80 proc. odbiorców naziemnej telewizji nie ma cyfrowego sprzętu

14.10.2012 11:10
Z powodu silnej konkurencji, w najbliższych latach przychody płatnej telewizji w Polsce będą maleć.

Z powodu silnej konkurencji, w najbliższych latach przychody płatnej telewizji w Polsce będą maleć. (Fot.Tomasz Wiech / AG)

Jedynie 20 proc. gospodarstw domowych, które telewizję odbierają tylko drogą naziemną, przygotowało się do odbioru cyfrowego - szacuje resort administracji i cyfryzacji. Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone za niespełna miesiąc.
Z sondażu przeprowadzonego dla ministerstwa przez SMG/KRC wynika, że coraz więcej osób wie o Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) - prawie 87 proc. Wiedzę na temat urządzeń niezbędnych do odbioru NTC ma 78 proc. Polaków.

Odsetek osób, które prawidłowo potrafią wskazać termin wyłączenia sygnału analogowego, wynosi 10,2 proc. Z kolei jedna piąta respondentów wie, że ostateczne wyłączenie emisji analogowej nastąpi w przyszłym roku (do końca lipca 2013 r.). Prawie 45 proc. badanych wskazało, że wiedzą już wszystko na temat procesu cyfryzacji telewizji naziemnej i nie potrzebują żadnych dodatkowych informacji.

Mimo bliskiego terminu pierwszych wyłączeń emisji analogowej (listopad br.) nadal niedostateczna liczba gospodarstw domowych jest przygotowana do zmiany techniki emisji telewizji naziemnej. Jak szacuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jedynie około 20 proc. gospodarstw odbierających telewizję wyłącznie za pośrednictwem telewizji naziemnej przystosowało odbiorniki do odbioru cyfrowego.

Jak poinformował rzecznik resortu Artur Koziołek, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi badania dotyczące dostępności sygnału cyfrowego na obszarach, na których mogą wystąpić problemy w dostępie do NTC. Do połowy września br. UKE przeprowadził takie badania pomiarowe w 1217 miejscowościach na obszarach tegorocznych, listopadowych wyłączeń. Problemy z dostępem do NTC stwierdzono w 24 z nich, jednak - jak podkreśla MAC - w większości przypadków dotyczyło to obszarów, na których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Koziołek zaznaczył, że na pozostałych obszarach Polski sukcesywnie będą prowadzone badania, dzięki którym określone zostaną miejsca, gdzie niezbędna będzie dodatkowa interwencja. Dziś sygnał analogowej telewizji w niektórych rejonach dostępny jest wyłącznie dzięki tzw. przemiennikom, czyli nadajnikom małej mocy, przekazującym odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera. Dziś funkcjonują one w ponad 130 lokalizacjach na terenie kraju, a w zasięgu ich emisji jest ok. 3,5 mln osób.

Rzecznik MAC podkreślił, że trwają prace dotyczące wsparcia finansowego TVP w celu zapewnienia odtworzenia zasięgu naziemnej telewizji analogowej w technice cyfrowej.

Według sondażu MAC naziemną telewizję odbiera dziś nieco ponad jedna czwarta gospodarstw domowych (25,8 proc.). Telewizję kablową odbiera 31,2 proc., a platformy satelitarne posiada 40,7 proc. gospodarstw. W opracowaniu sondażu MAC zaznaczono, że "można mówić o rysującej się tendencji do malejącej popularności sieci naziemnej".

Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada, a w Gdańsku, Iławie i Poznaniu - 28 listopada br. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r.

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).

Użytkownicy posiadający komputer mogą dokupić odbiornik telewizji cyfrowej podłączany np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • n30n

  0

  Czy ktos w redakcji sprawdza merytorycznie, tak bardzo wazny tekst, przed publikacja?

  Informacja o tym, ze mozna zakupic modul CI do konwersji sygnalu z MPEG-2 do MPEG-4 part 10, jest bledna! Dlaczego? Bo modul nie umie konwertowac dzwieku E-AC3. Czyli, posiadajac taki modul bedziemy ogladac TVP1 HD bez dzwieku. Konkludujac. Moduly CI sa niezgodne ze specyfikacja NTC w Polsce, i nie nalezy ludziom o nich wspominac. Prosze o usuniecie tego fragmentu.

  Skad sie wziela ta bledna informacja. Pochodzi ona z przed kilku lat, kiedy nie bylo wiadomo jaki konkretnie ksztalt bedzie miala NTC w Polsce. Gdyby nie pojawienie sie TVP1 HD, moduly bylyby OK. Biorac pod uwage ze w przyszlosci wiekszosc kanalow bedzie w HD, nie nalezy inwestowac w modul. Zreszta i tak bardziej oplaca sie kupic STB.

 • gr_ub_y

  Oceniono 3 razy 1

  Mniej tej PeOwskiej papki zostanie wyeksportowanej do POspólstwa, więc tylko pozostaje się cieszyć!

 • lisa2

  0

  Gdyby autorom zależało na poinformowaniu osób nieznających się na tym, to przynajmniej daliby zdjęcia poszczególnych gniazd i w jakich dekoderach się one znajdują.

  A w sposób jak to zostało opisane w dalszym ciągu nic nie wiem - jaki potrzebuję dekoder.

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 1

  No to dajcie to poczytac dyrektorowi radyjka Maryja. O co sie ten chłopek-roztropek bije i wyprowadza tłumy na ulice?

 • czarny_walc

  Oceniono 2 razy -2

  Nie wiem czy nie tańszym i lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie nad Polską własnego satelity telekomunikacyjnego niż budowanie tysięcy naziemnych nadajników które trzeba będzie konserwować, opłacać miejscówkę, pilnować.

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 0

  Kogo teraz interesuje telewizja "naziemna", każdy czeka na "podziemną", najlepiej z "Bolkiem" w roli głównej.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 7

  Pamiętam taki okres przebłysku intelektualnego Polaków, kiedy telewizory stały zwrócone ekranem do ściany lub okna...

 • commenty

  Oceniono 4 razy 0

  Ja odbieram od 2 lat na takim tunerze z Chin: www.ebay.pl/itm/Digital-USB-2-0-DVB-T-HDTV-TV-Tuner-Recorder-Receiver-for-Laptop-PC-/170902810338?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item27ca99eee2

  W dwa tygodnie w domu i od razu przejsciowka do IEC czyli gniazda antenowego.

  Nie wiem czemu dopiero teraz wylaczamy analog skoro od roku mialo go juz nie byc. Wina w opoznieniu cyfryzacji lezy po stronie Tuska i Boniego. Kampania jest nieprecyzyjna, tvp w dodatku w wiadomosciach czasem opowiada bzdury etc. Trudno osoby z lubuskiego beda przykladem dla reszty kraju, ze jak jest termin to sie go RP trzyma. Nie ma sensu przesuwac wylaczen, one juz powinny byly nastapic.

 • klarneta8

  Oceniono 3 razy 1

  O. Rydzyk bedzie sprzedawal telewizory firmy SAMSUNG, u niego beda o 150 zl tansze jak w sklepach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje