Dzielna Malala wciąż walczy o życie. Lekarze mówią, że jest lepiej

14.10.2012 17:09
Wiec wsparcia dla Malali

Wiec wsparcia dla Malali (Fot. Shakil Adil AP)

Malala Yousafzai, dzielna czternastoletnia dziewczynka, została postrzelona w głowę, bo odważyła się apelować o prawo do edukacji. Wydarzenie wstrząsnęło Pakistanem i całym światem. Posypały się głosy potępienia i oburzenia, władze Pakistanu zaoferowały 100 000 dolarów nagrody za informacje o talibach, którzy dokonali ataku. A Malala walczy o życie. Dziś lekarze ogłosili, że stan dziewczynki poprawił się, a "postęp jest powolny, ale wyraźny".
Malala trafiła do szpitala w Rawalpindi, najlepszej wojskowej lecznicy w kraju. Już wczoraj dziewczynka - nadal nieprzytomna i podłączona do respiratora - zaczęła poruszać dłońmi i stopami. - Lekarze przeprowadzili dokładne badania, są usatysfakcjonowani postępami - powiedział dziś rzecznik armii, gen. Asim Saleem Bajwa.

- Poprawa jest powolna, ale wyraźna - taka, jakiej się spodziewano. Po takich obrażeniach rekonwalescencja zawsze trwa długo - dodał gen. Bajwa. - Stan zdrowia dziewczynki jest stale monitorowany. Dziś wieczorem ranna przejdzie kolejne badania - zakończył przedstawiciel armii.

Samolot medyczny z sześcioma lekarzami na pokładzie czeka w gotowości

Na razie nie ma decyzji, by przetransportować dziewczynkę do lepiej wyposażonego szpitala za granicą. Gotowość przyjęcia Malali zgłosiły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Samolot medyczny z floty królewskiej, z sześcioma lekarzami-specjalistami na pokładzie jest gotów wylecieć do Pakistanu w każdej chwili - mówi ambasador ZEA w Pakistanie Jamil Ahmed Khan.

- W tej sprawie czekamy na decyzję lekarzy. Postąpimy zgodnie z ich zaleceniami - skomentował tę propozycję gen. Bajwa.

Do ataku doszło we wtorek

Malala Yousafzai od 2009 roku pod pseudonimem prowadziła bloga dla BBC, w którym opisywała życie pod panowaniem talibów. Była załamana po tym, jak talibowie zamknęli szkoły w okolicy, gdzie mieszkała. Sama pragnęła zostać lekarką. Dziewczyna była nominowana do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dziecięcej. W 2011 r. dostała Narodową Nagrodę Pokoju od rządu Pakistanu. We wtorek uzbrojony napastnik wszedł do szkolnego autobusu i zaczął strzelać. Malala została postrzelona w głowę i szyję. Ranne zostały także jej dwie koleżanki. Sprawca zdołał uciec.

Próba zabójstwa Malali wstrząsnęła Pakistanem. W Karaczi odbył się wielotysięczny marsz solidarności z ranną dziewczynką. W całym kraju w szkołach i meczetach organizowano zbiorowe modlitwy w jej intencji. Premier Raja Pervez Ashraf już w piątek odwiedziła czternastolatkę i jej koleżanki w szpitalu. W sprawie próby zabójstwa zatrzymano niemal dwieście osób, ale większość z nich wypuszczono. Nie wiadomo, ilu podejrzanych wciąż pozostaje w areszcie.

Część opinii publicznej twierdzi, iż ten incydent będzie dzwonkiem alarmowym dla zwolenników łagodnej polityki wobec talibów. Komentatorzy są sceptyczni. Uważają, że w kraju, którego władze od dekad kokietowały radykalnych islamistów, nic się nie zmieni.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • tjaaa

  0

  oj maluczki naiwnyś... Właśnie religie są interpretacją świata. Narzuconą i dogmatyczną. Są polityką - czyli formą sprawowania władzy nad ludźmi; najbardziej niebezpieczną, bo grającą na emocjach i strachu.

 • taxiport

  Oceniono 1 raz 1

  I w Polsce szykuje się do przejęcia władzy swojski taliban

 • ferroetigni

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet gdyby intencje władzy były szczere, to takie napady i mordy będą się powtarzały. Nie pomogą tu protesty części społeczeństwa, bo ucisk kobiet i mordowanie tych, którzy mają odmienne zdanie to samo jądro religii muzułmańskiej.

 • canabissativa

  Oceniono 5 razy 3

  Przestańcie byc tacy poprawni polityczni!!!
  Po prost napiszcie - TO WINA RELIGII ZWANEJ ISLAMEM
  TO WOJNA RELIGIJNA, KTÓRA PROWADZA ISLAMIŚCI PRZECIWKO ŚWIATU CYWILIZOWANEMU

  KONIEC TOLERANCJI !
  Chwasty należy wyrwac.

 • hen-live

  Oceniono 5 razy 3

  Bohaterscy bojownicy islamscy. Powinno sie ich wszystkich zlikwidowac jak ich wodza Bin Ladena.

 • bayadera

  Oceniono 7 razy -3

  Najchetniej nalezaloby takich drani, ktorzy namawiaja dziecko na 'aktywizm' powiesic do gory nogami. Nie wyobrazam sobie, ze 14 letnia dziewczynka z wlasnej woli i pomyslu postanowila walczyc z calym systemem; solo! bez poparcia jakiejkolwiek organizacji - i to jeszcze nie wiadomo, o co. O prawo do nauki??? Przeciez jechala do SZKOLY??? Cos tu grubo nie gra.
  Ktos tu kogos robi w konia.
  A gdzie sa te wszystkie zupelnie niewinne, grzeczne i nie sprawiajace nikomu klopotu male dzieci pomordowane przez amerykanskie drony w Iraku, Pakistanie, Afganistanie i Libii. Ponad pol miliona!!!!!!!

 • perez_237

  Oceniono 7 razy -5

  znowu jakieś podkupione świnie (pewnie przez amerykanów znowu) udają talibów i strzelają do cywili......szyjąc skandale grubymi nićmi---to tak jak polacy zaatakowali niemieckie radiostacje przed II wojną światową i tak jak Bin Laden rozwalił dwie wierze WTC
  co amerykańskie niemieckie i izraelskie nie powinno dostawać wotum zaufania(każdy zna ich zakłamaną naturę) a tym bardziej media

 • jovani

  Oceniono 5 razy 5

  wasz pokojowy islam , Polacy nie dajcie sie niech wierzcie ze islam to pokojowa religia , islam to szatanski sytem polityczny gdzie dzieci i kobiety nie maja zadnych

  www.youtube.com/watch?v=h6xdYDbxZnI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje