"Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]

12.10.2012 11:46
Piotr Skwieciński (

Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita") i Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") (Fot. Waldemar Kompała; Łukasz Falkowski / Agencja Gazeta)

- Tusk mówił źle, rozkręcił się dopiero pod koniec - mówi Piotr Skwieciński z "Rzeczpospolitej". - Propozycje były bardzo przyjemne dla ucha, ale w kilku kwestiach brakło konkretów - dodaje dziennikarka "Gazety Wyborczej" Agata Nowakowska. Oto opinie publicystów po wysłuchaniu tzw. drugiego expose Donalda Tuska.
- To było inne wystąpienie, niż się wszyscy spodziewali. Nie było podgrzewania wojny z PiS-em. Tusk starał się całe swoje przemówienie oprzeć na konkretach - komentuje Skwieciński. Jego zdaniem premier mówił źle, a rozkręcił się dopiero pod koniec. Dziennikarz "Rz" podkreśla, że Tusk na początku wyglądał, jakby sam nie był przekonany do tego, co mówi.

- Był bardzo niepewny siebie, to się zmieniło w drugiej połowie przemówienia. Nie wydaje mi się, żeby Tusk za pomocą tego przemówienia zdołał osiągnąć efekt pozytywnego przełamania nastrojów na swoją stronę. Na pewno nie przekonał do siebie nowych wyborców, ale swoich nie zraził. Zabrakło mu entuzjazmu - dodaje Skwieciński.

Urlopy - świetnie. Reszta niepoważna

- Zgadzam się z Tuskiem, że kwestia wydłużenia urlopów macierzyńskich i finansowania żłobków i przedszkoli byłaby rewolucją. Pytanie, skąd wziąć na to pieniądze, ale kierunek jest zdecydowanie słuszny - mówi Skwieciński. Dodaje jednak, że co do kolejnych punktów exposé jest więcej znaków zapytania. - Nie powinniśmy się łudzić, że rządowe inwestycje, np. w drogi, znacząco wpłyną na poziom bezrobocia. Dla mnie to niepoważne - mówi.

Nowakowska: Ludzie zapamiętają "bezpieczeństwo"

- To, co ludziom zostanie w głowach, to na pewno kwestia wydłużenia z pół roku do roku urlopów macierzyńskich, dofinansowanie żłobków i przedszkoli, i pozostawienie bez zmian kwestii umów cywilnoprawnych - komentuje Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". - To jest sensowny kierunek. Jeśli chcemy, żeby rodziło się nam więcej dzieci, ułatwienie dostępu do tanich żłobków i przedszkoli jest pożądane - mówi.

Zdaniem Nowakowskiej takie postawienie sprawy przez premiera wybija z rąk argumenty opozycji i konserwatywnej frakcji w PO, której głosami do dalszych prac przeszła ustawa zaostrzająca przepisy antyaborcyjne. - Nie będą oni mogli już powiedzieć, że rząd nie myśli o rodzinach.

Tusk nie porywał. "Niektórzy mogą być rozczarowani"

- Mam jedno zastrzeżenie do wystąpienia premiera. Oczekiwania wobec niego były bardzo duże, balon został mocno podpompowany, nie można jednak powiedzieć, że było to przemówienie porywające. Część osób może być tą kwestią rozczarowana - dodaje Nowakowska. - Słowem kluczem, które miało trafić do Polaków, było niewątpliwie "bezpieczeństwo".

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • notozobaczymy

  0

  Czy możemy przy takich artykułach mieć notki zawierające kompetencje merytoryczne komentatorów?

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  0

  Gadka Tuska spodobała się (zresztą jak zwykle) setkom tysięcy urzędniczek... Kiedyś miód z jego ust spijały także rzesze nauczycielek... No ale te drugie ostatnio nieco się zawiodły... Zawiedzione są tez coraz starsze emerytki, które ulegały spokojnemu tembrowi głosu pana premiera, że wszystko będzie dobrze, że na emerytury nie zabraknie... Nie brakowało, ale lekarstwa coraz droższe, kolejki do lekarzy coraz dłuższe... Istnieje groźba, że do urn nie dojdą o własnych silach...Kurczy się się ten elektorat, oj kurczy... Miliony młodych ludzi żyjących na garnuszku u rodziców też raczej mistrza propagandy nie poprze.

 • zdolna_polska_mlodziez

  0

  spitolil donek wszystko lacznie z tym przemowieniem...

 • andypedy

  0

  Nowe propozycje nazajutrz po zatwierdzeniu budzetu (!!!)m - swiadcza o tym, ze expose zostalo przygotowane jedynie na skutek sondazy przez Ostapowicza.

  Jedyna sensowna..."zmiana" jest nie wprowadzanie opodatkowania umow smieciowych.

  Reszta to jakis monstrualny lewacki zly sen o megainstytucji gdzie tysiace kolesiow z PO i PSL-u bedzie rozdawalo miliardy, ktorych jeszcze wczoraj nie bylo.

 • west500

  0

  Wszyscy pokutejemy za to, że żyjemy

  Politycy w habitach

  Czy za mnie się też modlicie?

  Wsadzacie do macicy palec,
  z tym miłość wam kojarzy się,

  Na pieniądzach siedzicie
  A za nasze się modlicie

  Wszyscy pokutejemy za to, że żyjemy

  Zastanów się ch...u czego Ty chcesz
  Co Twoja śmieszna egzystencja dzisiaj warta jest
  Zrezygnowałeś z siebie, poddałeś się
  Żyjesz jak niewolnik, jak łańcuchowy pies

  Musisz żyć, naprawdę żyć, musisz żyć i sobą być
  Jeśli ktoś pokona Cię, lepiej skończ z sobą już dziś

  Nie widzisz już celu, choć kiedyś widziałeś
  Nie jesteś już sobą, nie żyjesz jak chciałeś
  Swe plany na jutro do szans dopasujesz
  Bierzesz co Ci dadzą, już życia nie czujesz

  Musisz żyć, naprawdę żyć, musisz żyć i sobą być
  Jeśli ktoś pokona Cię, lepiej skończ z sobą już dziś

  Zgubiłeś marzenia, swą wiarę sprzedałeś
  Już zapomniałeś, że kiedyś myślałeś
  Nic nie da kompromis, choć zginasz się równo
  Jak plastelina, jak miękkie gó...

  Pozorne myślenie wytrawia Cię
  Już jesteś jak wszyscy, sku...łeś się
  Paraliż codzienności rozjebał Cię
  Zacznij żyć naprawdę albo zabij się

  Musisz żyć, naprawdę żyć, musisz żyć i sobą być
  Jeśli ktoś pokona Cię, lepiej skończ z sobą już dziś!

 • marac

  0

  Nie oglądałem przemówienia. Czy Tusk może ogłosił, że rząd zamierza odkupić od bankrutującego Łukaszenki połowę terytorium Białorusi celem utworzenia tam Wolski, a każdy pisior, który zdecyduje się na emigrację, dostanie na drogę skrzynkę spirytusu, kopię teczki agenta Bolka i figurkę Zimnego Lecha poświęconą przez Ojca Świętego Tadeusza?
  Wtedy może bym uwierzył, że sobie poradzimy z kryzysem, rozpadem UE i wojną z Rosją.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 3

  Planujemy, mamy zamiar, wykonamy, zobimy, przygotowujemy, zakładamy że, osiągniemy, wprowadzimy,

 • errata_net2

  Oceniono 4 razy 2

  Głupie komentarze! Szukasz fajerwerków? Idź i kup sobie, a nie oczekuj, że rozsądni ludzie zachowają się jak pisowskie pymitywy, byle zadowolić mizernego pismaka. Znów dziennikarzełki nie mają pożywki?

 • braunal

  Oceniono 6 razy 2

  Czy są jeszcze naiwniacy którzy praz kolejny uwierzyli temu kłamcy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje