Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla UE negatywnie zaskoczyła Lecha Wałęsę. - Jestem przyzwyczajony do indywidualnych nagród, kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie - mówił polski laureat Pokojowego Nobla w rozmowie z TOK FM.
- Jestem na minus zaskoczony - stwierdził Lech Wałęsa, po usłyszeniu informacji, że tegoroczną

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Unii Europejskiej.

Jak mówił były prezydent, w rozmowie z reporterem TOK FM, sam jest przyzwyczajony do nagradzania indywidualnych osób, a nie organizacji. - Kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie. Jednocześnie taka nagroda zachęca wyróżnionego do dalszej działalności, pokojowego przeobrażania świata. Mój Nobel to była walka, niebezpieczeństwo - wspominał Lech Wałęsa.

Według laureata nagrody z 1983 roku, przyznanie nagrody UE to symboliczny gest, który ma pomóc organizacji, która ma bardzo poważne kłopoty.

Wsparcie dla organizacji, bo ludzie wolno się zmieniają

Lecha Wałęsa sugeruje, że jeśli zmienił się charakter nagrody, to Komitet Noblowski powinien o tym jasno poinformować.

- Ponieważ ludzie są wolno reformowalni, to wspieramy nagrodą organizacje, które idą w dobrym kierunku. Unia Europejska próbuje pokojowo zmieniać Europę i świat. Ale bierze za to pieniądze. A indywidualny człowiek robi to dla idei - uważa Wałęsa.

Pokojowa Nagroda Nobla to oprócz prestiżu także pieniądze. W tym roku to ok. 930 tys. euro. - Unia ma takie pieniąchy, że nie dla pieniędzy ten Nobel - komentował z uśmiechem Lecha Wałęsa.

Nagroda za stabilizowanie

Nagroda dla UE to wyróżnienie za rolę, jaką organizacja odegrała w stabilizacji sytuacji w Europie. "Unia przeżywa obecnie poważne kłopoty gospodarcze i znaczne niepokoje społeczne. Norweski Komitet Noblowski chce skoncentrować się na tym, co uważa za jej najważniejszy skutek: udaną walkę na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka" - napisano w komunikacie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, uznał przyznanie nagrody za "wielki honor dla UE i 500 mln jej obywateli".

Zobacz także
 • Norweska telewizja NRK podała, że to Unia Europejska zostanie nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla
 • Komitet noblowski ogłasza nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny fizyki "To droga ku komputerom kwantowym. Jeśli powstaną, spowodują spustoszenie" [NOBEL Z FIZYKI]
Komentarze (132)
Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"
Zaloguj się
 • kkes

  Oceniono 127 razy 91

  On nadal nie rozumie, że ten Nobel nie był osobiście dla niego tylko dla Solidarności? Dzisiaj Nobla dostałaby Solidarność, a nie BOlek. Bez "S" byłby nikim

 • socialismo_en_libertad

  Oceniono 91 razy 77

  Błagam, olejcie go, nie pokazujcie, skażcie na zapomnienie. Gdy czytam tego imbecyla to aż samemu robi mi się głupio. Też macie takie uczucie?

 • jerjar

  Oceniono 70 razy 52

  „Na minus zaskoczony”?
  To i tak zaskoczony mało, bo w 1981 roku grzmiał, że "nie jest dopoinformowany".

 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 49

  Powiedz pan, panie prezydencie, że Unia Europejska dostała pokojowego Nobla tylko dlatego, że w Parlamencie Europejskim jest pana syn. Inaczej nikomu by to do głowy nie przyszło...

 • losiu4

  Oceniono 61 razy 45

  ale minus dodatni, czy minus ujemny, panie Bolesławie?

  Pozdrawiam

  losiu

 • blue911

  Oceniono 76 razy 44

  Wynocha dla pieska Reagana! Filozof za dolara sie znalazl. Do szkoly,a nie do telewizji!!!

 • twczupakabra

  Oceniono 78 razy 40

  Panie Boleslawie , to juz czwarty podbrodek Panu rosnie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje