"Rozmnożenie złotówki" - ministrowie finansów i skarbu o planach z exposé premiera

13.10.2012 12:51
Minister Finansów Jacek Rostowski i Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski

Minister Finansów Jacek Rostowski i Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski (Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta; MSP)

- Program przedstawiony przez premiera Tuska to wybór między rozwojem i rozdawnictwem - mówił minister finansów Jacek Rostowski na wspólnej konferencji prasowej z ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim, podczas której wyjaśniali plany przedstawione w exposé premiera.
- Opozycja przedstawiła ostatnio swoje propozycje, które kosztowałyby rocznie od 54 mld do 80 mld złotych - mówił minister Rostowski. - Nasza wizja jest oparta na pieniądzach z Unii Europejskiej, spółek skarbu państwa i prywatnych inwestorów - dodaje.

"Środki unijne wydawane szybko, nie wejściem ślimaka"

Tusk zapowiedział wczoraj powołanie specjalnej spółki, która ma realizować program zatytułowany "Inwestycje Polskie". Jej operatorem ma być BGK, który do 2015 r. otrzyma 40 mld zł. Szef rządu zaznaczył, że kwota ta nie obciąży deficytu lub długu publicznego.

Ministrowie podczas konferencji wyjaśniali szczegóły planu. Zobacz ich prezentację (.pdf) >>>

Minister finansów podkreślał, że środki na inwestycje, które będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, będą jedynie przesunięte na ważne projekty. - Jednym z elementów naszego planu jest szybkie i efektywne wydawanie środków unijnych z nowej perspektywy, tak byśmy mogli zacząć je wydawać już w latach 2012-15. Dla porównania środki z poprzedniej perspektywy zaczęliśmy wydawać później ze względu na wejście ślimaka poprzedniej ekipy rządzącej - dodał Rostowski.

Budzanowski: Zamiast trzymać pieniądze, rozmnożymy je

Minister Rostowski wyliczył propozycje przedstawione przez premiera. Za inwestycje odpowiadać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Inwestycje Polskie. Wpadną do nich pakiety spółek skarbu państwa, które po prywatyzacji dokapitalizują bank i sprawią, że wzrosną jego możliwości kredytowe. - Będziemy wybierać dobrze przygotowane, rentowne projekty i w nie inwestować - podkreślił Rostowski.

- Chcemy prywatyzować spółki skarbu państwa, ale w strategicznych zostawimy sobie pakiet kontrolny. To wybór między włożeniem pieniędzy do szuflady a zainwestowaniem ich i pomnożeniem - dodał minister Budzanowski.

Polityka prorodzinna: pieniądze na żłobki, dłuższe urlopy macierzyńskie

Wśród planów rządu są m.in. gwarancje kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, mechanizm zaciągania przez firmy kredytów pod zastaw zwrotów z podatku VAT, dofinansowanie żłobków i przedszkoli i wydłużenie urlopów macierzyńskich. Oprócz tego inwestycje w drogi, koleje, naukę, gaz łupkowy. W dłuższej perspektywie czasowej mają wejść w życie programy związane z modernizacją polskiej armii i sektora energetycznego.

Zgodnie z wyliczeniami ministrów programy zostaną sfinansowane w 15 proc. z budżetu państwa, 13 proc. przez przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, 16 proc. - instytucje finansowe, a w 39 proc. ze środków unijnych.

Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • ba.a

  0

  ciągła szczęśliwość obłąkanego.

 • bogpan

  Oceniono 1 raz 1

  Pięknie Panie Rostowski. Twórz pieniądze z niczego, dobijaj na rachunku. Miej swój wkład w niszczeniu światowej gospodarki. Widzę model FED-u przypadł do gustu. Bańkę inwestycyjną czas rozpocząć. Mam nadzieję, że dosięgnie cię rewolucja, która rozgrzewa się w Europie przeciwko takim właśnie typom jak ty. W dupie masz zrównoważony rozwój tej planety, w dupie masz los ludzi, którzy powierzyli ci rządzenie Państwem, jedyne na czym ci zależy to zysk dla wirtualnych tworów, jakimi są korporacje.
  A w ogóle to co tam słychać w Chantilly? Tam wpadłeś na te genialne pomysły?

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz -1

  A prezes Jarosław jak Chuck Norris w banku ;)
  www.youtube.com/watch?v=uMdB03CHv1s&feature=plcp

 • stalowy_jez

  Oceniono 1 raz 1

  To już nie są lody. To są podwójne mega-lody z bakaliami i bitą śmietaną, oblane pyszną czekoladą i do tego butelka koniaku.

 • alpacino01

  0

  Od kiedy to pozbywanie się majątku jest lepsze od zysków jakie on generuje? Jeżeli mam firmę która daje mi dochód np. 1 mln. to czy mądre jest pozbywanie się jej za 5 milionów? Oczywiście w krótkiej perspektywie tak. Ale w dłuższej już nie. A Krajem i firmą też winno się operować i planować w okresach długich.
  Sprzedaje się firmy przynoszące zyski za równowartość zysków paru-letnich. Czy to ma sens? Wg. mnie to działalność na szkodę Kraju.
  Ps. zwróćcie uwagę na pana Rostowskiego i przeanalizujcie jego mimikę, ruchy, gesty, oczy. Sprawdźcie co mówią o człowieku te rzeczy.

 • dcio

  0

  Niech facio powie ile Polska zyskala, ze zabrano 100 miliardow efektywnuym przedsiebiorcom i zainwestowano w elro.

 • moyokoyani

  0

  Rosfeld co wy pie...

 • 1stanczyk

  0

  Ten facio ze stuzłotówką to jakiś wyjątkowy kabareciarz.
  I wszystko to z poważną miną.
  Miał przygotowaną w kieszeni podobnie jak wróżące cyganki ...
  Wielka szkoda, że nie posunął się dalej by pokazać to "cudowne rozmnożenie"

  Jak to jest, że dopiero teraz na to wpadli ?
  Jak zwykle mają nas za kompletnych idiotów ...

 • maksimum

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze nie tak dawno mnozyl gotowke Amber Gold a teraz bedzie to robil Rostowski.
  Zadna magia tylko mechanizmy rynkowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje