Polacy znowu w parlamencie Litwy. Mniejszość może mieć 11 posłów

Wybory na Litwie

Wybory na Litwie (Fot. Mindaugas Kulbis AP)

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie znajdzie się w parlamencie. Partia przekroczyła próg wyborczy, uzyskując poparcie 5,58 procent - podaje dziennik "Lietuvos Rytas". Największym poparciem we wczorajszym głosowaniu cieszyły się ugrupowania lewicowe.
Polacy mają 5,7 proc., po obliczeniu wyników z 93 proc. obwodów. To oznacza, że mogą mieć nawet 11 deputowanych. Dotychczas mniejszość miała 3 posłów.

Wszystko wskazuje na to, że centro-prawicowa koalicja Andriusa Kubiliusa nie utrzyma się u władzy. Partię Pracy rosyjskiego milionera Wiktora Uspaskicha poparło 21,34 procent Litwinów. Na drugim miejscu są socjaldemokraci z wynikiem 19,08 procent.

Polacy na Litwie: W wyborach możemy zdobyć nawet kilkanaście mandatów [WYWIAD]>>

Sukces lewicy to zdaniem większości komentatorów odpowiedź na pełne wyrzeczeń rządy centroprawicowej koalicji premiera Andriusa Kubiliusa, które przypadły na czas kryzysu. Liberalno - demokratyczne ugrupowanie Rolandasa Paksasa Sprawiedliwość i Porządek uzyskało czwarty wynik, prawie 8 procent głosów.

"Ważne są zasady i program"

"Lietuvos Rytas" informuje, że Partia Pracy, socjaldemokraci oraz Sprawiedliwość i Porządek prowadzą rozmowy koalicyjne. Wejście Akcji Wyborczej Polaków na Litwie oznacza, że będzie mogła ona wejść do koalicji rządzącej. Prezes partii Waldemar Tomaszewski mówi, że udział w koalicji nie jest priorytetem Akcji, która nie dąży do władzy za wszelką cenę. "Ważne są zasady i program" - mówi Tomaszewski.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zapowiadała w kampanii, że po wejściu do Sejmu będzie zabiegać o zmiany nowej ustawy o szkolnictwie. Wprowadza ona między innymi obowiązek nauczania niektórych przedmiotów po litewsku w polskich szkołach. Polacy domagają się też oryginalnej pisowni nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic.

Komentarze (78)
Polacy znowu w parlamencie Litwy. Mniejszość może mieć 11 posłów
Zaloguj się
 • mj1939

  Oceniono 95 razy 89

  6,16 % to był wynik podawany w nocy. Aktualnie po podliczeniu 1717 lokali wyborczych na 2017 wynik AWPL to 5,58 %. Jeśli utrzymany zostanie wynik ponad próg wyborczy 5 % to AWPL to będzie to wielki sukces !

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 104 razy 82

  Litwa to jedyne państwo na świecie odbierające nazwiska ludziom! Owszem Polacy są jedynymi, którzy sami sobie odbierają, imiona np. Andrzej - Andy (dlaczego nie Andriusza?), Piotr to Peter, Krzysztof to Chris a poczciwa Maria to Marry i tym podobnie, ale odbieranie nazwiska to barbarzyństwo.

 • 99venus

  Oceniono 59 razy 57

  i bardzo dobrze!GRATULACJE.a teraz do roboty-nie zmarnować zwycięstwa.

 • vile

  Oceniono 41 razy 35

  To niewątpliwie historyczne choć oczekiwane zwycięstwo AWPL:

  rojsty.blox.pl/2012/10/Historyczne-choc-oczekiwane-zwyciestwo.html

 • hassprediger

  Oceniono 15 razy 15

  Ok. 20% Wilna to Polacy mieszka tam ich ok. 100 tys. czy ktoś wie jak u nich poprzednio spływały wyniki w poprzednich wyborach, bo u nas zawsze najpóźniej spływają z wielkich miast i Warszawy.

  "6,16 % to był wynik podawany w nocy. Aktualnie po podliczeniu 1717 lokali wyborczych na 2017 wynik AWPL to 5,58 %"

 • starszy-65

  Oceniono 11 razy 11

  Nareszcie na Litwie Polacy uzyskali jakąś zgodę między sobą (czego nie potrafimy w kraju) więc mają wynik pozytywny,serdeczne gratulacje i trzymajcie tak dalej.Nie patrzcie na polaków w kralu.

 • paves

  Oceniono 45 razy 11

  Gratulacje. Bardzo się cieszę. Jeszcze jak Ci Litwini wyjadą stamtąd, przynajmniej hałaśliwa większość, to może da się tam normalnie żyć

 • ukos

  Oceniono 10 razy 8

  Litwa nie kojarzy się mniejszościom z bezpieczeństwem, skoro exit polls dawały AWP wynik poniżej 5%. Ankietowani najwyraźniej bali się przyznawać do głosowania na AWP wątpiąc przy tym w anonimowość tych badań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje