Tusk: "Wizja? Nie mam". A potem, na koniec przemówienia...

Premier Tusk wygłasza drugie expose

Premier Tusk wygłasza drugie expose (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Bardzo mocne zakończenie przemówienia Donalda Tuska w Sejmie. - Nie jestem specjalistą od romantycznych wizji - zastrzegł Donald Tusk. A potem zagrzmiał: - Będę miał jeden cel i jedno marzenie, być może małe i przyziemne, które mają zwykli Polacy. Ani robotnik, ani sprzedawca, ani student, ani ja nie marzymy o wielkich, zwycięskich wojnach...
- Nie jestem specjalistą i nie będę specjalistą od wielkich, romantycznych wizji, od wielkich ideologicznych uniesień. Tak naprawdę, przez te 5 lat i także najbliższe kilka lat, jeśli będę miał taką możliwość, będę miał jeden cel i jedno marzenie, bo mam wrażenie, że to są te cele i marzenia, być może małe i przyziemne, które mają zwykli Polacy. Ani robotnik, ani sprzedawca, ani student, ani kucharka, ani nauczyciel, ani ja, nie marzymy ani o wielkich zwycięskich wojnach, które w naszej historii częściej kojarzyły i kończyły się porażkami. Nie jesteśmy nasyceni jakimś wielkim narodowym mesjanizmem. Nie szukamy na siłę okazji, by znów składać jakieś wielkie ofiary - mówił Tusk w swoim drugim expose.

"Historia może znowu pokazać swoje szpetne oblicze"

Premier zapewniał, że będzie starał się odbudować wiarę i nadzieję u tych, którzy tracą ją w czasach kryzysu. Po raz pierwszy także tak dobitnie zaznaczył, że pozycja Polski na świecie może być narażona na niebezpieczeństwo. - Chyba wszyscy mamy tę świadomość historyczną w głowach i w sercach, że od lat 20 ścigamy się z historią o kolejne lata pokoju i spokoju, dobrych relacji z sąsiadami, możliwości rozwoju. Od 20 lat ścigamy się z czasem, bo historia rzadko kiedy dawała nam tyle czasu. Może być tak, że nie za rok, może za pięć lat, ale kiedyś ta historia swoje szpetne oblicze może znowu pokazać - tu, w tej części świata, bo zawsze tak się działo. I wtedy musimy być gotowi i tego czasu musimy wygrać jak najwięcej i w tym wygranym czasie musimy jak najwięcej zbudować, jak najwięcej pieniędzy zainwestować, w dzieci, w drogi, w rodzinę, w miejsca pracy - mówił premier.

"Będziemy każdego dnia starać się odbudować wasze zaufanie"

Tusk zaznaczył jednocześnie, że Polska ma bardzo dobrą opinię na świecie. - Dzisiaj Polska cieszy się - czy wam się to podoba, czy nie - szczególną estymą i reputacją, bo gdzieś świat wreszcie zauważył, że tutaj miliony normalnych ludzi wzięło się kilka lat temu do ciężkiej roboty i nagle się okazało, że Polska może być wzorem postępowania a nie chłopcem do bicia - mówił.

Na koniec premier zapewnił, że będzie się starał odbudować zaufanie Polaków. - Będziemy każdego dnia, mocniej niż do tej pory, starać się odzyskiwać waszą sympatię, zaufanie, wiarę, przekonanie, że Polska tak, jak do tej pory, może iść bezpiecznie. Ja głęboko w to wierzę, i jeśli nie wszystko robiłem tak, żebyście wy w to uwierzyli, to te najbliższe trzy lata poświęcimy każdego dnia temu, żeby każdy w Polsce uwierzył na nowo w swoje siły - powiedział Tusk.

Zobacz także
 • Premier z dziennikarzami W piątek głosowanie nad wotum zaufania dla Tuska. Czy może go nie dostać?
 • Trwają gorączkowa poszukiwania posła Romana Kaczora Gdzie jest Roman Kaczor? PO nie może znaleźć jednego z posłów
 • Donald Tusk na mównicy "Wyklepanka, siekierka, półbatuta itp." - analiza najważniejszych gestów premiera [WIDEO]
Komentarze (192)
Tusk: "Wizja? Nie mam". A potem, na koniec przemówienia...
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 277 razy 191

  Bardzo możliwe że rzeczywiście jesteśmy jedynie w małym okienku historii gdzie mamy pokój i sprzyjającą nam Europę. Jak za parę(naście - dziesiąt) lat zacznie się rozpierducha, wtedy im silniejsi będziemy tym lepiej!

 • byrcyn11

  Oceniono 113 razy 59

  Panie Tusk ! Nie ważne co pan mówi, nie ważne, że nie ma pan wizji, ale ważne jest żebyście do kurtki na wacie robili coś dobrego, konkretnego, namacalnego dla społeczeństwa. Ja tylko z waszych 5 lat rządzenia zapamiętałem ;
  - podniesienie wieku emerytalnego DLA SZARACZKÓW
  - podniesienie VAT- u i innych podatków
  - rozdanie państwowego majątku kościołowi
  - zakazanie demonstracji ludziom o różnych poglądach w jednym miejscu
  Reszta - to były tylko wrzuty tematyczne, by lud sobie po-gardłował i najwyżej narobił smaka i na tym koniec. Dość gadania !!!!

 • quiconque

  Oceniono 121 razy 57

  panie Tusk, to kto wreszcie będzie płacił na ZUS ??? Ci nieliczni "głupcy" którzy nie załatwili sobie jeszcze umów nadal będą utrzymywać cały system emerytalny ?? Wydłużenie urlopów macierzyńskich, no pięknie, ale skąd ZUS weźmie na to pieniądze ?

 • maro2009

  Oceniono 208 razy 54

  niezła mowa, do pełni szczęścia brakuje mi jednak obietnic związanych z inwestorem z Kataru

 • tom.plamka

  Oceniono 59 razy 43

  Dokładnie. Oczy wielkich tego świata są skierowane na Bliski Wschód oraz Pacyfik. Mamy szansę by w spokoju budować nasze Hobbitowo.
  Tylko silna gospodarka jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, więc zamiast żreć się na każdym kroku, weźmy przykład z Korei Południowej. Oni ciężką pracą zbudowali swoją potęgę i bezpieczeństwo.

 • queserasera

  Oceniono 87 razy 27

  REASUMME: nie wiem czemu akurat ja powinienem być premierem, nie mam koncepcji i pozostaję w nadziei, że nie będzie wojny.

  Toż to jest oświadczenie idioty. Zgroza!

 • alisci

  Oceniono 40 razy 24

  DT: "Polska ma bardzo dobrą opinię na świecie."

  Gdyby świat przez 2 miesiące pożył w Polsce, zmieniłby zdanie, panie premierze.
  Sprzedaje pan światu fałszywy obraz Polski. Bo Polska to przede wszystkim Polacy. I nie mam tu na myśli bankierów i wielkich biznesmenów. Za cokolwiek sie nie bierzecie, zawsze kończy sie to nowymi podatkami i daninami. W tym kraju rosną tylko: ceny, liczba urzędników i synekur.
  Ludzie stąd uciekają, bo wiedzą, że za ten wasz partyjniacki cyrk zapłacą tylko ci, którzy tu zostaną.
  Wszystkie partie obecne w sejmie są siebie warte. Mamy fatalny rząd bez wizji, fatalną opozycję i bezprawie nawet w wymiarze sprawiedliwości i policji.
  Kończę, bo mi za chwilę pompka nawali...

 • zbigstar

  Oceniono 79 razy 21

  Unia właśnie dostała nagrodę Nobla. Będzie więc mogła sfinansować gigantyczne inwestycje Tuska. Pod warunkiem, że nie zbankrutują wszystkie firmy budujące autostrady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje