"Tęcza" spłonęła. "Kimkolwiek jesteś, wandalu... Nie szkoda ci?" - niesamowite oświadczenie IAM

Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi czytelnik Jarosław

Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi czytelnik Jarosław (gazeta.pl)

W nocy w stolicy ktoś podpalił "Tęczę" - instalację artystyczną ustawioną na pl. Zbawiciela. Incydent wkurzył wielu warszawiaków, zwłaszcza hipsterskich bywalców okolicznych knajpek, i sprowokował niesamowite oświadczenie Instytutu Adama Mickiewicza, "Tęczy". Czytamy w nim: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Nie szkoda ci?". Policja zatrzymała już pijanego mężczyznę, którego świadkowie rozpoznali jako podpalacza. Na razie mężczyzna trzeźwieje.
"Tęczę" - instalację artystki Julity Wójcik zrobioną z 16 tysięcy sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję - podpalono około 1.30 w nocy. Według świadków bawiących się w pobliskich klubach, "Tęczę" podpalili zamaskowani mężczyźni. Spłonęła połowa instalacji, ale stalowa konstrukcja ocalała.

"Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza"

Dziś Instytut Adama Mickiewicza, sponsor "Tęczy", wydał w tej sprawie oświadczenie: "Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców" - czytamy.

"Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

"Nazgule wychodzą z nor przed 11 XI. Mam nadzieję, że uda się przywrócić tęczy dawną świetność" - napisał z kolei internauta na facebookowym profilu Instytutu Mickiewicza.

Zatrzymano pijanego podpalacza

Policji udało się zatrzymać osobę, która podejrzana jest o podpalenie tęczy. - Rozpoznali go świadkowie. Nie wiadomo, czemu to zrobił. Nie został jeszcze przesłuchany, bo przebywa w izbie wytrzeźwień. W chwili zatrzymania miał dwa promile alkoholu we krwi - powiedział PAP komisarz Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji. Policja nie komentuje informacji o większej liczbie podpalaczy. - Prowadzimy postępowanie - uciął komisarz Browarek.

Artystka chce odtworzyć "Tęczę"

Kolorowa "Tęcza" podczas polskiej prezydencji zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. W czerwcu ustawiono ją na placu Zbawiciela w Warszawie. Kwiaty do tęczy pomagało artystce zrobić mniej więcej tysiąc osób.

Gdy w czerwcu "Tęcza" stanęła na placu Zbawiciela, Julita Wójcik tłumaczyła, że jej instalację można interpretować na rozmaite sposoby, ale zawsze powinna ona nieść pozytywne skojarzenia. Zwróciła uwagę, że jedni kojarzą ją z warszawską Paradą Równości, inni z rozpoczynającym się Euro 2012. Wójcik zapowiedziała, że chce odtworzyć swoją "Tęczę".

"W chwili obecnej trudno jest określić, co kierowało sprawcami podpalenia tęczy. Jednak moje ostatnie doświadczenia dowodzą, iż istnienie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej nadal jest problematyczne. (...) Otrzymałam wiele pozytywnych sygnałów i opinii dotyczących obecności tęczy na placu Zbawiciela. Będę dążyła do jej odtworzenia, tak żeby nadal mogła być tam eksponowana" - napisała artystka w specjalnym oświadczeniu.



Zobacz także
 • Logo akcji Saski 2018 Odbudujmy Pałac Saski na 2018 rok! To idealna okazja
 • Nowy mural na murze toru wyścigowego na Służewcu Mieszkańcy nie chcą cukierni na Powiślu. Szykują pozew
 • W tym miejscu jeszcze niedawno stał miś Słomiany miś z filmu Barei spłonął w nocy na Bemowie
Komentarze (272)
"Tęcza" spłonęła. "Kimkolwiek jesteś, wandalu... Nie szkoda ci?" - niesamowite oświadczenie IAM
Zaloguj się
 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 310 razy 156

  Każdemu, komu tęcza z kwiatów kojarzy się z czymś innym niż przyrodą, z pięknym zjawiskiem (a to już tradycyjna, nie z kwiatów) na niebie, potrzebuje specjalistycznej pomocy.

  Bo tamten debil zniszczył ją materialnie, ale ci wszyscy niszczą ją mentalnie. Tęcza była jak jeszcze wasz tatuś do waszej mamusi się nie zalecał i będzie, kiedy o waszych prawnukach świat zapomni.

  Można z pewnym przekąsem powiedzieć - panie i panowie przywłaszczacze tęczy od panbuka i od homotolerancji - nie jesteście godni czyścić tęczy butów. :)

 • interstatelovesongs

  Oceniono 147 razy 129

  to niesamowite, że tęcza nie może być już po prostu tęczą.

 • zigzaur

  Oceniono 212 razy 116

  Ta tęcza mogła być przez pewne osoby kojarzona z tolerancyjnymi orientacjami seksualnymi ale równie dobrze z klubem sportowym, gdzie prezesem był Ochódzki a trenerem Jarząbek.

 • pindrals

  Oceniono 189 razy 109

  ... zwłaszcza hipsterskich bywalców okolicznych knajpek...

  Może byście przestali w końcu wypisywać, co Wam ślina na język przyniesie. I nauczyli pisać w języku polskim!!!

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 145 razy 107

  Przestańcie hipsteryzować.

 • jgalka

  Oceniono 133 razy 87

  to ze zniszczyl instalacje jest nieodrwacalne, ale poki co zyja ludzie ktorzy ja wykonali i artystka ktora ja stworzyla. z pieniedzmi tez nie bedzie klopotu bo przeciez sprawca ujety i zyje. wiec chyba nie ma wyjscia komornik do delikwenta po szmal a wolontariusze do odbudowy. tym razem jednak pan ogniowy powinien i im zaplacic za prace

 • gangut

  Oceniono 193 razy 79

  "Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika".
  No właśnie. Może powinien się tym zainteresować prokurator?

 • polska_baba

  Oceniono 74 razy 54

  Zniszczyć, spalić, pobić, bo się nie podoba, bo się źle kojarzy, bo nie takie poglądy - to filozofia niektórych środowisk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje