydzyk. Farbowane pisiory.

 • alisci

  Oceniono 16 razy 6

  Polska gnije od środka, a rząd ucieka w tematy zastępcze, żeby te przestępcze odsunąć w cień.
  Katastrofa gospodarcza w Grecji... Płaca minimalna 2-krotnie wyższa niż w Polsce. Emerytury 3-krotnie wyższe niż w Polsce.
  Życzyłbym sobie podobnej "katastrofy" w Polsce.
  Rostowski ma Polaków za bydło...

 • cillian1

  Oceniono 28 razy 6

  "Co więcej dopuszcza mrożenie zarodków, ale nie pozwala ich niszczyć."

  Aż boję się, ile to będzie kosztować podatnika! Chyba więcej, niż utrzymanie darmozjadów z Kk, Sejmu i urzędów! Zamrożenie 1000. utrzymanie temp. zamrożenia - 100000.

  Mam nadzieję, że firmy pójdą po rozum do głowy, i będą zgłaszać awarię prądu - co tydzień.
  Niestety zarodki - do ścieku.
  No peszek! Ach ta technologia, czasami się zawodzi/psuje!

  a najśmieszniejsze, że te koszta są po to, aby jakiś czubek powiedział!:
  Tak, to moja zasługa wspaniali wyborcy, że kilka komórek jest na waszym utrzymaniu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje