Rostowski: Opozycja oferuje rozdawnictwo, dlatego nie może rządzić - to ważne

Jacek Rostowski

Jacek Rostowski (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Polska stoi przed wyborem między rozwojem, który my proponujemy i rozdawnictwem, które proponuje opozycja. To jest bardzo ważne, aby opozycja, póki nie zmieni swojego podejścia, nie rządziła - powiedział Jacek Rostowski w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet.
Minister finansów ocenił, że program gospodarczy zaprezentowany przez PiS prowadzi tylko do wzrostu deficytu. - To 54 mld zł dodatkowego deficytu w ciągu jednego roku i ponad 80 mld rocznie po trzech latach. To pieniądze, które nic by nie dały polskiej gospodarce w średnim i długim okresie - podkreślił Rostowski.

Dodał, że rząd PO-PSL zaproponował projekt, który będzie finansowany poza budżetem państwa. - To nie zwiększy zadłużenia państwa polskiego i będzie budowało siłę naszej gospodarki. A to kluczowa sprawa w okresie kryzysowego roku lub dwóch - powiedział Rostowski.

"Brakuje kapitału do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego"

Minister finansów raz jeszcze objaśnił, w jaki sposób ma działać program "Inwestycje Polskie". - Będzie finansowany przez zwiększenie kapitału Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli mu zwiększyć finansowanie na rynku i inwestować w rentowne, długoterminowe projekty infrastrukturalne. Jakie to będą projekty, będzie oczywiście zależało od tego, z czym przyjdą inwestorzy - wyjaśniał Rostowski.

Dodał, że poza dokapitalizowaniem BGK powstanie spółka, która będzie dysponować kapitałem oraz mieć możliwość wejścia w przedstawiony projekt ponosząc finansowe ryzyko. - To, czego brakuje przy inwestycjach, to kapitał do ponoszenia ryzyka. Tu spółka związana z programem "Polskie Inwestycje" będzie albo inwestowała w spółkę celową, która będzie sama lub z innymi inwestorami projekt wykonywała - tłumaczył minister.

Bardziej szczegółowo Rostowski wyjaśniał plany przedstawione w expose premiera w sobotę, na konferencji z ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim - czytaj >>>Monika Olejnik zapytała, czy minister wie o tym, że istnieje już spółka Inwestycje Polskie, która jest zarejestrowana w KRS. - Wiem, oczywiście. Tu program się nazywa "Inwestycje Polskie". Jeśli chodzi o spółkę to myślę, że nie będzie to poważnym problemem - odpowiedział Rostowski.

Zobacz także
 • Minister Finansów Jacek Rostowski i Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski "Rozmnożenie złotówki? - ministrowie finansów i skarbu o planach z exposé premiera
 • Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita") i Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") "Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]
 • Premier Tusk wygłasza drugie expose Tusk: "Wizja? Nie mam". A potem, na koniec przemówienia...
Komentarze (140)
Rostowski: Opozycja oferuje rozdawnictwo, dlatego nie może rządzić - to ważne
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 250 razy 136

  "rozwój rostowskiego... Chore dzieciaki odsyłamy spod szpitali bo nie mamy kasy na ich leczenie, wymyślamy nowe, absurdalne podatki by mieć kaskę na wypłaty dla zatrudnionych partyjnych leszczy, sprzedajemy ostatnie "rodowe srebra" by grupy szemranych interesów wykarmić, każemy ludziom zapierd,,,,lać do śmierci a na koniec wychodzi taki pajac i mówi o jakimś rozwoju? Na cholerę mi ten twój "rozwój" rostek, skoro naró wpędza on w nędze a odkuwają się na nim tylko banksterzy? W zeszłym roku banki najwyższy w historii IIIRP zysk, tak?
  To komu ten twój rozwój służy? Polakom?

 • von_seydlitz

  Oceniono 166 razy 116

  Znowu straszenie zamiast merytorycznej dyskusji.

 • agap.e

  Oceniono 217 razy 115

  Rostowski chyba naprawdę uważa,że ludzie to debile,którzy uważają ,że te 40 mld pożyczone dla BGK oddadzą krasnoludki,a nie obywatele ze swoich podatków.Strasznie się zdziwi po wyborach.

 • index112

  Oceniono 164 razy 110

  no zaraz.. jak opozycja coś proponuje to jest to rozdawnictwo, piramida finansowa etc, ale jak premier w ostatnim wystąpieniu, przedstawia jakies kosmiczne propozycje z punktu widzenia dostępności środków finansowych to wszystko jest OK.

 • lop_0

  Oceniono 120 razy 90

  Gaz z Rosji 550 USD,

  gaz z Danii 99 USD.

  Jak sie kupuje gaz za 5x drozej, to nie jest rozdawnictwo. ojej deficyt sie zrobil!

 • kawabis

  Oceniono 118 razy 80

  Obecnie trwają negocjacje z JK Bieleckim czy 120 tys/mies jemu wystarczą czy ceni się lepiej od Grada. Ja mam pytanie do Vincenta czemu nie wprowadziliście tego 4 lata temu? Przez 5 lat tylko cięcie, aż wzrost pkb osiągnął 2 % rocznie z perspektywą dołowania.

 • witoldpolak

  Oceniono 106 razy 74

  "... Monika Olejnik zapytała ministra finansów, jaki pożytek z wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku będzie miała kobieta zatrudniona na podstawie umowy o dzieło.

  Jacek Rostowski odpowiedział, że niestety żadnego. Tutaj mamy poważny problem, że nie wszyscy są zatrudniani na umowach, od których płaci się ZUS. Są formy pracy, które nie są ozusowione i ten problem istnieje...."

  I po kolejnym "cudzie"

 • the_qwert

  Oceniono 162 razy 70

  No to już wiadomo, szyld jakiej spółki będzie przy kolejnej aferze. A kasę na te inwestycje i tak zgarną zagraniczne koncerny i nic z tego nie będzie. Nowocześniejsza forma okradania Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje