Zarzuty dla Wojewódzkiego i Figurskiego - za komentarze o Ukrainkach

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Adam Kozak/AG)

Zarzuty "znieważenia z powodów narodowościowych" usłyszeli Kuba Wojewódzki i Michał Figurski - dowiedział się portal Tvp.info. Grozi im nawet do trzech lat więzienia. Chodzi o bardzo niewybredne żarty pod adresem Ukrainek, na które pozwolili sobie w na antenie Radia Eska Rock.
- Obaj prowadzący audycję usłyszeli zarzuty znieważenia osób ze względu na ich przynależność narodowościową. Żaden z nich nie przyznał się do zarzucanego im czynu - mówiła dla Radia TOK FM Renata Mazur z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

"Gdyby moja Ukrainka była odrobinę ładniejsza, to bym ją..."

Zarzuty dotyczą czerwcowej audycji "Porannego WF-u" na antenie Radia Eska Rock, w której dziennikarze w niewybrednych słowach skomentowali przegraną Ukrainy z Anglią:

W.: A wiesz, co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą? F.: No? W.: Zachowałem się jak prawdziwy Polak... F.: Kopnąłeś psa. W.: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę. F.: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło... Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę. W.: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę. F.: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił. W.: Eee... Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

"Powiedz chamstwu NIE"

Po programie wybuchł skandal. Oburzeni internauci założyli grupę: "Powiedz chamstwu Wojewódzkiego i Figurskiego: NIE". Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI razem ze Związkiem Ukraińców w Polsce złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 Kodeksu karnego o ''publicznym znieważeniu osoby z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej''. Przeprosin zażądało ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

"Naprawdę kocham naród ukraiński"

Prowadzący program bronili się, twierdząc, że program "jest audycją surrealistyczną, kpiarską i na poły kabaretową". - Wszyscy mamy prawo do poczucia humoru, nawet kiepskiej jakości - pisał Kuba Wojewódzki na swoim profilu na Facebooku. Do wyjaśnień dodał jednak przeprosiny. - Wszystkich Ukraińców, dotkniętych moim poczuciem humoru, mogę przeprosić za swój poziom. Wszystkich speców od przerabiania żartobliwych słów na zbiorową nienawiść zapraszam do dalszej współpracy - napisał Wojewódzki.

Za niewybredne żarty przeprosił również Michał Figurski. - Ja mam dużą rodzinę na Ukrainie, naprawdę kocham naród ukraiński i mam poważne, nie tylko seksualne zamiary wobec tej wspaniałej nacji - mówił Figurski na antenie radia. W eter popłynął następnie hymn narodowy "Szcze ne wmerła Ukraina" i przeprosiny - po polsku, angielsku, ukraińsku i duńsku (wygłosił je goszczący w programie Czesław Mozil).

"Może zadzwonimy teraz do Murzyna?"

To nie pierwszy raz, gdy żartami Wojewódzkiego i Figurskiego zajmuje się prokuratura. W zeszłym roku prowadzący "Poranny WF" usłyszeli zarzuty znieważenia Alvina Gajadhura, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Próbując się do niego dodzwonić, w czasie programu mówili m.in.:"Może zadzwonimy teraz do Murzyna? Krajowy rejestr Murzynów... Gajadhur, tak, Murzin. Dzisiejszą audycję sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu". Dziennikarze sugerowali także, że telefon Gajadhura działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych".

- Znam się na żartach. Wiem, co to pastisz, i mam dystans do siebie, ale to było przegięcie. Kpiny z koloru skóry nie mają nic wspólnego z żartem - komentował wtedy Alvin Gajadhur, który złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe. Zarzucił dziennikarzom znieważenie go z powodu przynależności rasowej oraz pomówienia go za pośrednictwem mediów. We wrześniu 2011 roku prokuratura śledztwo umorzyła, ale Gajadhur skutecznie się odwołał. Prowadzący "Poranny WF" odpowiedzą za żarty z rzecznika Inspekcji Transportu Drogowego przed sądem.

Zobacz także
 • Nowy program Wojewódzkiego i Węglarczyka w Esce Rock. Posłuchaliśmy i...
 • Michał Figurski i Kuba Wojewódzki Wojewódzki i Figurski tym razem o gwałceniu Ukrainek. Prezes Eska ROCK: Oni tylko obnażają stereotypy
Komentarze (257)
Zarzuty dla Wojewódzkiego i Figurskiego - za komentarze o Ukrainkach
Zaloguj się
 • bartassa

  Oceniono 175 razy 93

  Oczywiście, gdybym ja tak publicznie powiedział o Ukrainkach, to całą z pewnością poszedł bym za kraty (lub dostał "zawiasy").
  Oraz, skoro na wolności jest Mafia Pruszkowska, żona Plichty z Amber Gold, i wielu innych - to włos im z głowy nie spadnie. Nie powinni się zatem niczego obawiać :)))

 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 75 razy 55

  Najzabawniejsze będzie jak obrona i biegli będą tłumaczyć sądowi i prokuraturze dowcip i sens o który chodziło...To trzeba będzie nagrać.

 • bed-e45

  Oceniono 115 razy 47

  Jakoś nikogo nie oburza reklama telewizyjna o tym, że potrzeba specjalnego dezodorantu aby zneutralizować smród po drużynie zapaśników z Azerbejdżanu.
  Polska poprawność polityczna pozwala poniżać Azerów.
  Poza tym uważam, że tych dwóch wesołków, bardziej mówili o Polskiej mentalności, niż chcieli poniżyć Ukrainki.
  Ale to chyba tzw. Prawdziwych Polaków boli najbardziej.

 • pomnik_ofiar_braci_kaczynskich

  Oceniono 41 razy 33

  Rozpracowywanie piramid finasowych jest d;a prokuratury za trudne ale to zajęcie jak w sam raz.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 140 razy 26

  Chyba ktoś szuka kantów na okrągłej d..e. Kolejny przypadek chorobliwej pseudopoprawności. Po prostu jest okazja, by dokopać, bo przecież nie lubimy ich za te wredną szczerość (kiedyś i nam przysra.i). A publisia się cieszy i marzy: żeby tak jeszcze Urbana (ale ta bestia zbyt cwana). Słyszałem jak to było. Mogło kogoś zbulwersować, ale moim zdaniem oni absolutnie nie poniżali żadnych Ukrainek. Miałem wrażenie, że chcą zwrócić uwagę na kwestie traktowania w Polsce ukraińskich pomocy domowych. Bo jest tajemnica Poliszynela to, jak się je często traktuje.Ale u nas pewnych spraw się nie rusza, no chyba że kolanko spod sutanny wyjdzie. Ale i tak gniew ludu skupia się na tym, który coś ujawnił, a nie na zjawisku.

 • szats69

  Oceniono 47 razy 13

  Jak dla mnie jest różnica kiedy padają takie słowa w konwencji satyrycznej, a jak padają śmiertelnie poważnie z zaciśniętymi zębami. Do tego odgrywali scenkę o polaczku, który tak a tak wyraża się o Ukrainkach. Czyli naśmiewali się z narodowości polskiej - trzeba odwrócić zarzuty ;) Oczywiście jakieś poczucie smaku zostało naruszone, ale czy prawo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje