Tureckie F-16 zmusiły armeński samolot do lądowania

15.10.2012 11:09
F-16

F-16 (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

W Turcji zmuszono do lądowania armeński samolot. Jak podaje turecka telewizja NTV, maszyna jest obecnie przeszukiwana na lotnisku w mieście Erzurum na wschodzie kraju.
- Armeński samolot, który został zmuszony przez siły tureckie do lądowania w Erzurum, na wschodzie Turcji, leciał do Aleppo (Halab) w północno-zachodniej Syrii - poinformował urzędnik w kancelarii tureckiego premiera. Według niego w samolocie znajdował się ładunek z pomocą humanitarną.

Przedstawiciel tureckiego MSZ poinformował, że maszyna będzie mogła kontynuować lot, jeśli na jej pokładzie nie zostanie znaleziony ładunek o innym przeznaczeniu.

- Samolot, przewozi pomoc humanitarną dla Syrii, a jego lądowanie było zawczasu zaplanowane - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Armenii.

- Lądowanie w Turcji było uzgodnione wcześniej ze stroną turecką - oświadczył rzecznik MSZ Tigran Balajan.

Wicepremier Turcji Bulent Arinc zakomunikował, że samolot może kontynuować podróż.

Podkreślił jednocześnie, że kontrola samolotu pokazuje, iż Ankara "bardzo poważnie podchodzi do kwestii" przestrzegania

międzynarodowych sankcji nałożonych na syryjski reżim, w tym zwłaszcza na dostawy broni.

Wzrost napięcia

W zeszłym tygodniu Turcja zatrzymała syryjski samolot, którym - według Ankary - miało być przewożone rosyjskie uzbrojenie dla armii rządu Syrii. Damaszek odpierał zarzuty i apelował do Turcji o pokazanie domniemanego uzbrojenia publicznie.

Wczoraj Syria zakazała cywilnych lotów nad swoim terytorium tureckim samolotom. Jako oficjalny powód podano podobny zakaz, którym Turcja miała objąć syryjskie cywilne loty.

Ankara nie wydała jednak nigdy takiej decyzji, ostrzegła natomiast, że będzie zatrzymywać syryjskie samoloty, co do których zaistnieje podejrzenie, iż na ich pokładzie znajdować się będzie wojskowy ładunek przeznaczony dla armii prezydenta Baszara al-Asada.

Ostatnio rośnie napięcie w relacjach między Syrią a Turcją. Przez kilka dni dochodziło do wymiany ognia na pograniczu obu państw. Turcja odpowiadała ogniem na zabójstwo tureckich cywilów w syryjskim ostrzale. Turecki rząd poparł syryjską opozycję i domaga się ustąpienia prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 8 razy 4

  Ыaudyjsko-francuski plan zamordowania prezydenta Syrii Bashara al-Assada został zainicjowany przez byłego francuskiego prezydenta Nicholasa Sarkozy’ego.
  Były już rezydent Pałacu Elizejskiego miał ostatnie dni swojego urzędowania spędzić na próbach przekonania amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy do planów ataku na pałace al-Assada, jego rodziny i członków syryjskiego rządu [1]. Prezydent B. Obama miał „nie wyrażać chęci do wzięcia udziału w tej misji pomimo wielokrotnego nalegania Nicholasa Sarkozy’ego, plan włączenia sił amerykańskich do takich działań nigdy nie powstał”

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 0

  To takie zaciemnianie wpadki z samolotem z Rosji.Pokazywanie jacy to my jesteśmy konsekwentni!

 • doni72

  Oceniono 17 razy 7

  @zigzaur
  Czlowieku,daj juz spokoj,moze i jestes kumaty,ale to Twoje bawienie sie w politikalfiction to juz komedia.Kim Ty jestes ze snujesz fizje niczym Brzezinski,on tak daleko sie posowa.Koncert zyczen to w radiu.Piszesz z sarkazmem ze ktos cos bierze,a chwilami wyglada to jak Ty bys cos wciagal moze feta,koks,sory.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 16 razy 8

  trzeba bojkotować wyjazdy turystyczne do kraju piratów powietrznych !

 • kharper

  Oceniono 9 razy 1

  sie wpie...cie turki po uszy

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 0

  "Tureckie F 16 zmusiły armeński samolot do lądowania."
  ========================================
  Po przeczytaniu artykułu doszedłem do wniosku, że tytuł powinien brzmieć:
  "Tureckie F 16 ostrzałem rakietowym zmusiły armeński bombowiec do lądowania."
  Tytuł nadal by miał góWno wspólnego z artykułem, ale by był bardziej "chwytliwy".

 • yarrrr

  Oceniono 10 razy -2

  "Turecki rząd poparł syryjską opozycję i domaga się ustąpienia prezydenta Syrii Baszara al-Assada. "

  I bardzo dobrze.

 • ferroetigni

  Oceniono 7 razy 3

  Nie popieram tego drania Assada, ale nie trzeba specjalnej przenikliwości, aby dostrzec fakt, że Assad nie ma żadnego interesu w prowokowaniu Turcji. Natomiast Turcja i owszem. Po wyeliminowaniu Assada, sojusznika Iranu, Turcja stanie się mocarstwem regionalnym na terenach Bliskiego Wschodu, którymi władała przez setki lat. Więc, drodzy dziennikarze, piszcie wprost o prowokacji syryjskich rebeliantów finansowaqnych przez państwa Zatoki Arabskiej. A tureckie wojska niech przestaną mordować kurdyjskie kobiety i dzieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje