Centrolewica wygrywa na Litwie. "Będzie zmiana w stosunkach z Polską"

14.10.2012 19:50
Wybory na Litwie

Wybory na Litwie (Fot. Mindaugas Kulbis AP)

Wybory parlamentarne na Litwie wygrały partie centrolewicowe - wynika z sondaży exit poll. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie najpewniej znów nie przekroczy 5-procentowego progu wyborczego. Według badań cieszy się poparciem 4,8 proc. wyborców.
Sondaże exit poll wskazują, że w wyborach parlamentarnych na Litwie opozycyjna socjalliberalna Partia Pracy zdobyła 19,8 proc. głosów, a jej ewentualny partner koalicyjny Litewska Partia Socjaldemokratyczna 17,8 proc. Związek Ojczyzny premiera Andriusa Kubiliusa znalazł się na trzecim miejscu z 16,7 proc. Jego koalicyjny partner - Ruch Liberalny zdobył 8,5 proc. poparcia. Tyle samo uzyskało prawicowe Prawo i Porządek.

Sondaże exit poll wskazują, że w litewskich wyborach parlamentarnych Akcja Wyborcza Polaków na Litwie balansuje na granicy 5-procentowego progu wyborczego z wynikiem 4,8 proc. - informuje agencja BNS. To wynik podobny do tego, jaki partia ta uzyskała w 2008 roku. Wybory na Litwie przeprowadzane są w ordynacji mieszanej - połowę miejsc obsadza się w ordynacji większościowej, a połowę z mieszanej. Polacy od lat mają w tamtejszym Sejmie kilku przedstawicieli. - Naszym głównym zadaniem jest przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy - mówił w rozmowie z portalem Gazeta.pl Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Wynik korzystny dla Polski

- Nie ma wątpliwości, że powstanie - przewidywana - socjaldemokratyczno-lewicowa nowa koalicja, odchodzą konserwatyści. Bardzo ważną rzeczą jest, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przejdzie próg, czy nie. Bo jeśli przejdzie, wchodzi do koalicji prawie na pewno i to byłaby rzecz bardzo ważna, bardzo potrzebna i pozytywna - komentuje sondażowe wyniki Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki

- W moim przekonaniu, niezależnie od tego, czy Polacy wejdą do parlamentu i czy wejdą do rządu, nowa koalicja gwarantuje zmianę polityki wobec Polski. Niewątpliwie będzie zmiana, nie wiemy jak gruntowna, bo jeśli będą Polacy, będzie ona większa, jeśli nie, będzie mniejsza, ale w moim przekonaniu dojdzie do zmiany w stosunkach z Polską - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (55)
Centrolewica wygrywa na Litwie. "Będzie zmiana w stosunkach z Polską"
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 255 razy 175

  cóz, na Litwie rządził taki ichni PiS, i rezultaty były widoczne gołym okiem - konflikty z wszystkimi sąsiadami, klopoty ekonomiczne. Naprawdę nie lubię Tuska, ale jak można głosować na PiS? Pisia mentalność wszędzie przynosi te same efekty.

 • ulanzalasem

  Oceniono 88 razy 68

  Lewica i prawica to puste hasła, u nas Palikot myśli że lewicowość to jedynie legalizacja marihuany i ewentualnie związki partnerskie, SLD zabrało ulgi studentom, ale Miller przestraszył się za to górników, do tego nasi lewicowcy jak Kwaśniewski nie protestowali przeciwko konkordatowi...byle się utrzymać przy władzy.
  Prawica ? A która partia jest prawicowa ? Przystawka w postaci SP ? PO, która ma takie poglądy jak wieje wiatr i na pewno nie ma nic wspólnego z liberalizmem czy kato-narodowy PiS ?

 • blski

  Oceniono 56 razy 34

  Nie wiem jakie jest zaangazowanie polityczne litewskich polakow, z powodu dyskryminacji i jak zwykle kazda mniejszosc jest ono zapewne znaczne. Jezeli nie da sie naklonic (albo jej nie ma) wiekszej liczby do glosowania na polskich reprezentantow, to moze czas na stworzenie koalicji z inna mniejszoscia - Rosjanami. Wiem, ze to w Polsce bedzie poczytane jako bluznierstwo, ale wydaje sie byc w tej sytuacji pragmatyczne.
  Cokolwiek by nie bylo to jest naszym obowiazkiem popierac Polakow na Litwie w ich dazeniach do zachowania polskosci. Nie jest ich tam wielu i niezbyt kosztowne byloby zorganizowanie pozalekcyjnego ksztalcenia mlodych ludzi nie tylko w dziedzinach zwiazanych z historia ale tez zeby stworzyc z nich dominujaca intelektualnie elite tego kraju. Wtedy bez wzgledu na liczbe Litwini beda musieli sie z nimi liczyc, co przyniesie naszemu krajowi korzysci.

 • deweku

  Oceniono 21 razy 13

  Z angielskiej wiki: The Labour Party (Lithuanian: Darbo Partija, DP) is a centrist and populist political party in Lithuania. It was founded in 2003 by the Russian-born millionaire Viktor Uspaskich.

  In its first electoral test, the 2004 European Parliamentary Elections, it was by far the most successful party gaining 30.2% of the vote and returning 5 MEPs. It joined the European Democratic Party and thus the group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe.

  Od kiedy do jasnej cholery "centryści", którzy na dodatek należą do frakcji liberalnej w UE to to samo co lewica? Tytuł do poprawki, wybory zwyciężyli centryści/populiści, Litewska Partia Socjaldemokratyczna była druga, więc siłą rzeczy lewica nie wygrała.

 • talbor73

  Oceniono 14 razy 12

  oby nikt w Polsce nie zgłupiał z powodu zmiany rządu na Litwie i nie dał się przekonać w inwestowanie w tym kraju. Dostaliśmy nauczkę przy Możejkach jak Litwini nas bardzo kochają. I dobrze byłoby skończyć nazywać Litwę strategicznym partnerem ani to partner ani tym bardziej strategiczny. Oni nawet każą sobie płacić za ochronę ich przestrzeni powietrznej przez polskie myśliwce.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11550104.html

 • slaw-102

  Oceniono 13 razy 9

  Wszędzie wygrywa Lewica.Wczoraj w Czechach,dziś w Czarnogórze i na Litwie.Kiedy wygra w Polsce i przepędzi POPiSowych oszołomów

 • supertlumacz

  Oceniono 18 razy 8

  Nie sądzę aby to rosyjskie publikatory się myliły...
  www.lenta.ru/news/2012/10/14/lithuania/
  1. Próg wyborczy w okręgach wielomandatowych wynosi 7% a nie 5%, zatem Polacy są bez szans na uzyskanie takich mandatów.
  2. Równocześnie z wyborami ma miejsce referendum w sprawie elektrowni atomowej.Jego wynik nie jest obligujący dla władz.

 • tornson

  Oceniono 30 razy 6

  To dobra wiadomość, niestety w Polsce rządzi prawica, a jak to mówią "do tanga trzeba dwojga".

 • rrrrr2r

  Oceniono 11 razy 5

  Jak lewica wygra w Polsce wybory czyli protesty kolonistow Watykanu i marsze w obronie wiary i rodziny zycia itd. co za narod co za kraj! Smutny kraj i obywatele :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje