"Tęcza" spłonęła. "Kimkolwiek jesteś, wandalu... Nie szkoda ci?" - niesamowite oświadczenie IAM

13.10.2012 15:52
Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi czytelnik Jarosław

Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi czytelnik Jarosław (gazeta.pl)

W nocy w stolicy ktoś podpalił "Tęczę" - instalację artystyczną ustawioną na pl. Zbawiciela. Incydent wkurzył wielu warszawiaków, zwłaszcza hipsterskich bywalców okolicznych knajpek, i sprowokował niesamowite oświadczenie Instytutu Adama Mickiewicza, "Tęczy". Czytamy w nim: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Nie szkoda ci?". Policja zatrzymała już pijanego mężczyznę, którego świadkowie rozpoznali jako podpalacza. Na razie mężczyzna trzeźwieje.
"Tęczę" - instalację artystki Julity Wójcik zrobioną z 16 tysięcy sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję - podpalono około 1.30 w nocy. Według świadków bawiących się w pobliskich klubach, "Tęczę" podpalili zamaskowani mężczyźni. Spłonęła połowa instalacji, ale stalowa konstrukcja ocalała.

"Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza"

Dziś Instytut Adama Mickiewicza, sponsor "Tęczy", wydał w tej sprawie oświadczenie: "Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców" - czytamy.

"Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

"Nazgule wychodzą z nor przed 11 XI. Mam nadzieję, że uda się przywrócić tęczy dawną świetność" - napisał z kolei internauta na facebookowym profilu Instytutu Mickiewicza.

Zatrzymano pijanego podpalacza

Policji udało się zatrzymać osobę, która podejrzana jest o podpalenie tęczy. - Rozpoznali go świadkowie. Nie wiadomo, czemu to zrobił. Nie został jeszcze przesłuchany, bo przebywa w izbie wytrzeźwień. W chwili zatrzymania miał dwa promile alkoholu we krwi - powiedział PAP komisarz Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji. Policja nie komentuje informacji o większej liczbie podpalaczy. - Prowadzimy postępowanie - uciął komisarz Browarek.

Artystka chce odtworzyć "Tęczę"

Kolorowa "Tęcza" podczas polskiej prezydencji zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. W czerwcu ustawiono ją na placu Zbawiciela w Warszawie. Kwiaty do tęczy pomagało artystce zrobić mniej więcej tysiąc osób.

Gdy w czerwcu "Tęcza" stanęła na placu Zbawiciela, Julita Wójcik tłumaczyła, że jej instalację można interpretować na rozmaite sposoby, ale zawsze powinna ona nieść pozytywne skojarzenia. Zwróciła uwagę, że jedni kojarzą ją z warszawską Paradą Równości, inni z rozpoczynającym się Euro 2012. Wójcik zapowiedziała, że chce odtworzyć swoją "Tęczę".

"W chwili obecnej trudno jest określić, co kierowało sprawcami podpalenia tęczy. Jednak moje ostatnie doświadczenia dowodzą, iż istnienie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej nadal jest problematyczne. (...) Otrzymałam wiele pozytywnych sygnałów i opinii dotyczących obecności tęczy na placu Zbawiciela. Będę dążyła do jej odtworzenia, tak żeby nadal mogła być tam eksponowana" - napisała artystka w specjalnym oświadczeniu.Zobacz także
Komentarze (272)
Zaloguj się
 • gorpat

  0

  Artystka nie musi się fatygować, nowa tęcza została już umieszczona na świeżo namalowanej "Bitwie pod Grunwaldem / Statek Głupców" The Krasnals. Obraz ten jako nowa epopeja narodowa może być śmiało lepszym znakiem przymierza niż dzieło sponsorowane przez IAM czyli jak piszą przez nas samych z naszych podatków. I w tym sensie obraz Krasnali również jest lepszy niż tęcza - nie sięga do kasy podatnika.
  Może jego warto by zainstalować zamiast tęczy - na pewno również wywoływałby uśmiech hipsterskich bywalców knajpek.
  Warto obejrzeć: the-krasnals.blogspot.com/2012/10/bitwa-pod-grunwaldem-statek-gupcow.html

 • historia37

  0

  Jest to przeraźliwie smutne i napawa beznadzieją. Kto to zrobił? Ano ci, których fanatyczne matki wielbiły od rana do nocy i vice versa, Którym do trzydziestki wmawiały, że są dziećmi. Które wyganiają mężów z domów w kanały, aby tam kończyli życie. Wśród polskich feministek jest niewytłumaczona nienawiść do rodu męskiego. A tak wychowanym "dzieciom" nie wystarcza niczym nie ograniczane spółkowanie, nie wystarcza zarżnięcie kogoś od czasu do czasu. (Ostatnio takie "dziecko" spaliło żywcem kogoś śpiącego na ławce). do Do fanatyka nijak się nie trafi, do fanatyczki tym bardziej. Kościół przymyka oczy i udaje, że się nic nie dzieje. Gdyby nas w chwili obecnej napadli np. Pigmeje, to i oni zrobią z nami jatkę. To jest położenie straszniejsze od okoliczności upadku I RP pod koniec XVIII wieku. Ratunku!!!

 • perkal

  0

  A palma w Warszawie jeszcze stoi?

 • antykosmita

  Oceniono 2 razy 0

  Na początek proponuję przemianować Plac Zbawiciela na Plac Największego Prezydenta Wszystkich Polaków Lecha Kaczyńskiego.A kwiaty same się znajdą.

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy 2

  Zawsze mnie ciekawiło czy ci idioci w warszawie to rodzimi czy zaimportowani.
  Tam musi być jakieś szkodliwe promieniowanie.

 • gorpat

  0

  Artystka nie musi się fatygować, nowa tęcza została już umieszczona na świeżo namalowanej "Bitwie pod Grunwaldem / Statek Głupców" The Krasnals. Obraz ten jako nowa epopeja narodowa może być śmiało lepszym znakiem przymierza niż dzieło sponsorowane przez IAM czyli jak piszą przez nas samych z naszych podatków. I w tym sensie obraz Krasnali również jest lepszy niż tęcza - nie sięga do kasy podatnika.
  Może jego warto by zainstalować zamiast tęczy - na pewno również wywoływałby uśmiech hipsterskich bywalców knajpek.
  Warto obejrzeć: the-krasnals.blogspot.com/2012/10/bitwa-pod-grunwaldem-statek-gupcow.html

 • giezeta35

  Oceniono 4 razy 4

  Pierwszy raz zobaczyłam "tęczę" na zdjęciach w Waszej gazecie, bo jestem z prowincji.
  CO ZA PASKUDZTWO!
  Wygląda jak nieforemna glista. I do tego sztuczne kwiaty??? Nawet w pijanym widzie nie może się spodobać to "dzieło sztuki"
  Do tego "tysiące ludzi" zaangażowanych w jej wykonanie?
  Postawiłabym pomnik pijaczkowi!!!!

 • cholonek

  Oceniono 2 razy 2

  "sprowokował niesamowite oświadczenie Instytutu Adama Mickiewicza". a Piotrek Kraśko powiedziałby, że oświadczenie było "dramatyczne".

 • ch3heg

  Oceniono 4 razy 2

  - Powiedz mi: po co jest ten miś?
  - Właśnie: po co?
  - Otóż to. Nikt nie wie po co; więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa! To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem?! My otwieramy oczy niedowiarkom: patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane - i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić. Bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji... który sobie zgnije. Do jesieni, na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
  - Protokół zniszczenia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje