Tureckie F-16 zmusiły armeński samolot do lądowania

15.10.2012 11:09
F-16

F-16 (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

W Turcji zmuszono do lądowania armeński samolot. Jak podaje turecka telewizja NTV, maszyna jest obecnie przeszukiwana na lotnisku w mieście Erzurum na wschodzie kraju.
- Armeński samolot, który został zmuszony przez siły tureckie do lądowania w Erzurum, na wschodzie Turcji, leciał do Aleppo (Halab) w północno-zachodniej Syrii - poinformował urzędnik w kancelarii tureckiego premiera. Według niego w samolocie znajdował się ładunek z pomocą humanitarną.

Przedstawiciel tureckiego MSZ poinformował, że maszyna będzie mogła kontynuować lot, jeśli na jej pokładzie nie zostanie znaleziony ładunek o innym przeznaczeniu.

- Samolot, przewozi pomoc humanitarną dla Syrii, a jego lądowanie było zawczasu zaplanowane - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Armenii.

- Lądowanie w Turcji było uzgodnione wcześniej ze stroną turecką - oświadczył rzecznik MSZ Tigran Balajan.

Wicepremier Turcji Bulent Arinc zakomunikował, że samolot może kontynuować podróż.

Podkreślił jednocześnie, że kontrola samolotu pokazuje, iż Ankara "bardzo poważnie podchodzi do kwestii" przestrzegania

międzynarodowych sankcji nałożonych na syryjski reżim, w tym zwłaszcza na dostawy broni.

Wzrost napięcia

W zeszłym tygodniu Turcja zatrzymała syryjski samolot, którym - według Ankary - miało być przewożone rosyjskie uzbrojenie dla armii rządu Syrii. Damaszek odpierał zarzuty i apelował do Turcji o pokazanie domniemanego uzbrojenia publicznie.

Wczoraj Syria zakazała cywilnych lotów nad swoim terytorium tureckim samolotom. Jako oficjalny powód podano podobny zakaz, którym Turcja miała objąć syryjskie cywilne loty.

Ankara nie wydała jednak nigdy takiej decyzji, ostrzegła natomiast, że będzie zatrzymywać syryjskie samoloty, co do których zaistnieje podejrzenie, iż na ich pokładzie znajdować się będzie wojskowy ładunek przeznaczony dla armii prezydenta Baszara al-Asada.

Ostatnio rośnie napięcie w relacjach między Syrią a Turcją. Przez kilka dni dochodziło do wymiany ognia na pograniczu obu państw. Turcja odpowiadała ogniem na zabójstwo tureckich cywilów w syryjskim ostrzale. Turecki rząd poparł syryjską opozycję i domaga się ustąpienia prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

Zobacz także
Komentarze (75)
Tureckie F-16 zmusiły armeński samolot do lądowania
Zaloguj się
 • sudor1

  Oceniono 77 razy 31

  Od czasu ataku moździerzowego na turecką wioskę nie było ani jednego dnia, w którym nie wydarzyłoby się coś na linii Turcja - Syria. Najwyraźniej chodzi o stworzenie atmosfery napięcia, która uzasadniałaby interwencję W Syrii najpierw samej Turcji, a potem pewnie całego NATO.

  A potem będzie atak na Iran i III wojna światowa, czyli wielkie grilowanie ludziny.

 • zofiadyrman

  Oceniono 38 razy 22

  Po co Gazeta Wyborcza produkuje bzdury?

  Najpierw niepotwierdzone bajdurzenie o jakichś F-16, teraz aktualizacja "- Samolot, przewozi pomoc humanitarną dla Syrii, a jego lądowanie było zawczasu zaplanowane - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Armenii. - Lądowanie w Turcji było uzgodnione wcześniej ze stroną turecką - oświadczył rzecznik MSZ Tigran Balajan".

  Czy nie dostrzegacie, że wasz pseudonews po tej aktualizacji nie ma już żadnego sensu?

 • szarak_44

  Oceniono 23 razy 13

  Na szczęście my z Ruskimi jesteśmy tak pożarci, że Turcy niczego nam nie uziemią ;)

  Kiedy chwytamy za miecze, nazywają nas Awarami. Gdy lepimy zbyt wprawnie garnki, przezywają nas Wandalami. Jeśli tylko dosiadamy w bitwie koni, stajemy się dla nich Scytami... Jesteśmy Słowianie!

 • craul

  Oceniono 22 razy 12

  Coś mi się widzi że Turcja znów wymorduje kolejne 1,5 miliona Ormian.... za aprobatą min. sojuszNIka z wARSZAWY

 • leser.1

  Oceniono 40 razy 10

  USraelici przebierają nóżkami z niecierpliwości, a Syria nie chce się dać sprowokować.
  W ramach NATO Turcy robią co mogą, żeby zadowolić Policjanta-Pastucha, ale widocznie siły realizujące wytyczne USraela z terytorium Syrii są zbyt słabe, lub niwydolne.
  Nie potrafią wystarczająco efektywnie wkurzyć Turków.
  Będą się musiały Pastuchy bardziej postarać!

 • vikaromaniuta

  Oceniono 16 razy 8

  trzeba bojkotować wyjazdy turystyczne do kraju piratów powietrznych !

 • doni72

  Oceniono 17 razy 7

  @zigzaur
  Czlowieku,daj juz spokoj,moze i jestes kumaty,ale to Twoje bawienie sie w politikalfiction to juz komedia.Kim Ty jestes ze snujesz fizje niczym Brzezinski,on tak daleko sie posowa.Koncert zyczen to w radiu.Piszesz z sarkazmem ze ktos cos bierze,a chwilami wyglada to jak Ty bys cos wciagal moze feta,koks,sory.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 8 razy 4

  Ыaudyjsko-francuski plan zamordowania prezydenta Syrii Bashara al-Assada został zainicjowany przez byłego francuskiego prezydenta Nicholasa Sarkozy’ego.
  Były już rezydent Pałacu Elizejskiego miał ostatnie dni swojego urzędowania spędzić na próbach przekonania amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy do planów ataku na pałace al-Assada, jego rodziny i członków syryjskiego rządu [1]. Prezydent B. Obama miał „nie wyrażać chęci do wzięcia udziału w tej misji pomimo wielokrotnego nalegania Nicholasa Sarkozy’ego, plan włączenia sił amerykańskich do takich działań nigdy nie powstał”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje