Kościół grozi: Obetniecie nam fundusze bez konsultacji? Pójdziemy do Trybunału

12.10.2012 08:39
Sekretarz generalny episkopatu Polski bp Wojciech Polak

Sekretarz generalny episkopatu Polski bp Wojciech Polak (Fot. Mateusz Baj/ Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Jeżeli Sejm przegłosuje wysokość odpisu od podatku na Kościół bez porozumienia z nim, ten złoży skargę konstytucyjną - donosi "Rzeczpospolita".
Sekretarza generalnego episkopatu bp. Wojciecha Polaka zdziwiła jedna z ostatnich wypowiedzi Donalda Tuska. Premier mówił, że w związku z tym, że Kościół i rząd nie mogą się porozumieć ws. wysokości odpisu od podatku, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, sprawę powinien rozstrzygnąć Sejm.

Jak zaznacza duchowny, rząd zgodził się na tryb rozmów, który wynika z konstytucji oraz konkordatu i wymaga, by ustawę poprzedziła umowa rząd - episkopat. - Pójście inną drogą będzie niekonstytucyjne, co zauważył sam premier - mówi bp Polak.

- Rząd może przedstawiać Sejmowi projekty niekonstytucyjne, ale rolą parlamentu jest nie uchwalać takich projektów. Gdyby jednak tak się stało, gdyby nie zostały zachowane artykuły konstytucji i konkordatu, Kościół wniesie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z nimi ewentualnej ustawy - podkreśla bp Polak.

Jak przypomina "Rz", w czasie rozmów o wysokości odpisu od podatku strona kościelna zeszła z początkowo proponowanego 1 proc. do 0,5-06 proc., rząd obstaje przy 0,3 proc.

Zobacz także
Komentarze (197)
Kościół grozi: Obetniecie nam fundusze bez konsultacji? Pójdziemy do Trybunału
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 314 razy 304

  Wychodzi szydło z worka. Polska nie jest suwerennym państwem, jesteśmy zakładnikiem kościoła. Jeżeli kościół będzie w stanie zawetować wszystko (gdyż takie uprawnienia ma mu dawać konkordat), to znaczy że jesteśmy państwem wyznaniowym. W takiej sytuacji jedynie zerwanie konkordatu może nas wyrwać spod okupacji Watykanu.

 • al-bundy

  Oceniono 228 razy 222

  Skończyły się "negocjacje", zaczynają się groźby. Czarni naprawdę są niesamowici, ich buta poraża.

 • kalebas

  Oceniono 203 razy 197

  HE, he, kościół grozi trybunałem, a przecież wstarczyłoby zwyczajnie - wykląć.

 • fakiba

  Oceniono 180 razy 172

  Czyli żeby oderwać klechów od koryta trzeba zerwać konkordat innego wyjścia nie ma

 • frogman

  Oceniono 178 razy 168

  a idźcie sobie, najlepiej do watykanu.

 • fodo-modo

  Oceniono 158 razy 154

  Drogi Kościele kat.! Ja jestem za związkami partnerskimi, za aborcją na żądanie, za prawem do eutanazji, jestem kompletnie niewierzący. Czy naprawdę chcesz ode mnie brać pieniądze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje