Białoruś: Aleś Bialacki dostał naganę za... spanie

Aleś Bialacki

Aleś Bialacki (fot. Youtube)

Komitet noblowski przyznał Unii Europejskiej Pokojową Nagrodę Nobla, a tymczasem nominowany do niej Aleś Bialacki znowu ma kłopoty w więzieniu - donosi Bielsat News.
Bialacki odsiaduje wyrok 4,5 roku więzienia w kolonii nr 2 w Bobrujsku. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy otrzymał siedem nagan - podał jego bliski znajomy Walencin Stefanowicz.

W jednym z listów do Stefanowicza Bialacki pisze, że dostał naganę za to, że spał w nieprzeznaczonym na to czasie. W rzeczywistości medytował.

Skierowano go na badania lekarskie, by sprawdzić, czy jego organizm wytrzyma warunki izolatki. Administracja kolonii karnej tymczasowo wstrzymała przeniesienie do izolatki na wieść o wizycie nuncjusza Claudio Guggerotiego.

Stefanowicz przypomniał, że Bialacki nadal ma status "więźnia naruszającego z premedytacją regulamin", przez co ograniczono mu ilość paczek i możliwość widzeń.

Bialacki został skazany po tym, jak władze Polski i Litwy przekazały Białorusi dane o jego kontach bankowych, na które wpływały pieniądze na działalność jego organizacji. Oskarżono go o ukrywanie dochodów. Jego rodzina zapłaciła sumę podatku, jaką rzekomo straciło państwo, ale nawet to nie zmiękczyło sądu - przypomina Bielsat.

Zobacz także
 • Henryk Wujec Wujec o demokratyzacji Białoruś: Małe szanse. Tam zabójstwa to groźba stała
 • Zatrzymania w Mińsku - milicjanci w cywilu ciągną protestującą dziewczynę Białoruscy milicjanci molestują opozycjonistki
Komentarze (29)
Białoruś: Aleś Bialacki dostał naganę za... spanie
Zaloguj się
 • jakub-11111

  Oceniono 17 razy 11

  Gdyby Alesia Polska ni sprzedała łukaszence, to może dzisiaj nie byłby tak prześladowany.

 • swan_ganz

  Oceniono 10 razy 6

  a jeszcze dwa dni temu mieliście do poznańskich kaczystów pretensje, że nie chcą zgodzić by zespół muzyczny jawnie wspierający reżim Łukaszenki występował (za kasę a nie za darmo..) w Polsce na koncertach..

  sie kurna na coś byście wreszcie zdecydowali; albo łukaszenko to ten zły i wtedy każdy kto wspiera trwanie jego reżimu też jest "zły" albo łukaszenko nie jest zły tylko jakoś międzynarodoweego lewackiego komiternu nie chce słuchać i to dlatego go zwalczacie... Jeśli to ten drugi przypadek jest waszą motywacją to walcie się na ryj na tej Czerskiej...

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 5

  "...dostał naganę za to, że spał w nieprzeznaczonym na to czasie. W rzeczywistości medytował."
  ======================================================================
  Ja też się tak tłumaczę, jak mnie nad piwem sen zmorzy...

 • harpaga

  Oceniono 17 razy 5

  Komitet Noblowski już nie tak się błaźnił, szczególnie w sprawie pokojowej nagrody.

  Jak dadzą Kim Dzong Unowi, to też się nie zdziwię, przecież on też "walczy" o pokój i wojny przecież nie ma w Korei Północnej, to w sumie jak polityka UE.

 • rusztowania

  Oceniono 14 razy 4

  Dorosły facet a mówią Aleś Bialacki to może też dobrze będzie Adaś Michnik ?

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 3

  Pieprzony reżim Łukaszenki! Nagana za spanie w niedozwolonym czasie?! W polskim pierdlu klawisze w takich sytuacjach uciszają innych więźniów i puszczają kołysanki...

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 3

  Nominację Alesia do Nagrody Nobla mogło utrącić Ministerstwo Sprawiedliwości USA (Department of Justice).
  Wg prawa amerykańskiego jest to szpieg. Osoby wspierane materialnie przez zagraniczne podmioty muszą się rejestrować uprzednio jako agenci obcych państw. Zarzut szpiegostwa zagrożony jest karą śmierci.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 2

  AB ma szczęście że zdążył...

  Oczywiście nie wiecie (może z wyjątkiem kacapa z Rosji) że Duma (rosyjski parlament) właśnie jest w procesie uchwalania ustawy rozszerzającej pojęcie szpiegostwa i zdrady. Wzorem amerykanskim ustawa ta nakłada obowiązek rejestracji podmiotow otrzymujących dofinansowanie z zagranicy jako obcych agentow.

  Już obecnie spowodowało to wycofywanie się z Federacji Rosyjskiej tak zwanych pozarządowych organizacji szerzących demokrację. Pierwsze czytanie odbylo się przy jednogłośnym poparciu wszystkich partii. Chyba zacznie obowiązywać po 3ch czytaniach, na początku 2013. Bardzo prawdopodobne że Bialoruś (unia celna i obronna z FR) wprowadzi podobne ustawy do swego kodeksu karnego, a wtedy dla AB nie grzywna i ograniczona odsiadka tylko przepadek mienia i kula w łeb...

 • oservattoreromano

  Oceniono 1 raz 1

  To polskie ciemniackie mendy z prokuratury sprzedały tego człowieka Łukaszence.
  Pisałem na ten temat do Tuska, aby tych sprzedawczyków postawić przed sądem, bo kara odebrania im stanowiska jest drwiną. Rzecz jasna Tusk nie odpisał, bo każdy rząd chroni te święte krowy od odpowiedzialności karnej za przekroczenie uprawnień, a wiadomo że w tym przypadku takie przekroczenie nastąpiło.
  Generalnie wiadomo, że polscy prokuratorzy często łamią prawo o czym mówi program emitowany prze TV Polsat. Program nosi tytuł "Państwo w państwie" Polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje