PiS przed PO w sondażu "Gazety Wyborczej". "Polacy chcą rządu eksperckiego"

"Polacy mają dość koalicji PO-PSL i Donalda Tuska. Wyrazem tych nastrojów jest tęsknota za rządem eksperckim. PiS, który to wyczuł, minimalnie wyprzedził Platformę" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W najnowszym sondażu TNS Polska dla "Gazety" PiS uzyskał 28 proc. poparcia, a PO - 27 proc.
"Pierwszy raz od pięciu lat partia Jarosława Kaczyńskiego wysunęła się na prowadzenie w nietelefonicznym sondażu TNS Polska. Stoi za tym głównie zwyżka PiS - od końca września urósł o 4 pkt proc. PO straciła tylko 1 pkt proc., czyli w granicach błędu pomiaru" - zauważa "Gazeta" i przypomina, że potwierdza to tendencję, która trwa od kilku miesięcy: odejścia wyborców od PO i zbliżania się w rankingach poparcia obu największych partii.

Z sondażu wynika również, że Platforma po raz pierwszy od przejęcia władzy jest pozbawiona swojego największego atutu - popularnego lidera: "Dodatkowe pytania w sondażu pokazują, że Tusk jako broń PO się rozkalibrował. Bo tylko 26 proc. Polaków chce, by nadal był premierem. Aż 44 proc. wolałoby, by rządził ktoś inny. Tusk ma więcej przeciwników niż zwolenników nawet wśród wyborców z wyższym wykształceniem" - czytamy. "Gazeta" podkreśla też, że 47 proc. badanych chce nowej koalicji, a aż połowa - rządu eksperckiego. Tylko 25 proc. - w tym głównie zwolennicy PO - chce zachowania obecnego układu.

Co z innymi partiami? "Sondaż jest korzystny także dla opozycyjnej lewicy: SLD ma 10 proc. (w górę o 4 pkt proc.), a Ruch Palikota 7 proc. (wzrost z 5 proc.). Na progu wyborczym jest PSL (5 proc.)" - czytamy. Sondaż przeprowadzono 5-10 października na reprezentatywnej próbie 972 osób.

Więcej o przyczynach porażki PO w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (51)
PiS przed PO w sondażu "Gazety Wyborczej". "Polacy chcą rządu eksperckiego"
Zaloguj się
 • prosspero

  Oceniono 66 razy 24

  Szkoda, że w sondażu nie uwzględniono notowań Prawdziwego Premiera Prawdziwych Polaków prof. Glińskiego.

 • fakiba

  Oceniono 93 razy 13

  Rządy eksperckie i PiS to pewnie ekspert Macierewicz , Szydło , Fotyga .Piecha masakra

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 37 razy 9

  nie dobiły was : sitwa gdańska ani amber gold ale padniecie na aborcji ,
  UMIERAJCIE W SPOKOJU

 • hana.barbara

  Oceniono 14 razy 8

  Największą klęską jest PSL, który i tak przypnie się do tego, kto będzie rządził. Wszystkie dobre sprawy dla Polski będą blokowane: KRUS, opodatkowanie rolników, in vitro itd. Nie widzę tu wyjścia. Już lepiej, żeby Tusk wziął do koalicji SLD lub Palikota.

 • ugrydul

  Oceniono 26 razy 8

  Rząd ekspercki to bardzo dobry pomysł ale w wykonaniu PiSu to przedszkole dla jagniątek prowadzone przez Wilka ;-)

 • antoniwalczak1

  Oceniono 27 razy 7

  Ludzie!
  Czy Wy nie pamiętacie już tych haseł "rząd ekspertów"? Ile razy już to było wygłaszane? I o jakich ekspertów chodzi? Super naukowiec nie oznacza sukcesu w dziedzinie, w której działa. Jeśli idzie o rządy potrzeba człowieka z charyzmą i wizją. Był Pan Buzek - świetny facet, ceniony naukowiec i co? Okazał się nie dość silny, żeby przewodzić.A już na pewno dzisiejsza opozycja nie ma w swoich szeregach właściwych ludzi. Oni po prostu pragną władzy i to wszystko. Pokazali już jak potrafią rządzić. Sławny Ziobro, sławny agent Tomek należący do tej frakcji, obsesyjnie pragnący zemsty na wszystkim i wszystkich Maciarewicz i wiele, wiele innych przykładów. Dzisiejszy rząd nie jest ideałem, ale będę obstawał przy tej opcji politycznej, ponieważ nie ma, powtarzam nie ma alternatywy. Opozycja będzie ważna wtedy, jak będzie konstruktywna. Więc teksty o rządzie ekspertów schowajcie między bajki, bo to sie nigdzie nie sprawiło.

 • ugrydul

  Oceniono 21 razy 5

  A jak długo był premierem niezależny Marcinkiewicz? Minie miesiąc i prezes wychrzani swojego "eksperta" i sam wskoczy na stołek. Ludzie, którzy wierzą Kaczce to matoły podobne do tych co zaufali Amber Gold.

 • krzych.korab

  Oceniono 13 razy 3

  Rządu eksperckiego, czyli jak powiedział Frank Lloyd Wright - "Ekspert to człowiek który przestał myśleć. On wie". Oczywiście największym ekspertem jest Kaczyński - bo oddał po dwóch latach władzę ze strachu przed kryzysem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX