"Rząd ratuje Polskę przed zaślepieniem przeciwników i głupotą przyjaciół z PO"

Prof. Aleksander Smolar

Prof. Aleksander Smolar (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

"Ten rząd ratuje Polskę przed zaślepieniem przeciwników i głupotą przyjaciół z Platformy" - mówi w "Gazecie Wyborczej" prof. Aleksander Smolar. Oceniając wystąpienie sejmowe szefa rządu, prezes Fundacji im. Stefana Batorego zaznaczył, że premier sam odpowiedział na pytanie, jak odzyskać zaufanie Polaków - nie słowami, tylko poprzez konkretne działanie.
"To wystąpienie było istotne, bo w sytuacji, gdy tak dużo mówi się o braku przywództwa, premier pokazał, że się nie zmienił, że potrafi walczyć, ale też - że jest kurtuazyjny, zarówno wobec przeciwników, jak i przyjaciół z PO, którzy rzucają mu kłody pod nogi" - podkreśla prof. Smolar.

Politolog zwraca uwagę, że w sprawie głosowania przez część posłów PO za zaostrzeniem ustawy aborcyjnej premier twardo powiedział, że to szkodzi Polsce. "To jest ważne i to może pomóc - jeżeli za tym pójdą czyny - w odbudowaniu zaufania do PO, zwłaszcza wśród młodych i wśród kobiet" - mówi politolog.

Zdaniem prezesa Fundacji im. Stefana Batorego, premier w swoim wystąpieniu przeciwstawił tradycyjnej romantycznej, martyrologicznej zbitce wielkich ambicji i projektów wizję codziennej upartej pracy nad podnoszeniem cywilizacyjnym kraju i poziomu życia Polaków. "Zrobi to - mówi prof. Smolar - również po to, aby Polska była przygotowana na trudne czasy, które zawsze mogą nadejść".

Cały wywiad z prof. Aleksandrem Smolarem w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"Zobacz także
 • Donald Tusk Tusk łaje posłów PO, którzy chcą zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej
 • Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita") i Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") "Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]
Komentarze (192)
"Rząd ratuje Polskę przed zaślepieniem przeciwników i głupotą przyjaciół z PO"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 308 razy 130

  Wszystko jest lepsze od rządów Kaczora i jego ekipy pokazał przez dwa lata co potrafi a teraz jest z nim jeszcze gorzej bo chce dorwać się do władzy dla wyimaginowanej zemsty

 • baby1

  Oceniono 147 razy 71

  A ja mam te obie partyjki przykościelne PO i PiS głęboko w poważaniu. Jak się kleru nie odsunie od władzy, to w Polsce będzie dziadostwo jak do tej pory.

 • chi_neng1

  Oceniono 161 razy 55

  Wreszcie slowa na ktore czekalam ...:).
  Dlatego pozwole sobie "powtorzyc" wlasny komentarz, ktory wpisalam nie tak dawno pod innym artykulem (dotyczacym czekajcego nas cyrku kaczego krola w listopadzie) , bowiem uwazm, ze on tu wlasnie pasuje.

  Z uznaniem dla pana Smolara

  Ciekawa jestem kiedy wreszcie Ci, co do tej pory porazeni pandemia zrozumieja, ze ich partia i wszelkie inne frakcje podpisujace sie pod nimi, przejrza na oczy i zrozumieja, ze to nie jest zadna opozycja w pelni tego slowa znaczeniu, tylko po prostu banda warcholow co nie pozwala kierowac i rzadzic panstwem w tak krytycznej globalnej sytuacji ?

  Ciekawa jestem, kiedy wreszcie caly narod, politologowie, socjologowie,psycholodzy i wszelcy inni obserwatorzy cial, jezyka,twarzy, etc etc , a przede wszystkim media, media, media - wreszcie zaczna pisac , mowic i debatowac o tak prostej, jasnej i oczywistej sprawie, ze banda warcholow doprowadza nasz kraj, nasza ojczyzne do ruiny ???

  Warcholstwo, ktore nie pozwala ani na sekunde skoncentrowac sie, nie tylko rzadzacym, na tym co jest istotne i konieczne dla kraju, ale rowniez przyciaga fokus calego narodu, narodu ktory rozbijaja na potege w imie Boga, patriotyzmu i polskosci.

  Kiedy wreszcie caly narod sie zmobilizuje by bowiedziec: stop ! ?

  Nie ma szans i mozliwosci przeprowadzenia zadnych zmian przez jedna osobe (czego wszyscy oczekuja !!!), ani przez kilka.
  Tu musza wreszcie dzialac masy, Ci co sa swiadomi tego - ale pasywni i oczekujacy na to, ze inni to za nich zalatwia

 • tacx

  Oceniono 93 razy 27

  tak tak.. zwłaszcza Pawlak ratuje.. Zbawca jedyny najnormalniej w świecie - włąsnych nepotow chyba. Przykre jest tylko to że zbiór tych miernot pod wodzą Tuska jest najlepszą trupą jaką ten cyrk z Wiejskiej może z siebie wyonić. To przykry stan który odzwierciedla stan polskiej demokracji i zgnilizny tego systemu.
  Służba zdrowia leży, edukacja już nawet nie leży tylko położyła się do truchła, przedsiębiorców zarzyna się kolejnymi podatkami i kontrolami . I profesor mówi mi że ten rząd chroni mnie przed głupotą. Zapomniał tylko dodać "większą głupotą"

 • jaola59

  Oceniono 85 razy 23

  Może wreszcie dokończą obiecane reformy i kaczory nie beda gdakać,że Rząd nic nie robi.Trzeba CODZIENNIE uprzytamniać Polakom ,ile JUŻ rząd zrobił,jak Polska jest ceniona w świecie,a przede wszystkim,co by było gdyby fotyga,macierewicz,kaczor obrazalski dorwali sie do władzy i zniszczyli to,co osiagnieto...

 • costa3500

  Oceniono 53 razy 17

  Wolę III RP niż budowę IV .

 • gienek.pl

  Oceniono 86 razy 6

  Największy problem w Polsce to brak opozycji mamy u władzy ludzi co na niczym się nie znają i identyczną opozycją. Urlopy macierzyńskie mają charakter wybitnie antyurodzeniowy,, co pokazują doświadczenia Polski i innych państw, a ci że wywoła wzrost liczby urodzeń. Lenistwo i nieróbstwo kobiet nie wywołuje wzrostu liczby urodzeń tylko odwrotnie powoduje spadek dochodu rodziny, co oznacza brak dalszych urodzeń w przyszłości. Antypolski rząd PO-PSL ogranicza dostęp becikowego i ulg na dzieci w podatku dochodowym dla osób zamożnych, które mają wpływ na liczbę urodzeń, głównie osób zamożnych i średniozamożnych. Doświadczenia innych państw oraz Polski pokazują, że pieniądze na dzieci przekazywane przez państwo rodzinom biednym nie wywołują wzrostu liczby urodzeń tylko mają charakter socjalny i są wydawane na wszystko tylko nie na dzieci np. czynsz, opłaty za mieszkanie etc. W przypadku rodzin biednych na wzrost dzietności wpływa bezpłatna infrastruktura związana bezpośrednio z dzieckiem, czyli bezpłatne żłobki, przedszkola, szkoła, bezpłatne podręczniki szkolne, czy darmowe obiady dla dzieci, np. niskie opodatkowanie np. zerowy VAT na ubranka na dzieci, czy pieluchy, a ten rząd robi wszystko na odwrót i bezczelnie nazywa to polityką prorodzinną. Efektem jest spadek dzietności, liczby urodzeń. Gospodarka to banał trzeba obniżyć podatki - opodatkowujące pracę, wprowadzić najniższy podatek dochodowy dla firm w Europie i ciąć przywileje socjalne zniechęcające do pracy oraz upraszczać system i ograniczać biurokrację poprzez likwidację zbędnych urzędów i zwalnianie urzędników, państwo musi wycofać się z finansowania szeroko rozumianej rozrywki ( kultura, sport ) i radykalnie obciąć wydatki na wojsko co najmniej o 50%. Tylko wtedy nastąpi cud gospodarczy, który obiecywała PO, a mamy recydywę komunizmu i zadłużanie kraju. Donald Tusk okazał się największym leniem i lewakiem w historii III RP na urzędzie premiera.

 • ccc-bbb

  Oceniono 15 razy 5

  Haha, fundacja Batorego! Bez jaj,

  Zarząd Fundacji:
  PREZES

  Aleksander Smolar - doradca prezydenta z PO

  Radosław Markowski - wielki tropiciel PiSowców, "naukowiec" ..

  zobaczcie sobie kto zasiada w Radzie Fundacji:

  Jan Krzysztof Bielecki
  ekonomista
  Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze RP
  KLD&PO

  Bogdan Borusewicz
  historyk
  Marszałek Senatu RP
  PO

  Agnieszka Holland
  reżyserka, scenarzystka
  Prezydent Polskiej Akademii Filmowej
  Popierała PO

  Olga Krzyżanowska
  lekarz
  Od 1989 do 2001 sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

  Helena Łuczywo
  redaktorka
  współzałożycielka Gazety Wyborczej

  Tutaj nie trzeba tłumaczyć ..... UD/UD/PO. Jest córką działaczy komunistycznych żydowskiego pochodzenia, Ferdynanda Chabera i Doroty (Debory) z domu Guter. Ojciec miał bogate doświadczenie zawodowe:
  "W kwietniu 1945 roku został skierowany do pracy w cenzurze prasowej Polski Ludowej, po jej wydzieleniu z Wydziału Propagandy. Został kierownikiem wydziału w Centralnym Biurze Kontroli Prasy w II Departamencie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie przeniesiony do pracy w Komitecie Centralnym PPR (gdzie był zastępcą kierownika Wydziału Prasy i Wydawnictw KC oraz zastępcą Wydziału Propagandy)."

  Krzysztof Michalski
  filozof
  dyrektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu
  przewodniczący Rady Nadzorczej Instytutu Spraw Publicznych (Warszawa) - szefem ISP była W latach 1997-2009 funkcję tę sprawowała Lena Kolarska-Bobińska - PO!

  Andrzej Olechowski
  ekonomista
  Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Banku Handlowego S.A.
  PO

  Zbigniew Pełczyński
  politolog, Uniwersytet Oksfordzki

  Andrzej Rapaczyński
  prawnik, Uniwersytet Columbia
  Mąż Wandy Rapaczyńskiej,

  Hanna Suchocka
  prawnik
  Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej
  (członkostwo zawieszone na czas pełnienia misji dyplomatycznej)

  Henryk Woźniakowski
  wydawca
  Prezes Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak
  Pełnił funkcję zastępcy rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów (1989–1990). Należał do założycieli Forum Prawicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. (.....) Jest synem Jacka Woźniakowskiego, bratem m.in. Róży Thun - znowu PO!

  Całe KLD, UW, PO - oczywiście "autorytety" na czerskiej, wszytko wywodzi się z KPP, PZPR...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje