Raport NFZ ws. 5-latka z Gostynia: Poważne uchybienia w działaniu szpitala

12.10.2012 17:57
Nie było całodobowej opieki lekarskiej, lekarz pełnił dyżur "pod telefonem", a w izbie przyjęć panował bałagan - takie m.in. zarzuty przedstawił NFZ w specjalnym raporcie dyrekcji szpitala w Gostyniu. W sierpniu 5-letni Adaś po wypadku samochodowym trafił do gostyńskiej lecznicy, a następnie czekał tam kilka godzin na transport do Poznania. Za zaniedbania szpital zapłaci karę ponad 48 tys. zł.
Zobacz także
 • Rzecznik praw pacjenta wszczęła postępowanie ws. 5-latka z Gostynia
Komentarze (22)
Raport NFZ ws. 5-latka z Gostynia: Poważne uchybienia w działaniu szpitala
Zaloguj się
 • dust-on-the-wind

  Oceniono 24 razy 12

  pan doktor pełnił dyżur "pod telefonem" ale kasę brał - naprawdę. A dziecka jakiś debil nie pozwolił przewieżć śmigłowcem. I cierpiało parę godzin. A jaka kara grozi - debilowi? A doktor kasę wziął? za siedzenie w domu na du...pie?

 • mindflayer

  Oceniono 9 razy 7

  e-kancelaria.pl/publikacja/Opinia-w-sprawie-dyzuru-pod-telefonem
  "Zgodnie z treścią art. 32k ustawy o zakładach opieki zdrowotnej lekarz może zostać zobowiązany do pozostawania poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych potocznie zwane dyżurem pod telefonem. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej przewiduje, iż za każdą godzinę pełnienia dyżuru pod telefonem należy się wynagrodzenie w wysokości 50% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Wskazana ustawa nie reguluje relacji pomiędzy dyżurem pod telefonem a prawem do dobowego lub tygodniowego odpoczynku. "

  I o te 50% dyrektorowi chodzi, bo jest dobrym gospodarzem i pilnuje pieniędzy publicznych, do czego władza zawsze zachęcała, np. "nie można dolewać pieniędzy do dziurawego systemu" (Donald Tusk, 21.01.2008).
  Lekarz ma być w gotowości do wykonywania pracy, ale wystarczy mu zapłacić połowę tego, co trzeba jeśli przebywałby w tym czasie w szpitalu. Tak jest w wielu krajach, tylko niekiedy zamiast wynagrodzenia lekarz dostaje np. wolne dni za dyżur pod telefonem. Pomijam to, że w takim szpitalu to jest jeden, może dwóch chirurgów ze specjalizacją. Jak oni mieliby stale dyżurować?

 • anders76

  Oceniono 26 razy 6

  Taka forma dyzuru dla subspecjalisty jest wlasciwa, bo w szpitalu nie ma co robic. Naturalnie mysi byc umowienyczas dotarcia do szpitala na wezwaniem zwyczajowo najdalej w pol godziny. Praca specjalisty, nawet bierne oczekiwanie w szpitalu, kosztuje sporo kasy i specjalistow nadmiaru tez nie ma, wiec trzeba mu zapewnic wypoczynek po dyzurze a to znowu kwestia zatrudnienia dodatkowego lekarza itp. , itd.
  Natomiast LPR sie kompletnie skompromitowal. W ratownictwie obowiazuje realne zycie a nie "zarzadzenia". Przepisy mozna dyskutowac jak sa bzdurne ale oceniac sytuacje trzeba na biezaco a to bylo proste, ciezko chory wymaga pilnego i w miare delikatnego transportu, technicznie nie ma przeszkod do wykonania lotu wiec sie leci i potem dyskutyuje. Jak ktos woli papierkowy regulamin niz rozsadek to powinien zmienic prace na wylacznie papierkowa.

 • kurzyrozumek

  Oceniono 9 razy 5

  Kara ponad 48 tys. zł, zapewne podreperuje budżet Gostyńskiego szpitala i rychło doprowadzi do likwidacji etatu chirurga.

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  A jaka kara spotkała Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zdaje się, że głównym winowajcą było właśnie ono...

 • ergosumek

  Oceniono 13 razy 3

  To jest odwracanie kota ogonem, burdel w szpitalu burdelem, ale w tej sprawie główny smaczek to odmowa wysłania helikoptera po ciężko chore dziecko.
  Co z tym dyspozytorem?

 • zbycholj23

  Oceniono 9 razy 3

  Adasiowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia. A na marginesie- to jakie mogą być przepisy w chorym państwie?

 • 45rtg

  Oceniono 12 razy 2

  Przepisy w lotnictwie pisane są krwią. A nie zmieniane na życzenie jakiegoś andersa76. Smoleńsk najlepszym przykładem.

 • garkuchta

  Oceniono 20 razy -4

  Artykuł dedykuję wszystkim, którzy wtedy wyzywali LPR od bydlaków i morderców.
  A redakcji dziękuję za przedstawienie wniosków z kontroli. Pouczających dla krzykaczy i pyskaczy, mam nadzieję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje