Mowa ciała Tuska podczas exposé [ANALIZA]

12.10.2012 13:28

"Obejmowanie pulpitu" ten gest świadczy o sile i pewności siebie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Drogowskaz", "obejmowanie pulpitu" i "pięść w stół" - zdaniem psychologa dr. Leszka Mellibrudy te trzy gesty przeważały podczas wystąpienia premiera Donalda Tuska. - Końcówka przemówienia była niepokojąca, premier nie może nie być wizjonerem - mówi.
Premier wyciągał wskazującą rękę w stronę słuchaczy. Nie tylko parlamentarzystów, ale też wszystkich, którzy oglądali przemówienie w telewizji. - To "drogowskaz". Widać było, że Donald Tusk zaczyna zdecydowanie mocniej gestykulować, gdy przychodzi do koncertu życzeń, gdy zaczyna obiecywać Polakom różne rzeczy, na przykład wydłużenie urlopów macierzyńskich czy dofinansowania żłobków - mówi Mellibruda.

Zobacz, co o premierze mówiły jego gesty podczas poprzedniego exposé [WIDEO]

Obejmowanie mównicyTo stała pozycja, która pokazuje, jak mówca jest mocny, silny i pewny siebie. - Premier stał w ten sposób zwiększający wizualnie przestrzeń swojego ciała - tłumaczy psycholog. - To typowy gest, który czasem interpretujemy jako przejaw wygody. Jest to jednak zachowanie, które mówi o pozycji imponującej, pokazuje, że człowiek jest pewien tego, co mówi - dodaje.

Według Mellibrudy premier często przyjmował tę pozycję, gdy akcentował swoje zainteresowanie, zaangażowanie oraz branie odpowiedzialności za oferty, propozycje, obietnice, które prezentował.

Uderzanie pięścią w mównicęGest podkreślający desperację, zdecydowanie i moc, którą wyrażał premier. - To nie były gesty w żaden sposób agresywne, raczej miały pokazywać jego absolutne zaangażowanie. Postawa trochę jak Juliusza Cezara, "kości zostały rzucone, stawiam wszystko na jedną szalę" - tłumaczy Mellibruda.

Niepokojąca końcówka

- Ważniejsze od tego, jak się mówi, jest to, co się mówi. Z tego punktu widzenia zaniepokoiła mnie sama końcówka wystąpienia premiera, podczas której Tusk odciął się od oczekiwań, jakie można mieć wobec przywódcy. Powiedział, że nie jest typem wizjonera, tylko typem małych kroczków. Od premiera oczekiwałbym jednak pewnej wizji, od małych kroczków ma ministrów - komentuje Mellibruda. Dodaje jednak, że w którymś momencie premier sam sobie zaprzeczył, mówiąc o swoich marzeniach. - W dzisiejszych czasach trzeba mieć plany dotyczące małych kroczków, ale i wizję na przyszłość - mówi.

PYTANIE  Która z obietnic z expose premiera jest dla Ciebie najważniejsza?

 Inwestycje w drogi - 43 mld zł w trzy lata
 Wydłużenie urlopu macierzyńskiego do jednego roku
 Brak likwidacji umów śmieciowych
 Te obietnice to za mało, trzeba poważniejszych zmian
Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • vandalia

  0

  Mówcie co chcecie, idealnie nie jest, a ja nie jestem zagorzałą fanką PO, ale mimo wszystko jak patrzę, co się dzieje w Grecji czy Hiszpanii to doceniam, że to nie są obrazki z Polski.. Zmiana rządu dziś, w tak trudnych warunkach zewnętrznych, to katastrofalna destabilizacja na nieprzewidywalną skalę. Jest jak jest, ale poczytajcie co o Polsce mówią i jak nas oceniają nie-Polacy. Np. Morgan Freeman nie może zrozumieć, dlaczego tak wciąż narzekamy, gdy mamy takie dobre oceny! Min. Rostowski daje sobie radę, nieźle układa te finansowe klocki - a my faktycznie nie doceniamy tego. Zniszczyć coś jest łatwo, ale odbudowa może się już nie udać... PiS już przecież rządził, ale jakoś Polska pod rządami Jarosława K. Polakom zbytnio się nie spodobała, i to dość szybko - a teraz mamy uwierzyć, że jak tylko PiS znów dorwie się do władzy to z minuty na minutę stanie się rajem?! Dla mnie to hazard o najwyższym stopniu ryzyka. Znów Polak będzie mądry po szkodzie...

 • patriotaa

  0

  PYTANIE Która z obietnic z expose premiera jest dla Ciebie najważniejsza?

  Inwestycje w drogi - 43 mld zł w trzy lata
  Wydłużenie urlopu macierzyńskiego do jednego roku
  Brak likwidacji umów śmieciowych
  Te obietnice to za mało, trzeba poważniejszych zmian

  Wszystko te opowieść są i dla idiotów z ust idioty bo mądry w te brednie nie wierzy

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  O jakiej mowie ciała mówicie? To mowa bandyty mordercy narodu. Tak tylko postępuje zdrajca któremu na narodzie nie zależy. Dobrze Pan Miler powiedział ze ta mowa jest skierowana do narodu dzieci i starcu i pozostali biedni pędźcie do śmietników bo tam może znajdziecie kęs strawy. Tak naród premier kieruje do śmietników na śniadanko obiad i kolację.

 • kuma1

  0

  Mam dość oszołomów którym prochy sufit wywala. Profesorków, którzy nigdy nie powinni nosa wychylić po za uczelnię, bo przynoszą wstyd nauce polskiej .

 • drozd215

  Oceniono 2 razy 2

  Przedstawienie dla kumpli.

 • bezlitosny.453

  Oceniono 6 razy 2

  Wszystkich ludzi ktorzy uważają III RP za twór im wrogi , język ciała wyraża walkę!!! Żryj rudy oszuście ten pocisk na ciebie i media III RP: Polsat( co solorz myślałeś że na Śląsku Wrocław się utuczysz Sb-cki wieprzu!?) TVN, TVP, GP,GW i inne szmaciaki, lepiej niż rapowy zespół z Wrocławia nikt ci nie pojechał .....To jest cała prawda o tobie i III RP www.youtube.com/watch?v=QJL3rhOqBg0

 • jans31

  Oceniono 2 razy 0

  gesty, mowa ciała - to musi wystarczyć lemingom

 • annx78

  0

  zdaniem mnie psychologa dr. Leszka należało by wysłać pod budę z piwem.

  bo nabzdryngoleni sa dużo lepsi w odczytywaniu każdego gestu niż dr z kropka.

 • veritas123

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie, policzmy głosy...powtórka z historii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje