Centrolewica wygrywa na Litwie. "Będzie zmiana w stosunkach z Polską"

14.10.2012 19:50
Wybory na Litwie

Wybory na Litwie (Fot. Mindaugas Kulbis AP)

Wybory parlamentarne na Litwie wygrały partie centrolewicowe - wynika z sondaży exit poll. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie najpewniej znów nie przekroczy 5-procentowego progu wyborczego. Według badań cieszy się poparciem 4,8 proc. wyborców.
Sondaże exit poll wskazują, że w wyborach parlamentarnych na Litwie opozycyjna socjalliberalna Partia Pracy zdobyła 19,8 proc. głosów, a jej ewentualny partner koalicyjny Litewska Partia Socjaldemokratyczna 17,8 proc. Związek Ojczyzny premiera Andriusa Kubiliusa znalazł się na trzecim miejscu z 16,7 proc. Jego koalicyjny partner - Ruch Liberalny zdobył 8,5 proc. poparcia. Tyle samo uzyskało prawicowe Prawo i Porządek.

Sondaże exit poll wskazują, że w litewskich wyborach parlamentarnych Akcja Wyborcza Polaków na Litwie balansuje na granicy 5-procentowego progu wyborczego z wynikiem 4,8 proc. - informuje agencja BNS. To wynik podobny do tego, jaki partia ta uzyskała w 2008 roku. Wybory na Litwie przeprowadzane są w ordynacji mieszanej - połowę miejsc obsadza się w ordynacji większościowej, a połowę z mieszanej. Polacy od lat mają w tamtejszym Sejmie kilku przedstawicieli. - Naszym głównym zadaniem jest przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy - mówił w rozmowie z portalem Gazeta.pl Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Wynik korzystny dla Polski

- Nie ma wątpliwości, że powstanie - przewidywana - socjaldemokratyczno-lewicowa nowa koalicja, odchodzą konserwatyści. Bardzo ważną rzeczą jest, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przejdzie próg, czy nie. Bo jeśli przejdzie, wchodzi do koalicji prawie na pewno i to byłaby rzecz bardzo ważna, bardzo potrzebna i pozytywna - komentuje sondażowe wyniki Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki

- W moim przekonaniu, niezależnie od tego, czy Polacy wejdą do parlamentu i czy wejdą do rządu, nowa koalicja gwarantuje zmianę polityki wobec Polski. Niewątpliwie będzie zmiana, nie wiemy jak gruntowna, bo jeśli będą Polacy, będzie ona większa, jeśli nie, będzie mniejsza, ale w moim przekonaniu dojdzie do zmiany w stosunkach z Polską - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • birczanin7

  0

  Oto słabość demokracji
  tam gdzie mniejszość nie na racji.
  Rządzić będą dwaj gangsterzy
  w poprawę stosunków nie wierzę.

 • oszolom-z-radia-maryja

  Oceniono 2 razy 0

  Na Litwie rządził odpowiednik polskiego PO!! i dostali zasłużone baty za prześladowanie polskiej mniejszosci

 • critto

  Oceniono 2 razy 2

  BRAWO dla litewskiej lewicy!! Litewscy socjaldemokraci i socjaliści pokazali się jako życzliwi sąsiedzi Polski i Polaków. Wierzę, że lewica litewska to ludzie, dla których szowinizm narodowy jest problemem, który trzeba zwalczać, a nie powodem do dumy. Pozdrowienia z Polski!! Linkėjimai iš Lenkijos!!

 • craul

  Oceniono 4 razy 4

  Powstanie socjaldemokratyczno-lewicowa nowa koalicja, odchodzą konserwatyści.... to byłaby rzecz bardzo ważna, bardzo potrzebna i pozytywna...... nowa koalicja gwarantuje zmianę polityki wobec Polski.... Bo dotychczasowa Kapitalistyczna Władza na Litwie miała Polaków i Polskę w d...... Tak zresztą jak każdy nasz Sojusznik.

 • kazek100

  0

  Przyznaję, że miałem na myśli tylko własnie ten fragment polityki - zagraniczną i społeczną.

  Ale przy okazji z- z tym bezrobociem to wyszło u nich trochę lepiej, niż u nas nie przypadkiem dzięki ogromnej emigracji, procentowo też wielokrotnie większej, niz nasza? Przecież to bardzo mały kraj.

 • vile

  0

  Dane w artykule są już nieco przestarzałe, AWPL jest ponad progiem (okolo 5,5 proc.) i wchodzi do Sejmu na mur beton. Napewno będą zmiany w stosunkach z Polską, i z mniejszością polską:

  rojsty.blox.pl/2012/10/Historyczne-choc-oczekiwane-zwyciestwo.html

 • gruzek

  0

  Myślę że ta pani reklamuje palec którego najczęściej używa.

 • dedalkasztan

  Oceniono 3 razy 1

  Prawo i Porządek? Czy to nie jest bliźniak Prawa i Sprawiedliwości? I nazwa podobna i poparcie w społeczeństwie super.

 • habemus_papam666

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo ! A teraz przykładnie zgnoić litewskiego śmiecia - faszystę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje