Miller: Śmietniki służą do szukania pożywienia. Tusk: To przekracza granicę

12.10.2012 16:02
Leszek Miller i Donald Tusk

Leszek Miller i Donald Tusk (Agencja Gazeta)

- Polska musi wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju - mówił szef SLD Leszek Miller w debacie nad tzw. drugim expose premiera. Dowodził, że dziś sytuacja jest tak zła, że śmietniki służą do szukania pożywienia i porzucania niemowląt w wyniku nieludzkiej ustawy antyaborcyjnej. Zdaniem Tuska Miller przekroczył granicę dobrego smaku.
Miller podkreślił też, że nie rozumie celu, w jakim premier wniósł o wotum zaufania dla swojego rządu. - Nic pan nie zostawił na czarną godzinę, a może ona jest dopiero przed panem - powiedział szef SLD.

Palikot, Tusk czy Miller. Kto najlepiej wypadł w Sejmie? Ekspert: Miller najlepszy>>

Przekonywał, że aby Polska poprawiała stan życia mieszkańców i doganiała mieszkańców UE potrzebny jest wzrost gospodarczy znacznie wyższy niż obecne 2,2 proc. - Niezbędny jest zatem powrót na ścieżkę szybkiego rozwoju gospodarczego; mówię powrót, bo za rządów SLD Polska zawsze na tej ścieżce była - zaznaczył.

"Olbrzymie rozwarstwienie społeczne"

Teraz - zdaniem Millera - do Polski już dotarł kryzys. - Rząd z nim nie walczy, tylko zajmuje się obsługą kryzysu - ocenił. Wyliczał, że w kraju rośnie bezrobocie, maleją inwestycje, zwiększają się różnice w dostępie do edukacji, służby zdrowia i pracy, podczas gdy Sejm zajmuje się projektem ws. aborcji.

- Trzeba budować taką Polskę, w której śmietniki służą do wyrzucania śmieci, nie do szukania pożywienia; dziś, mimo miliardów napływających do nas z Unii Europejskiej muszę powiedzieć to samo: śmietniki nadal służą to szukania pożywienia, a także do porzucania niemowląt w wyniku nieludzkiej ustawy antyaborcyjnej, którą sejmowa czarna sotnia ma jeszcze zamiar zaostrzyć - powiedział.

Miller ocenił, że największym problemem społecznym Polski jest "olbrzymie rozwarstwienie społeczne". - Tylko w ubiegłym roku przybyło w Polsce 1,5 tys. nowych milionerów, a jednocześnie 2,5 mln ludzi znalazło się w skrajnym ubóstwie - alarmował. Zaznaczył, że sytuację społeczeństwa mierzy się według najgorzej sytuowanych.

Polsce potrzeba więcej solidarności - zaznaczył Miller.

"Z rządu nadziei zostały już tylko..."

Kontynuując krytykę gabinetu Tuska, szef SLD ocenił, że "z rządu nadziei zostały już tylko nadzieje rządu". Jako przykłady patologii społecznych, z którymi nie umiał poradzić sobie rząd, przytoczył głośne medialnie sprawy bicia i zabójstw dzieci w rodzinach zastępczych i "dramatyczną" sytuację Centrum Zdrowia Dziecka. "67 lat po wojnie państwo nie jest w stanie leczyć swoich dzieci, a przecież nie ma większej hańby dla rządzących niż chore dzieci odganiane od drzwi szpitali" - mówił.

Także edukacja - zdaniem Millera - ucierpiała wskutek działań obecnej Rady Ministrów. "Parę lat temu Polskę zalały billboardy z podobizną Tuska z napisem: nie róbmy polityki, budujmy szkoły; dziś wiadomo, że był to żart, tamto hasło powinno brzmieć: róbmy politykę, zamykajmy szkoły" - ironizował, dodając, że rząd koalicji PO-PSL zamknął 1000 szkół. Ocenił, że propozycje premiera dotyczące budowy nowych żłobków czeka prawdopodobnie taki sam koniec.

Tusk: Miller przekroczył granice dobrego smaku

Premier Donald Tusk zarzucił szefowi SLD Leszkowi Millerowi, że podsumowując jego wystąpienie przekroczył granicę dobrego smaku, używając zbyt brutalnych porównań.

Tusk zarzucił Millerowi, że niektóre jego słowa są "poza granicą smaku". Odniósł się też do słów szefa SLD, który zaprosił do Sojuszu lewicowych polityków, którzy rozczarowali się Platformą. - Rozumiem, że zaprasza pan ich również do swoich dokonań w sprawie ubóstwa, a więc do tego miejsca, w którym do czegoś śmietniki być może służyły - powiedział.

Tusk cytował dane Eurostatu, z których wynika, że w 2009 roku zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było 10 mln Polaków, zaś w 2005, ostatnim roku rządów SLD, było ich 17 mln. - Wstydziłby się pan nie tylko brutalnych porównań, ale zabierać w tej sprawie głos. Jest pan lewicowym premierem, który w sprawie opieki nad ludźmi ubogimi i wyprowadzania ich z ubóstwa nie ma startu do prawicowego czy centroprawicowego premiera, którego pan tak dyskredytuje w tej kwestii - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (267)
Zaloguj się
 • stanislaw50

  0

  Jak moherowe BARANY !!!
  demos

 • zarone

  Oceniono 2 razy 0

  chcieliśta solidarności to ją mata. PAMIĘTAM jak przed stanem wojennym w Łodzi solidarność organizowała marsze głodowe. UCZESTNICZYŁY w nich dobrze odżywione panie, które niosły hasła typu chcemy chleba. W TEJ KOMUNISTYCZNEJ POLSCE wszyscy mieli jednak zapewnioną pracę, może i nie najlepiej opłacaną, ale jednak nikt po śmietnikach nie chodził. TERAZ w tej wolnej POlsce 2 mln ludzi nie ma pracy, drugie 2 mln wyjechało zagranicę, a kolejne 2 mln, albo i więcej wylądowało na umowach śmieciowych. CHciałoby się napluć w twarz tych sukinsynom z solidarności.

 • filmik2000

  0

  Expose Tuska o przecinku: www.youtube.com/watch?v=7oeu7fNr4Xg&feature=plcp

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 0

  Ale Millerek przebiera tymi krótkimi nóżkami ,tęskni do władzy.Przecież miał taaakie sukcesy gdy rządził razem z prezydentem z LSD. A śmietniki były tylko do śmieci a w ubustwie żyło tylko 17 milionów Polaków.

 • acer59

  Oceniono 2 razy 0

  POsrańcza farsa . 233-ech ryżych wyrobników i pawlakowych nepotycznych buraków OBDARZYŁO SIĘ sami siebie tzw. zaufaniem ! Dali sobie sami prawo do dalszego złodziejstwa , lodziarstwa , nePOtyzmu i gnojenia struktur i gospodarki Państwa . Jutro te bałwany w chórze z pismackimi duPOlizami i dyżurnymi pro-posranymi komentatorami będą wrzeszczeć wniebogłosy : "MAMY ZAUFANIE POLAKÓW , dostaliśmy je wczoraj" ....Nic to że we wszelkich sondażach społeczeństwo usadawia tę bandę na dnie szamba , że ludzie mają dość bezczelności , arogancji i nieudacznictwa tej sitwy - POsrańczo buraczana kamaryla teraz złupi ten kraj do spodu i zostawi zgliszcza . Ale jest jeszcze ostateczne acz proste narzędzie do zapobieżenia temu - to taczki .

 • topiramax

  Oceniono 2 razy -2

  Polsce rzeczywiście potrzebny jest spory wzrost. Miller jest za niski. No i wyłażą człowiekowi kompleksy. Przepraszam, dawnemu Premierowi z sukcesami na skalę UE - wyciągniętemu ze śmietnika.

 • bator99

  Oceniono 2 razy -2

  co wy chłystki pisowskie i nieudaczniki wypisujecie na tym forum? Teraz widać jak Kaczyńskie i jego przydupasy zamieszali w waszych mózgach .Ciągłe pieprzenie o wielkiej biedzie,głodujących dzieciach /to temat naczelny B łaszczaka/ i innych potwornościach w Polsce w końcu zrobił swoje.Zostaliście kompletnie zmanipulowani,zrobiono wam wielką krzywdę.Nie potraficie już spojrzeć na otaczającą was rzeczywistość okiem obiektywnym.Wszędzie widzicie krzywe ściany ,krzywe drogi ,krzywych ludzi.PIS TO JEST NAJWIĘKSZY SZKODNIK POLSKI I POLAKÓW, A NA CZELE TEGO DRAŃSTWA STOI j.Kaczyński,który kiedyś musi odpowiedzieć za okaleczenie umysłów Polskich.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 3 razy -1

  Myli się P Miller znam gościa co wyciąga 3 tys zł ze śmietników skarży się tylko że nie szanują rewirów i musi wcześnie wstać na obchód.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje