Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla

Przeciek norweskiej telewizji NRK się potwierdził - Unia Europejska została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. Komitet noblowski uzasadniał, że organizacja przyczyniła się do pokoju i stabilizacji na wcześniej rozrywanym wojnami kontynencie.
Lena Kolarska-Bobińska: Unia Europejska to wizja i wartości, a nie tylko budżet i kasa [BLOG]

- Przez ponad 6 dekad Unia podejmowała wysiłki w celu przyniesienia pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka - powiedział przewodniczący komitetu noblowskiego Thorbjoern Jagland w uzasadnieniu. Nagroda wynosi ok. 930 tys. euro.

UE została nagrodzona w momencie najgorszego kryzysu ekonomicznego w swojej historii, 60 lat po narodzinach jej poprzednika - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że jest "głęboko wzruszony i zaszczycony" przyznaniem nagrody dla UE.

- Otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla 2012 to wielki honor dla Unii Europejskiej, 500 milionów obywateli, dla wszystkich krajów członkowskich i wszystkich unijnych instytucji - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. - To uzasadnione uznanie za unikalny projekt, który funkcjonuje z pożytkiem dla obywateli, a także z korzyścią dla świata - zaznaczył.

Przecieki godzinę przed przyznaniem nagrody

Godzinę przed przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla pojawiły się przecieki, mówiące o tym, że dostanie ją Unia Europejska. Taką informację podała norweska telewizja NRK.

Według telewizji NRK decyzję o nagrodzeniu UE jednomyślnie podjął pięcioosobowy komitet. NRK oparło swoją informację na "kilku wiarygodnych źródłach".

Norwegia, w której przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla, nie jest członkiem Unii Europejskiej. Według sondaży 2/3 mieszkańców jest przeciwnych włączeniu kraju do UE.

Pokojowe Noble w przeszłości

Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana po raz 93. Dotychczas laur ten przyznano 101 osobom oraz 20 instytucjom i organizacjom.

Niektórzy z laureatów zbiorowych otrzymywali nagrodę wielokrotnie. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców dwukrotnie. Najmłodszym pokojowym noblistą została w 2011 roku Liberyjka, Tawakkol Karman, mająca 32 lata. Najstarszym zaś urodzony w Polsce Brytyjczyk, Joseph Rotblat, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od 1939 r. mieszkający w Wielkiej Brytanii. Został on odznaczony w 1995 r. za działalność w dziedzinie rozbrojenia. Pokojowym laurem obdarzony też został w 1983 roku przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa.

Laureatkami zostało 15 kobiet, z tego w 2011 trzy jednocześnie - dwie z Liberii i jedna z Jemenu. Trzy osoby otrzymały ten laur przebywając w więzieniach. Byli to kolejno: w 1936 roku Niemiec Carl von Ossietzky; w 1991 roku Birmanka Aung San Suu Kyi; w 2010 roku Chińczyk Liu Xiaobo nadal odsiadujący wyrok.Więcej o:
Komentarze (184)
Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla
Zaloguj się
 • parazyd

  Oceniono 108 razy 76

  Podobno w przyszłym roku nominowanym do pokojowego Nobla będzie Pacyfik...

 • hydrograf

  Oceniono 101 razy 39

  Pokojowa Nagroda Nobla, podobnie jak Literacka NN dawno już się zdewaluowały i nikt nie traktuje ich poważnie.

 • cien_czlowieka

  Oceniono 96 razy 34

  Dobre, jak juz z braku (lub nadmiaru) pieniedzy UE upadnie, to narody Europy beda sie nienawidzic jak nigdy w historii.

 • chango

  Oceniono 59 razy 33

  Ja bym jeszcze dał za politykę monetarną i szerzenie ideałów demokracji poprzez referenda.
  Należy się? Należy się!

  Wiwat! Wiwat! Wiwat!

 • sudor1

  Oceniono 84 razy 30

  Pamiętacie, jak przyznali pokojowego Nobla Opalonemu? A potem Opalony siedział przed telewizorem i oglądał na żywo mord polityczny na Bin Ladenie? Unia dostanie tego Nobla chyba za naloty Francji na Libię.

 • mitko32

  Oceniono 35 razy 27

  Eee, dlaczego pokojowego? Z ekonomii im Nobla przyznać! Mogliby go odebrać wspólnie Barroso oraz premierzy Grecji i Hiszpanii.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 88 razy 26

  A literackiego Nobla za 2013 rok dajcie tym smieciom za "Strategie Lizbonska" !!

  :)

 • aprox99

  Oceniono 38 razy 16

  UE powinna dostac pokojowego nobla za pomoc w ustabilizowaniu iraku i afganistanu oraz za dzialania majace ustabilizowac syrie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX