80 proc. odbiorców naziemnej telewizji nie ma cyfrowego sprzętu

14.10.2012 11:10
Z powodu silnej konkurencji, w najbliższych latach przychody płatnej telewizji w Polsce będą maleć.

Z powodu silnej konkurencji, w najbliższych latach przychody płatnej telewizji w Polsce będą maleć. (Fot.Tomasz Wiech / AG)

Jedynie 20 proc. gospodarstw domowych, które telewizję odbierają tylko drogą naziemną, przygotowało się do odbioru cyfrowego - szacuje resort administracji i cyfryzacji. Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone za niespełna miesiąc.
Z sondażu przeprowadzonego dla ministerstwa przez SMG/KRC wynika, że coraz więcej osób wie o Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) - prawie 87 proc. Wiedzę na temat urządzeń niezbędnych do odbioru NTC ma 78 proc. Polaków.

Odsetek osób, które prawidłowo potrafią wskazać termin wyłączenia sygnału analogowego, wynosi 10,2 proc. Z kolei jedna piąta respondentów wie, że ostateczne wyłączenie emisji analogowej nastąpi w przyszłym roku (do końca lipca 2013 r.). Prawie 45 proc. badanych wskazało, że wiedzą już wszystko na temat procesu cyfryzacji telewizji naziemnej i nie potrzebują żadnych dodatkowych informacji.

Mimo bliskiego terminu pierwszych wyłączeń emisji analogowej (listopad br.) nadal niedostateczna liczba gospodarstw domowych jest przygotowana do zmiany techniki emisji telewizji naziemnej. Jak szacuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jedynie około 20 proc. gospodarstw odbierających telewizję wyłącznie za pośrednictwem telewizji naziemnej przystosowało odbiorniki do odbioru cyfrowego.

Jak poinformował rzecznik resortu Artur Koziołek, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi badania dotyczące dostępności sygnału cyfrowego na obszarach, na których mogą wystąpić problemy w dostępie do NTC. Do połowy września br. UKE przeprowadził takie badania pomiarowe w 1217 miejscowościach na obszarach tegorocznych, listopadowych wyłączeń. Problemy z dostępem do NTC stwierdzono w 24 z nich, jednak - jak podkreśla MAC - w większości przypadków dotyczyło to obszarów, na których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Koziołek zaznaczył, że na pozostałych obszarach Polski sukcesywnie będą prowadzone badania, dzięki którym określone zostaną miejsca, gdzie niezbędna będzie dodatkowa interwencja. Dziś sygnał analogowej telewizji w niektórych rejonach dostępny jest wyłącznie dzięki tzw. przemiennikom, czyli nadajnikom małej mocy, przekazującym odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera. Dziś funkcjonują one w ponad 130 lokalizacjach na terenie kraju, a w zasięgu ich emisji jest ok. 3,5 mln osób.

Rzecznik MAC podkreślił, że trwają prace dotyczące wsparcia finansowego TVP w celu zapewnienia odtworzenia zasięgu naziemnej telewizji analogowej w technice cyfrowej.

Według sondażu MAC naziemną telewizję odbiera dziś nieco ponad jedna czwarta gospodarstw domowych (25,8 proc.). Telewizję kablową odbiera 31,2 proc., a platformy satelitarne posiada 40,7 proc. gospodarstw. W opracowaniu sondażu MAC zaznaczono, że "można mówić o rysującej się tendencji do malejącej popularności sieci naziemnej".

Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada, a w Gdańsku, Iławie i Poznaniu - 28 listopada br. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r.

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).

Użytkownicy posiadający komputer mogą dokupić odbiornik telewizji cyfrowej podłączany np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.

Zobacz także
 • Budynek TVP przy ul. Woronicza w Warszawie Ekspert: TVP w obecnym kształcie przetrwa do 2016 roku. Potrzebne drastyczne zmiany
 • KRRiT: od lewej - Piotr Baron, Lech Haydukiewicz, Witold Kołodziejski, Krzysztof Luft, Jan Dworak, Witold Graboś 
Po wyłączeniu tv naziemnej mogą być problemy z odbiorem TVP
Komentarze (47)
80 proc. odbiorców naziemnej telewizji nie ma cyfrowego sprzętu
Zaloguj się
 • rojberek

  Oceniono 102 razy 88

  Bo większości już nie zależy na tym, żeby oglądać TV - nie ogląda jej już teraz mimo, że ma możliwości (odbiornik TV). To dowód na to, że abonament RTV od odbiornika TV jest zwykłym okradaniem ludzi - bo muszą płacić mimo, że nie chcą oglądać kolejnego durnego serialu z księżmi w TVP.

 • kesik001

  Oceniono 41 razy 39

  Mam w dup....e waszą tandetną tv.

 • 000ooo000ooo000

  Oceniono 36 razy 24

  "[... ] przygotowało się do odbioru cyfrowego " - taki jest właśnie sposób myślenia władzy o obywatelach. Nie PRZYGOTOWALI SIĘ do odbierania propagandy. Problem państwu robią. Mają jakieś ważniejsze wydatki niż kupno telewizora cyfrowego. Kto by pomyślał... Trzeba jakąś karę dla nich wymyślić. (O! Może dodatkową opłatę za używanie nieenergooszczędnych odbiorników. O! To ich nauczy respektować zachcianki władzy)

 • maluch1.0

  Oceniono 29 razy 19

  ...mnie wystarczy jeden program rozrywkowy który ogladam w internecie TV Trwam.

 • arey

  Oceniono 15 razy 13

  ZACYTUJE: "Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI)."

 • wielkamistyfikacja

  Oceniono 19 razy 13

  te 80% liczy, że znajdzie sprzęt 0101010 po choinką
  i słusznie, jak kiedyś była akcja "zabierz babci dowód" to teraz zróbmy: "podaruj Babci dekoder STB" ;)

 • redakotr

  Oceniono 23 razy 11

  A po co mieliby inwestować? Za późno, za mało.

  Rydzyk już dawno wepchnął najbiedniejszym swoje tunery do TV Trwam, a reszta ogląda TV przez satelitę lub kablówkę.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 7

  Pamiętam taki okres przebłysku intelektualnego Polaków, kiedy telewizory stały zwrócone ekranem do ściany lub okna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje