Maszyniści na zwolnieniach - Przewozy Regionalne odwołują pociągi na Śląsku

12.10.2012 07:29
Dworzec PKP w Katowicach

Dworzec PKP w Katowicach (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Przewozy Regionalne będą mieć problemy z uruchomieniem dziś rano ok. 26 pociągów w rejonie aglomeracji śląskiej w relacjach: Katowice - Oświęcim, Oświęcim - Czechowice. Jest to związane ze złożeniem zwolnień lekarskich przez 20 maszynistów.
Taką informację od PR dostały w nocy PKP Polskie Linie Kolejowe, które są zarządcą infrastruktury.

Jak podaje PKP PLK, planowane jest wprowadzenie komunikacji zastępczej na odcinkach: Żywiec - Katowice, Rybnik - Bielsko-Biała, Bielsko-Biała - Katowice, Sosnowiec Gł. - Tychy Lodowisko.

Przejeżdżające przez te stacje pociągi PKP Intercity będą zabierały pasażerów bez pobierania dodatkowych opłat i nie będą realizowały dodatkowych postojów - informuje spółka. Apeluje też do pasażerów, by wcześniej przybyli na dworzec i sprawdzili możliwość odbycia podróży.

"Za darmo nikt nie będzie pracował"

W czwartek związki zawodowe alarmowały, że ponad 1,4 tys. pracowników likwidowanego śląskiego zakładu PR nie dostało w terminie pensji.

- Sytuacja jest tak napięta, że obawiamy się, że może nawet dojść do spontanicznego strajku i zatrzymania pociągów w regionie - mówił szef "Solidarności" w zakładzie Mariusz Samek. - Za darmo nikt nie będzie pracował - dodał.

Według centrali spółki w Warszawie Urząd Marszałkowski w Katowicach zaprzestał regulowania należności za wykonanie usług przewozowych. Przedstawiciele urzędu uważają natomiast, że umowa pomiędzy województwem a Przewozami Regionalnymi zakończyła się w maju. Od tego czasu nie było podstaw prawnych, które by nakazywały województwu dokonywanie jakichkolwiek płatności. Dziś w sprawie ma się odbyć spotkanie w urzędzie marszałkowskim.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 1 raz 1

  A ja sie pytam ILE jest związków zawodowych na kolei? ile zatrudniają ludzi i ile im się płaci? Może poszukajmy w kieszeniach tych, którzy najgłośniej krzyczą "złodzieje".

 • mocarzu

  Oceniono 1 raz 1

  No to jełopku, maszyni okay, mają problem, ale po tym jak rano ogłosili, że pociąg nie spóźni się 30 min tylko 90 musiałem zawieść kobitę do roboty. 60 km we mgle. Ona się spóźniła 15 minut ja półtorej godziny.

  Efekt jest taki, że kupujemy drugi samochód, sr..my na spóźniające się brudne, zimne pociągi z pluskwami a maszyniści mogą sobie szukać nowej pracy, bo po co oni skoro nikt pociągami jeździł nie będzie?

 • totyczyja

  Oceniono 3 razy 1

  Do tej pory pracowali za darmo???
  Sprawdzić trzeba te zwolnienia.

 • mleczar

  Oceniono 8 razy 6

  LEWE ZWOLNIENIA! Nie wiem po co Ci ludzie poszli na zwolnienia, powinni po prostu zastrajkowac i nie przyjsc do pracy, nie moze byc tak ze czlowiek pracuje summienie po czym nie dostaje wyplaty. Ale rowniez oszukiwanie innych obywateli(lewe zwolnienia) nie jest w porzadku.

 • ride27

  Oceniono 11 razy 5

  Strajk to strajk, nalezy sie jak psu buda. Za darmo to nawet ksiadz nie chce pracowac. Tylko te zwolnienia lekarskie smierdza kopertami. I za to wlasnie powinien wziac sie detektyw Rutkowski.

 • torwin7

  Oceniono 1 raz 1

  Sytuacja jest wynikiem decyzji marszałka województwa, który chce by województwo miało własna spółkę kolejową; wymówił usługę PR, które dotychczas przewoziły pasażerów na Śląsku. Kolejna spółka kolejowa z całą "spółkową infrastrukturą" pociągającą za sobą kolosalne koszty... Ale ludzie zapłacą... Ciekawe czy pociągu spółki marszałka będą dowozić pasażerów tylko do stacji granicznej sąsiedniego województwa tak jak to jest np. w woj. mazowieckim? Pasażerowie, którzy będą chcieli dojechać poza województwo osobowym będą musieli kupić 2 bilety, zapłacą więcej. Zyska tylko spółka Intercity, która dzięki przychylności ministerstwa zagarnia coraz większy kawałek tortu kolejowego...

 • fjan

  Oceniono 20 razy 20

  No a prezesi 64 spółek PKP stoją w kasie i oczekują na podwyżkę płac dla siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje