Archeolodzy odkryli w Rzymie miejsce zabójstwa Juliusza Cezara

12.10.2012 09:05
Popiersie Gajusza Juliusza Cezara

Popiersie Gajusza Juliusza Cezara (fot. Andrew Bossi/ Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.5)

Archeolodzy ustalili dokładne miejsce w Rzymie, gdzie w 44 r. p.n.e. został zasztyletowany Juliusz Cezar - informuje serwis internetowy EurekAlert.
Odkrycia dokonali naukowcy z Hiszpańskiej Szkoły Historii i Archeologii w Rzymie, prowadzący prace badawcze na stanowisku archeologicznym na rzymskim placu Torre Argentina, znajdującym się na terenie starożytnego Pola Marsowego.

Hiszpańska Szkoła Historii i Archeologii w Rzymie funkcjonuje w ramach działalności Narodowej Rady Badań Naukowych (CSIC), instytucji publicznej finansowanej przez rząd Hiszpanii.

Podczas wykopalisk prowadzonych w rejonie pozostałości kompleksu budowli teatru Pompejusza archeolodzy odkryli monumentalną strukturę o szerokości 3 metrów i wysokości 2 metrów, która została umieszczona w miejscu zabójstwa Juliusza Cezara dla potępienia tego wydarzenia na rozkaz Oktawiana Augusta, którego Cezar usynowił i uczynił swoim spadkobiercą.

Zasztyletowany w teatrze Pompejusza przez senatorów

Znalezisko potwierdza, że Cezar został zabity w części portyku teatru Pompejusza noszącej nazwę Curia Pompeia, w sali przeznaczonej na spotkania senatu, gdzie 15 marca 44 r. p.n.e. przewodniczył posiedzeniu. W jego trakcie został zasztyletowany przez spiskujących przeciw niemu senatorów.

Jak poinformował dr Antoni Monterroso, naukowiec z CSIC, historycy wiedzieli od dawna ze źródeł historycznych, że Cezar zginął w portyku teatru Pompejusza, ale dotąd brakowało namacalnego dowodu i potwierdzenia tego faktu.

W późniejszych latach budynek Curia Pompeia został zamknięty, a miejsce śmierci Cezara obudowano kamiennymi ścianami i wypełniono spoiwem, używanym w Rzymie od I w. p.n.e. i zwanym "rzymskim betonem".

Budynek mógł po zamknięciu pełnić funkcję pamiątkowej kaplicy poświęconej Cezarowi, ale naukowcy nie mają pewności, czy zamknięcie budynku opisywane w źródłach nie oznaczało całkowitego wyłączenia budowli z eksploatacji o charakterze publicznym.

Zobacz także
Komentarze (6)
Archeolodzy odkryli w Rzymie miejsce zabójstwa Juliusza Cezara
Zaloguj się
 • brunschwick

  Oceniono 51 razy 21

  Oj tam zaraz zabójstwa i spiskowcy. Dajcie spokój, to zwykła brzoza była.

 • kongreszydowski

  Oceniono 33 razy 11

  Mascierwowicz wie kto zabil.

 • spam_box

  Oceniono 24 razy 2

  Czy szytlet chowano w brzozie? I czy Cezar został zdradzony o świcie, tak jak kartoflański pie...nek?

 • big_gadu

  Oceniono 15 razy 1

  Co z kolegą Brutusem, zapisał sie do PO ?

 • antyinteligent

  Oceniono 8 razy -8

  Po śmierci Cezara i Kleopatry,Rzymianie zaczęli słuchać mądrości cnotliwej panny,która zastąpiła cyncynata.Wychowano i powołano taką na dyktatorkę intelektualną.Dyplomatka obudziła Chrystusa.Obecna budzi ogierów i damskich bokserów.Chrystusa obudzi jej następczyni,która pojawi się w Europie zgodnie ze słowami Papierza-Ewangelia jest w Europie.

 • dassein

  Oceniono 27 razy -13

  GWno powtarza spiskowe plotki, świat sie kończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje