"Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]

Piotr Skwieciński (

Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita") i Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") (Fot. Waldemar Kompała; Łukasz Falkowski / Agencja Gazeta)

- Tusk mówił źle, rozkręcił się dopiero pod koniec - mówi Piotr Skwieciński z "Rzeczpospolitej". - Propozycje były bardzo przyjemne dla ucha, ale w kilku kwestiach brakło konkretów - dodaje dziennikarka "Gazety Wyborczej" Agata Nowakowska. Oto opinie publicystów po wysłuchaniu tzw. drugiego expose Donalda Tuska.
- To było inne wystąpienie, niż się wszyscy spodziewali. Nie było podgrzewania wojny z PiS-em. Tusk starał się całe swoje przemówienie oprzeć na konkretach - komentuje Skwieciński. Jego zdaniem premier mówił źle, a rozkręcił się dopiero pod koniec. Dziennikarz "Rz" podkreśla, że Tusk na początku wyglądał, jakby sam nie był przekonany do tego, co mówi.

- Był bardzo niepewny siebie, to się zmieniło w drugiej połowie przemówienia. Nie wydaje mi się, żeby Tusk za pomocą tego przemówienia zdołał osiągnąć efekt pozytywnego przełamania nastrojów na swoją stronę. Na pewno nie przekonał do siebie nowych wyborców, ale swoich nie zraził. Zabrakło mu entuzjazmu - dodaje Skwieciński.

Urlopy - świetnie. Reszta niepoważna

- Zgadzam się z Tuskiem, że kwestia wydłużenia urlopów macierzyńskich i finansowania żłobków i przedszkoli byłaby rewolucją. Pytanie, skąd wziąć na to pieniądze, ale kierunek jest zdecydowanie słuszny - mówi Skwieciński. Dodaje jednak, że co do kolejnych punktów exposé jest więcej znaków zapytania. - Nie powinniśmy się łudzić, że rządowe inwestycje, np. w drogi, znacząco wpłyną na poziom bezrobocia. Dla mnie to niepoważne - mówi.

Nowakowska: Ludzie zapamiętają "bezpieczeństwo"

- To, co ludziom zostanie w głowach, to na pewno kwestia wydłużenia z pół roku do roku urlopów macierzyńskich, dofinansowanie żłobków i przedszkoli, i pozostawienie bez zmian kwestii umów cywilnoprawnych - komentuje Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". - To jest sensowny kierunek. Jeśli chcemy, żeby rodziło się nam więcej dzieci, ułatwienie dostępu do tanich żłobków i przedszkoli jest pożądane - mówi.

Zdaniem Nowakowskiej takie postawienie sprawy przez premiera wybija z rąk argumenty opozycji i konserwatywnej frakcji w PO, której głosami do dalszych prac przeszła ustawa zaostrzająca przepisy antyaborcyjne. - Nie będą oni mogli już powiedzieć, że rząd nie myśli o rodzinach.

Tusk nie porywał. "Niektórzy mogą być rozczarowani"

- Mam jedno zastrzeżenie do wystąpienia premiera. Oczekiwania wobec niego były bardzo duże, balon został mocno podpompowany, nie można jednak powiedzieć, że było to przemówienie porywające. Część osób może być tą kwestią rozczarowana - dodaje Nowakowska. - Słowem kluczem, które miało trafić do Polaków, było niewątpliwie "bezpieczeństwo".

Zobacz także
 • Donald Tusk na mównicy "Wyklepanka, siekierka, półbatuta itp." - analiza najważniejszych gestów premiera [WIDEO]
 • Premier z dziennikarzami W piątek głosowanie nad wotum zaufania dla Tuska. Czy może go nie dostać?
 • Premier Tusk wygłasza drugie expose Tusk: "Wizja? Nie mam". A potem, na koniec przemówienia...
Komentarze (37)
"Sensowne wystąpienie, ale bez fajerwerków". "Nie było dawnego Tuska" [OPINIE PUBLICYSTÓW]
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 17 razy 9

  mam nadzieję że Zus od tych wielkich uposażeń rocznie zapłacą też sędziowie, prawnicy sejmowi, nepoci pousadzani w spółkach skarbu panstwa, mundurowi , prokuratorzy i taksowkarze z krus. Donek - ci o których mówisz i tak siedza już dawno w KRus. Znów rzucasz się z łapą na drobnych przedsiebiorców których ten zus od dochodu dotknie najbardziej. za to Świączkowski, agent Tomek dalej może pobierać bezkarnie mundurową emeryturę. Donku... mam w d..pie twoje plany i elektrownie. Daj po prostu ludziom żyć. Tym którzy mają własne firmy zwłaszcza bo jak widzą na co idą ich podatki to mają ochotę dac komuś w mordę.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 30 razy 6

  Stanę się chyba wielbicielem Premiera Glińskiego z PiS-u. Ma wielki talent komiczny. Potrafi mówić ładnie, z poważną miną, całkowicie bez sensu. Zupełnie tak jak jego wielki prezes, wmawiając że białe jest czarne. Na przykład dzisiaj Premier Gliński twierdził kilka razy, że w przemówieniu Tuska nie było konkretów, a jeśli ktoś słuchał Tuska, to wie, że tam przede wszystkim były konkrety, wręcz szczegóły (np. o ile wydłuży się urlopy macierzyńskie, ile się doda na żłobki, drogi, koleje, jakie obwodnice powstaną, komu przy jakich dochodach nie grozi ozusowanie, itp.).
  Pan Premier Gliński przypomina mi trochę Bustera Keatona.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 3

  Planujemy, mamy zamiar, wykonamy, zobimy, przygotowujemy, zakładamy że, osiągniemy, wprowadzimy,

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 3 razy 3

  No to jeszcze jedna opinia z dziennika :-)

  Miliard w środę, miliard w sobotę

  Michał Szułdrzyński z kolei rozpoczął odliczanie przypadków użycia przez premiera słowa "zaufanie" - jednego ze słów-kluczy ze słynnego, pierwszego, trwającego ponad trzy godziny, wystąpienia Donalda Tuska. Ale dziennikarz podjął się również liczenia na żywo kosztów realizacji obietnic premiera. Inwestycje Polskie, Bgk, 40 mld kapitał do 2015, przez udziały w spółkach skarbu - zaczął, by potem dołożyć 60 mld na energetykę i 50 na inwestycje w wydobycie gazu łupkowego. Po chwili dopisał 43 mld na autostrady i 30 mld na koleje. W sumie - według wyliczeń Szułdrzyńskiego - po w pół godziny zapowiedział wydanie 223 mld złotych.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 15 razy 3

  Prof.Rychard we WSI24: "Tresc [expose] byla dobra" (bo jaka inna moglaby byc w ustach tego piewcy Tuska ?)

  Myslenie zyczeniowe. Akcje spolek z udzialem Skarbu Panstwa) na gieldzie w reakcji na "dobroc" tego expose juz zanurkowaly. Guru zapowiedzial kolejne wydatki i zamiast inwestycji/dywidend pojawi sie drenaz.

 • errata_net2

  Oceniono 4 razy 2

  Głupie komentarze! Szukasz fajerwerków? Idź i kup sobie, a nie oczekuj, że rozsądni ludzie zachowają się jak pisowskie pymitywy, byle zadowolić mizernego pismaka. Znów dziennikarzełki nie mają pożywki?

 • braunal

  Oceniono 6 razy 2

  Czy są jeszcze naiwniacy którzy praz kolejny uwierzyli temu kłamcy?

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 2

  Zapowiedź wydania większych pieniędzy na budowę żłobków skomentował Przemysław Wipler z PiS: 50 mln na żłobki więcej.To całe 5 złotych miesięcznie na dziecko żłobkowe! Dużo mniej niż zabrał ich rodzicom: VATem, akcyzą i składkami!

 • prezio3

  Oceniono 6 razy 2

  wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/407258,prof-piotr-glinski-kandydat-pis-na-premiera-punktuje-expose-donalda-tuska-rozczarowujace-nierealne.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje