Jest wotum zaufania dla rządu Tuska. Za było 233 posłów

12.10.2012 18:34
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Tuska

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Tuska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm wyraził wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Za głosowało 233, przeciw było 219 posłów. Nikt się nie wstrzymał.
W głosowaniu wzięło udział 452 posłów. W klubie PO wszyscy głosujący posłowie - 205 - byli za udzieleniem rządowi wotum zaufania. Nie głosował Roman Kaczor. Także 27 przedstawicieli ludowców głosowało za wnioskiem w sprawie wotum zaufania.

Nieobecni z PiS: Kruk, Kloc, Lipiec

Jedynym, który nie głosował był Mieczysław Łuczak. Koalicyjny gabinet PO-PSL poparł ponadto Jarosław Jagiełło, poseł niezrzeszony.

133 posłów PiS zagłosowało przeciwko wnioskowi premiera. Trzech posłów tego klubu nie wzięło udziału w głosowaniu - Izabela Kloc, Elżbieta Kruk i Krzysztof Lipiec.

W klubie Ruchu Palikota 43 głosujących posłów również było przeciwko udzieleniu gabinetowi Tuska wotum zaufania. Łukasz Gibała nie głosował.

Przeciwko wotum zaufania opowiedziało się też 24 przedstawicieli SLD. Nie zagłosował Zbigniew Matuszczak.

Tego samego zdania był cały 19-osobowy klub Solidarnej Polski oraz Mariusz Orion Jędrysek (niezrz.). W głosowaniu udziału nie wziął Ryszard Galla, poseł niezrzeszony.

"Nie było sytuacji, w której premier..."

Premier Donald Tusk wcześniej zwrócił się do posłów o wotum zaufania dla swojego rządu i przedstawił plany na 2013 r. Zapowiedział m.in. program "Inwestycje polskie", wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku, 30 mld zł inwestycji kolejowych oraz przetargi na nowe odcinki dróg.

Tusk podkreślał, że wotum jest mu potrzebne do tego, by móc realizować "wielką, wspaniałą ideę" Polski na najbliższe lata, a do tego musi mieć większe niż dotychczas zaufanie Polaków, większość parlamentarną i klarowność sytuacji politycznej.

- Dotychczas nie było sytuacji, w której premier, będąc świadomy, że ma większość, zwraca się o wotum zaufania. Wtedy takiej potrzeby nie ma - zwracał uwagę prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Brakowało posłów

Przed głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska mobilizacja panowała zarówno w klubach koalicji, jak i opozycji. Wcześniej wiadomo było, że w głosowaniu nie weźmą udziału jeden poseł Ruchu Palikota, jeden z SLD i prawdopodobnie jeden z PiS. Stawić się za to miał cały klub Solidarnej Polski.

Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Platforma Obywatelska oraz PSL wspólnie mają w Sejmie 234 posłów na 460.

Niepokój wzbudziła nieobecność Romana Kaczora - wrocławskiego posła PO, którego zdaniem tygodnika "Wprost" koledzy bezskutecznie poszukują od czwartku.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • akcja-polska

  0

  Jak to możliwe podobno Polska jest państwem kapitalistycznym, a działa i stosuje Prawo Komunistyczne uchwalone od 1950r do 1989 ?! Tyle rządów po 89r nie wzięło się za zmianę prawa tylko walczyło i walczy o procenty w sondażach i dążyli i dążą do władzy jak rozjuszone zwierzęta ! Żyjemy w kapitalistycznej-komunie! Jakoś nie mogę tego pojąć !

 • gawetad

  0

  Za było 233 p-OSŁÓW.

 • dyrdy.mal

  0

  PSL, PSL... Ilez to my im zawdzieczamy... Ilez gownianych rzadow utrzymywalo sie dzieki temu "kolicjantowi", ilez "inwestycji" w ramach "oby sie nam lepiej zylo"...
  Jak widac ostatnia afera nie zaszkodzila ani PSLowi ani PO. W koncu okradanie panstwa to juz norma do ktorej trzeba sie przyzwyczaic.

 • baca124

  0

  Wszyscy głosowali bo bali się że Tusk wyrwie im stołki spod d..y !!!!!! To w Polsce właśnie jest "demokracja!

 • 1neo1

  0

  Zobaczcie jak GieWu manipuluje - tytył tego artykułu brzmi "Jest wotum zaufania dla rządu Tuska. Za było 233 posłów".

  Obiekytwny i zniemaniupolowany tytuł tego artykułu powinien brzmieć: "Jest wotum zaufania dla rządu Tuska. Za było 233 posłów a 219 było przeciw".

  No coż niwiele brakowało aby Donald T. poleciał za stołka Premiera. Tym razem udało sie jeszcze Donaldowi a następnym razem proporcje moge być odwrwrotne czego serdecznie życze Donaldowi Goldowi Tuskowi.

 • lewa_noga_taboreta

  0

  Nie znam się na prawie wyborczym dlatego zadam pytanie: jak legalnie odwołać rząd na wniosek wyborców/obywateli?
  znam tylko ogólnie ogólnikową pobieżną wersję że trzeba zorganizować jakieś pismo w sprawie referendum za odwołaniem obecnego rządu z ilomaś tam podpisami osób mających prawo wyborcze, i skierować do właściwej instytucji... Czyli jakiej instytucji? ile podpisów? jak się taki wniosek nazywa? itp itd.

 • 1neo1

  Oceniono 1 raz 1

  Zobaczcie jak GieWu manipuluje - tytył tego artykułu brzmi "Jest wotum zaufania dla rządu Tuska. Za było 233 posłów".

  Obiekytwny i zniemaniupolowany tytuł tego artykułu powinien brzmieć: "Jest wotum zaufania dla rządu Tuska. Za było 233 posłów a 219 było przeciw".

  No coż niwiele brakowało aby Donald T. poleciał za stołka Premiera. Tym razem udało sie jeszcze Donaldowi a następnym razem proporcje moge być odwrwrotne czego serdecznie życze Donaldowi Goldowi Tuskowi.

 • antyinteligent

  0

  Wizja społeczna dla Tuska to koszmar,niesamowite,dla świń z chlewa również.

 • antyinteligent

  0

  Dlaczego nie referendum?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje