Turcja zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla samolotów syryjskich

14.10.2012 15:53
Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze

Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu poinformował, że Turcja zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla syryjskich samolotów pasażerskich. Wcześniej o analogicznej decyzji dotyczącej Turcji informowała Syria.
Ankara podjęła taką decyzję, ponieważ reżim syryjski, walczący z rebelią przeciwko prezydentowi Baszarowi-el-Asadowi, "nadużywa" lotów cywilnych do transportowania sprzętu wojskowego - powiedział szef dyplomacji. Dodał, że Syria została w sobotę powiadomiona o decyzji Turcji. Wczoraj Syria poinformowała o wprowadzeniu zakazu lotów nad swoim terytorium dla tureckich samolotów pasażerskich.

Kilka dni temu tureckie myśliwce zmusiły do lądowania w Ankarze syryjski samolot pasażerski, lecący z Moskwy do Damaszku. Tureckie władze uzasadniły to podejrzeniem, że na pokładzie maszyny znajduje się broń dla syryjskiej armii. Po kilku godzinach i zatrzymaniu części ładunku maszyna odleciała do Damaszku.

"Na pokładzie maszyny nie było broni"

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył później, że w syryjskim samolocie był sprzęt wojskowy i amunicja rosyjskiej produkcji. Przeciwko działaniom tureckich władz ostro zaprotestowały Syria i Rosja. Władze w Damaszku określiły zatrzymanie samolotu jako "akt piractwa" i zażądały zwrotu zarekwirowanego ładunku. Zapewniły, że na pokładzie maszyny nie było broni.

Turcja zapowiedziała, że będzie uziemiać kolejne syryjskie samoloty pasażerskie, jeśli tylko pojawi się podejrzenie, że przewożą one broń.

Davutoglu, pytany w niedzielę o zamknięcie syryjskiej przestrzeni powietrznej dla tureckich lotów pasażerskich, powiedział, że oświadczenie Damaszku w tej sprawie nie ma dla Turcji "żadnej wartości".

Zobacz także
Komentarze (10)
Turcja zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla samolotów syryjskich
Zaloguj się
 • szpon

  Oceniono 15 razy 7

  Niech jeszcze przestaną dostarczać broń terrorystom w Syrii zwanych rebeliantami.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 12 razy 4

  Był to akt piractwa powietrznego ze strony Turcji. Niech Erdogan pokaże ten sprzęt wojskowy i amunicję ! Czekamy !

 • kesik001

  Oceniono 33 razy 3

  Ale mi to odwet.
  Sami sie rzucają na lewo i prawo aby tylko pokazać jacy to są mocni.
  Wchodzą w du...ę Usraelowi na sto sposobów.
  Niestety......brama wejściowa do unii w ten sposób sie nie otworzy.

 • barry_o

  Oceniono 30 razy 2

  Turcja nie jest biedakiem, tylko krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo jak na warunki Bliskiego Wschodu. Armia turecka jest druga w NATO pod względem liczebności, wyszkolenia i wyposażenia. Jeżeli zdecyduje się na interwencję, co byłoby z korzyścią dla Syrii, to po wojskach Assada po tygodniu nie będzie nawet śladu.

 • aide5

  Oceniono 29 razy 1

  Najgorsze jest to ze dwoje biedakow szarpie sie ze soba w interesie nie wlasnym tylko obcego mocarstwa i za jego pieniadze

 • bayadera

  Oceniono 2 razy -2

  Zazydzony rzad turecki szuka draki. Ktos musi te wojne wywolac, zeby zadymilo na calym Bliskim Wschodzie.

 • matt7893

  Oceniono 13 razy -7

  Kraje takie jak Syria sa jedyna szansa naukowcow z bylego ZSSR na pensje porownywalne z USA i
  stara Unia Europejska. Podobnie armia syryjska jest calkowicei uzbrojona w bron rosyjska i ZSSR.
  To w sensie uzbrojenia republika sowiecka. Syryjskim glownym czolgiem pola walki jest sowiecki T-72 1700 sztuk, T-62 z 1961 roku 1000 sztuk i T-55 z 1946 2250 sztuk.
  Byc moze rynek syryjski nasycil sie dla rosji i potrzebna jest wojna aby uzyc
  zakumulowana tam bron. Glownym czogiem bojowym Turcji jest podbny do Tygrysow Altay MBT i Trurcja posiada ich druzgoczaco wiecej okol 25000. W sensie uzbrojenia jest to wiec konflikt budnezwery i ukladu warszwskiego z dawnych lat ale turcja ma tu znaczna przewage uzbrojenia. Jest wiec malo prawdopobne
  by w rzie konfliktu w znacznej ilosci uzbrojenia do Syrii nie przylaczyli sie jej muzulmanscy sojusznicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje