Zmarł król Sihanouk. Jego ciało będzie wystawione na widok publiczny przez 3 miesiące

15.10.2012 15:42
Były król Kambodży Norodom Sihanouk

Były król Kambodży Norodom Sihanouk (Fot. Heng Sinith AP)

Dziś w Pekinie zmarł były król Kambodży Norodom Sihanouk. Kambodżański rząd poinformował, że jego ciało będzie wystawione na widok publiczny przez trzy miesiące przed oficjalnymi uroczystościami pogrzebowymi.
Były król Kambodży zmarł w Pekinie na atak serca w wieku 89 lat. W środę wieczorem zwłoki byłego monarchy mają zostać przetransportowane z Chin. Po ciało Sihanouka udał się jego syn i następca, Norodom Sihamoni.

Żałoba w Kambodży potrwa do niedzieli 21 października, a uroczystości pogrzebowe odbędą się trzy miesiące później - sprecyzował rzecznik Khieu Kanharith.

W styczniu br. Sihanouk wyraził życzenie, aby jego zwłoki zostały skremowane i umieszczone w urnie w pałacu królewskim w Phnom Penh.

Konfliktowy i kontrowersyjny, ale uważany za "ojca narodu"

Sihanouk panował w latach 1941-1955 i 1993-2004. Pod jego rządami Kambodża uzyskała niepodległość od Francji w roku 1953. Ponadto był głową państwa w latach 1960-1970, 1975-1976 i 1991-1993. Był też jednym z twórców Ruchu Państw Niezaangażowanych.

Z powodu ciężkiej choroby abdykował 7 października 2004 roku na rzecz syna.

Były władca cieszył się w swym kraju dużym prestiżem i popularnością. Mimo zarzutów o autokratyzm, konfliktowy charakter i często kontrowersyjne decyzje polityczne, uważany był przez większość mieszkańców Kambodży za "ojca narodu", który przewodził krajowi w trudnych latach wewnętrznych konfliktów, krwawej dyktatury Czerwonych Khmerów i interwencji sąsiedniego Wietnamu.

W ostatnich latach Sihanouk regularnie podróżował do Chin, aby poddawać się tam leczeniu. Cierpiał na liczne schorzenia, w tym na raka, cukrzycę i nadciśnienie.

Najnowsze informacje