Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"

12.10.2012 13:22
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla UE negatywnie zaskoczyła Lecha Wałęsę. - Jestem przyzwyczajony do indywidualnych nagród, kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie - mówił polski laureat Pokojowego Nobla w rozmowie z TOK FM.
- Jestem na minus zaskoczony - stwierdził Lech Wałęsa, po usłyszeniu informacji, że tegoroczną

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Unii Europejskiej.

Jak mówił były prezydent, w rozmowie z reporterem TOK FM, sam jest przyzwyczajony do nagradzania indywidualnych osób, a nie organizacji. - Kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie. Jednocześnie taka nagroda zachęca wyróżnionego do dalszej działalności, pokojowego przeobrażania świata. Mój Nobel to była walka, niebezpieczeństwo - wspominał Lech Wałęsa.

Według laureata nagrody z 1983 roku, przyznanie nagrody UE to symboliczny gest, który ma pomóc organizacji, która ma bardzo poważne kłopoty.

Wsparcie dla organizacji, bo ludzie wolno się zmieniają

Lecha Wałęsa sugeruje, że jeśli zmienił się charakter nagrody, to Komitet Noblowski powinien o tym jasno poinformować.

- Ponieważ ludzie są wolno reformowalni, to wspieramy nagrodą organizacje, które idą w dobrym kierunku. Unia Europejska próbuje pokojowo zmieniać Europę i świat. Ale bierze za to pieniądze. A indywidualny człowiek robi to dla idei - uważa Wałęsa.

Pokojowa Nagroda Nobla to oprócz prestiżu także pieniądze. W tym roku to ok. 930 tys. euro. - Unia ma takie pieniąchy, że nie dla pieniędzy ten Nobel - komentował z uśmiechem Lecha Wałęsa.

Nagroda za stabilizowanie

Nagroda dla UE to wyróżnienie za rolę, jaką organizacja odegrała w stabilizacji sytuacji w Europie. "Unia przeżywa obecnie poważne kłopoty gospodarcze i znaczne niepokoje społeczne. Norweski Komitet Noblowski chce skoncentrować się na tym, co uważa za jej najważniejszy skutek: udaną walkę na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka" - napisano w komunikacie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, uznał przyznanie nagrody za "wielki honor dla UE i 500 mln jej obywateli".

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • elgrandekukaracha

  0

  Podła kreatura!

 • moro0

  0

  Ty stary esbeku.

 • jasiubleep

  0

  A z kim Bolek tak walczyl? Z UB o terminowe przelewy?

 • socjolog12

  0

  bolek zyje we wlasnym, urojonym swiecie....to nie byl Nobel dla Bolka tylko dla Solidarnosci. A teraz sprzedawczyk probuje przywlaszczyc sobie zaszczyty. Bolek - jestes.....s.......synem

 • dzieciolt

  0

  Ba święte słowa BOlek z niego na 100 procent a na dodatek PSIKUTA... ale bez S na końcu... był niczym chorągiewka na maszcie.... Pompon Najwyzszej Klasy ... Skażcie go na ZAPOMNIENIE lub odpalcie Auschwitz dla tego ...GAMONIA Światowej KLASY... Jakaż wielka Była to pomyłka Nadając temu Pomiotowi Nobla....

 • icc217

  Oceniono 3 razy 3

  Powiedzcie elektrykowi, ze po polskiemu 'na minus zaskoczony' nazywa sie ROZCZAROWANY.

  Jak dlugo jeszcze bede musial ten prosiaka ryj ogladac w mediach???

 • pikkollo

  Oceniono 2 razy 2

  Człowiek , który roztrwonił cały kapitał zaufania jakim został obdarzony przez naród.
  Marzę o dniu , w którym Naród puści tego pajaca w skarpetkach

 • morfeusz_1

  0

  Lechu nie bądź takim materialistą weź wyluzuj , popacz ja już dawno darowałem ci te 100 milionów co mi obiecałeś i ... jestem lżejszy,bierz przykład z żony

 • pseudo12345

  Oceniono 2 razy 2

  Jego Nobel - to była walka? niebezpieczeństwo? A z kim on tak walczył i kto mu zagrażał? I o co on tak walczył. Na pewno o swobodny a nawet przymusowy dostęp do pornografii. Otrzymał kraj niezadłużony i cały majątek narodowy, który został już przehulany. Dobrze, że jeszcze płyną fundusze unijne, chociaż pomimo tego dług wzrasta galopująco. W czyje ręce to przechodzi? System sądownictwa...... no cóż, brak słów. A jego bufonada wciąż trwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje