"Rozmnożenie złotówki? - ministrowie finansów i skarbu o planach z exposé premiera

Minister Finansów Jacek Rostowski i Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski

Minister Finansów Jacek Rostowski i Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski (Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta; MSP)

- Program przedstawiony przez premiera Tuska to wybór między rozwojem i rozdawnictwem - mówił minister finansów Jacek Rostowski na wspólnej konferencji prasowej z ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim, podczas której wyjaśniali plany przedstawione w exposé premiera.
- Opozycja przedstawiła ostatnio swoje propozycje, które kosztowałyby rocznie od 54 mld do 80 mld złotych - mówił minister Rostowski. - Nasza wizja jest oparta na pieniądzach z Unii Europejskiej, spółek skarbu państwa i prywatnych inwestorów - dodaje.

"Środki unijne wydawane szybko, nie wejściem ślimaka"

Tusk zapowiedział wczoraj powołanie specjalnej spółki, która ma realizować program zatytułowany "Inwestycje Polskie". Jej operatorem ma być BGK, który do 2015 r. otrzyma 40 mld zł. Szef rządu zaznaczył, że kwota ta nie obciąży deficytu lub długu publicznego.

Ministrowie podczas konferencji wyjaśniali szczegóły planu. Zobacz ich prezentację (.pdf) >>>

Minister finansów podkreślał, że środki na inwestycje, które będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, będą jedynie przesunięte na ważne projekty. - Jednym z elementów naszego planu jest szybkie i efektywne wydawanie środków unijnych z nowej perspektywy, tak byśmy mogli zacząć je wydawać już w latach 2012-15. Dla porównania środki z poprzedniej perspektywy zaczęliśmy wydawać później ze względu na wejście ślimaka poprzedniej ekipy rządzącej - dodał Rostowski.

Budzanowski: Zamiast trzymać pieniądze, rozmnożymy je

Minister Rostowski wyliczył propozycje przedstawione przez premiera. Za inwestycje odpowiadać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Inwestycje Polskie. Wpadną do nich pakiety spółek skarbu państwa, które po prywatyzacji dokapitalizują bank i sprawią, że wzrosną jego możliwości kredytowe. - Będziemy wybierać dobrze przygotowane, rentowne projekty i w nie inwestować - podkreślił Rostowski.

- Chcemy prywatyzować spółki skarbu państwa, ale w strategicznych zostawimy sobie pakiet kontrolny. To wybór między włożeniem pieniędzy do szuflady a zainwestowaniem ich i pomnożeniem - dodał minister Budzanowski.

Polityka prorodzinna: pieniądze na żłobki, dłuższe urlopy macierzyńskie

Wśród planów rządu są m.in. gwarancje kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, mechanizm zaciągania przez firmy kredytów pod zastaw zwrotów z podatku VAT, dofinansowanie żłobków i przedszkoli i wydłużenie urlopów macierzyńskich. Oprócz tego inwestycje w drogi, koleje, naukę, gaz łupkowy. W dłuższej perspektywie czasowej mają wejść w życie programy związane z modernizacją polskiej armii i sektora energetycznego.

Zgodnie z wyliczeniami ministrów programy zostaną sfinansowane w 15 proc. z budżetu państwa, 13 proc. przez przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, 16 proc. - instytucje finansowe, a w 39 proc. ze środków unijnych.

Zobacz także
 • Jakich słów używał Tusk rok temu, a jakich dziś? Porównaliśmy
 • "Obejmowanie pulpitu" ten gest świadczy o sile i pewności siebie Mowa ciała Tuska podczas exposé [ANALIZA]
 • Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita") i Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") "Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]
Komentarze (99)
"Rozmnożenie złotówki? - ministrowie finansów i skarbu o planach z exposé premiera
Zaloguj się
 • luki761

  Oceniono 118 razy 76

  Rostowski to jedynie rozmnaża swoje prywatne pieniądze

  przyjechał do Polski w 1990 r.

  do 2007 r. nie płacił w Polsce podatków, ZUS

  i dziś się chwali, że w tym czasie dorobił się 24 mln zł

  :)))

 • adam_l27

  Oceniono 82 razy 56

  Nie wiem czy to dotarło do wszystkich: te "inwestycje" w energetykę to będziemy finansowali my, odbiorcy prądu, w kolejnych podwyżkach cen energii.

 • endrju1521

  Oceniono 69 razy 47

  Widzę, że rząd roztacza przed nami, same biblijne wizje.

  Tylko nie obiecujcie nam chodzenia po wodzie.

  Bo co będzie, gdy uśpieni i wiedzeni waszymi wizjami, obudzimy się na środku oceanu?

 • tacx

  Oceniono 54 razy 38

  Wzrosną możliwosci kredytowe... Czyli dalej Rostowski proponuje zadłużanie kraju. Wariant hiszpański w czystej postaci. Pożyczanie i ładowanie kasy w projekty ktore będą realizować lub obsługiwać sprzętowo najczęściej firmy niemieckie czy francuskie. Nie wiem ile trzeba tłumaczyć że kraj trzeba przestać zadłużać i przestać snuć wizje rozwoju opartego na długu. Jeśłi nie zainwestujemy w wiedzę, edukację to żadego rozwoju nie będzie. Bo co to za rozwój jak pożyczamy na zachodzi i za zachodnie pieniądze kupujemy zachodnie projekty, maszyny i know how??? Tak wybudowano właściwie wszystkie stadiony w tym kraju na Euro. To nie jest żaden rozwój.

 • radon13

  Oceniono 63 razy 37

  Mówienie i pisanie o czyms takim jest skarajnie idiotyczne. To sie nazwya kreatywna ksiegowość i jest przestępstwem.

 • remo29

  Oceniono 46 razy 34

  Jakież to proste... Ja się zastanawiam skąd wziąć pieniądze, a wystarczy je pomnożyć. Dziękuję!
  --
  parada karzełków

 • rabingoldblatt

  Oceniono 47 razy 31

  "Rozmnożenie złotówki" - ministrowie finansów i skarbu o planach z expose premiera"

  Donald Chrystus :)))))

 • stasmil

  Oceniono 61 razy 27

  No tak POwscy codotworcy i obiecywacze, ciekawe dokad spoleczenstwo bedzie to tolerowalo.Te kpiny i cynizm nihilizm z narody. przeciez nawazniejsze to byc przy korycie. i jak najdluzej okradac i pustszyc to biedne spoleczensto

 • roklop

  Oceniono 44 razy 26

  jednak się myliłem Tusk nie chce być Mojżeszem czy Adenauerem tylko chce być niczym Jezus i rozmnożyć zamiast chleba i ryb pieniądze w równie cudowny sposób

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje