Gauden: Nazwijmy ustawę o związkach partnerskich Ustawą Konopnickiej - Dulębianki

Apel Grzegorza Gaudena

Apel Grzegorza Gaudena (Źródło: Gazeta Wyborcza)

"Szanowni Państwo! Istnieje w świecie zwyczaj nazywania lub dedykowania ważnych aktów prawnych osobom o wielkim dorobku i zasługach dla społeczeństwa i państwa. Z tego względu proponuję, aby ustawę o związkach partnerskich nazwać Ustawą Konopnickiej - Dulębianki i poprzedzić preambułą, której projekt przedstawiam" - pisze w liście otwartym "Do Posłów i Senatorów RP" Grzegorz Gauden, wiceprezes Izby Wydawców Prasy, były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".
Tekst preambuły i apel Gaudena publikuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Publicysta przypomina w nim dorobek pisarki Marii Konopnickiej i malarki Marii Dulębianki i ich zasługi w walce o wyzwolenie narodowe i równouprawnienie kobiet. "Maria Konopnicka i Maria Dulębianka przeżyły nierozłącznie ponad dwadzieścia lat. Mieszkały razem, podróżowały po świecie, walczyły o Polskę i sprawiedliwość. Poświęciły temu życie - Maria Dulębianka dosłownie. Polska ich marzeń miała być krajem ludzi wolnych, pracujących dla Ojczyzny, żyjących zgodnie ze swoimi wyborami osobistymi i uczuciami" - podkreśla Gauden w tekście proponowanej przez siebie preambuły do ustawy.

"Spłacając dług kilku pokoleń Polaków wobec Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki i spełniając marzenia obu kobiet, Sejm RP uchwala ustawę o związkach partnerskich" - tak kończy się preambuła.

Sejm nie pracuje obecnie nad żadnym projektem ustawy o związkach partnerskich, ale klub PO zdecydował w sierpniu, że do laski marszałkowskiej trafi projekt posła Platformy Artura Dunina. Reguluje kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów i obowiązku alimentacyjnego. W lipcu Sejm - m.in. głosami PO - zdjął z porządku obrad projekty ustaw o związkach partnerskich autorstwa Ruchu Palikota i SLD . Politycy PO tłumaczyli, że głosowali przeciw umieszczeniu tych projektów w porządku obrad ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne".

Cały tekst Gaudena w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Prawo do dziedziczenia i adopcji? Pytamy posłów o związki partnerskie [ANKIETA]
 • Parada Równości 2011 na ulicach Warszawy "Nie małżeństwo. Bezpieczeństwo". Projekt PO ustawy o związkach partnerskich już gotowy
Komentarze (14)
Gauden: Nazwijmy ustawę o związkach partnerskich Ustawą Konopnickiej - Dulębianki
Zaloguj się
 • dedalkasztan

  Oceniono 14 razy 8

  Jeśli nie ma się argumentów wówczas najlepszą metodą jest ośmieszanie i negowanie istniejącej sytuacji. Przodują w tym szczególnie obecnie świętobliwe matrony ożywające wcześniej życia ile się dało i zgrzybiali dziadkowie będący w młodości jak pszczółki- bzykali gdzie się dało. Szkoda tylko, że podobne opinie:" to jest wg mojej moralności niemoralne więc nie ma prawa istnieć" głoszą osoby młode.

 • von_seydlitz

  Oceniono 35 razy -15

  Ustawę im. Żwirka i Muchomorka.... tak, żeby podnieść rangę pomysłu....

  ..

 • joseph.007

  Oceniono 39 razy -15

  Ja bym proponował raczej ustawę im. Sherlocka Holmesa i Johna Watsona - też bez sensu, ale przynajmniej bardziej rozpoznawalni w świecie...

 • fuzzy_quack

  Oceniono 23 razy -17

  A ja, im. Platona-Euklidesa. Jesce pikniej, i byc moze tez wspolzyli

 • srull

  Oceniono 27 razy -19

  Ustawa im. "Naszej szkapy".

 • ulebyk

  Oceniono 41 razy -23

  Czytając GW można autentycznie zwymiotować od nadmiaru obłudy, taniej propagandy i złej woli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje