Tusk: Jutro złożę wniosek o wotum zaufania. Wyłożymy karty na stół

11.10.2012 19:45
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w piątek złoży wniosek o wotum zaufania. Wniosek będzie głosowany na tym posiedzeniu. - Jestem pewien, że potwierdzi mandat, jaki otrzymaliśmy od wyborców - stwierdził Tusk.
- Jutro po informacji złożę wniosek o wotum zaufania, który będzie głosowany na tym samym posiedzeniu - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie po wieczornym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej.

Premier powiedział, że w swym jutrzejszym wystąpieniu chce przedstawić Sejmowi precyzyjny i skuteczny plan na czas możliwego zaostrzenia kryzysu gospodarczego. Wymaga on jednak podtrzymania przez Sejm mandatu rządu, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest on kwestionowany w przestrzeni publicznej.

- Jutro położymy karty na stół i przekonamy się, czy ważniejsze są jakieś wirtualne rzeczywistości, czy istnieje Sejm z większością, z rządem, który ma rządzić. Ja jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców - mówił szef rządu.

Dodał też, że wotum zaufania jest dla rządu trudniejsze niż konstruktywne wotum nieufności. - Wbrew temu, co mówi jeden z liderów opozycji, jutro opozycji wystarczy połowa głosów plus jeden, żeby udowodnić, że to oni mają rację - oświadczył Tusk. Mówiąc o dzisiejszym spotkaniu z prezydentem, premier powiedział, że spotkał się z solidarnością i wsparciem ze strony Bronisława Komorowskiego.

"Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej to błąd"

Szef rządu uznał za poważny błąd postawę części posłów PO, którzy zagłosowali wczoraj za projektem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej lub wstrzymali się od głosu. Zdaniem Tuska podważono w ten sposób istniejący, korzystny kompromis w sprawie aborcji. - Platforma Obywatelska na pewno nie zniszczy tego kompromisu - powiedział Tusk. Dodał, że oczekuje od posłów szybkiego naprawienia tego błędu.

Odpowiadając na sugestie, że część posłów może podtrzymać swoje stanowisko, premier powiedział, że takie osoby mogą zademonstrować swoje zdanie w jutrzejszym głosowaniu.

Palikot: Premier chce przykryć nasz kongres

Janusz Palikot skomentował już zapowiedź premiera. - Donald Tusk zgłosi w piątek wniosek o wotum zaufania, by przykryć kongres Ruchu Palikota dla małych i średnich przedsiębiorców, który organizujemy w Krakowie - przekonuje w rozmowie z Wprost.pl. - Platforma w czasie, gdy organizujemy kongres, zawsze odpala jakąś petardę - dodaje.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (236)
Zaloguj się
 • angrusz1

  Oceniono 1 raz 1

  Rachunek na sali sejmowej wskazuje , że Tusk uzyska wotum zaufania ale wyborcy PO - tzw lemingi - raczej odsuwają się od PO i Tuska .
  To ludzie chwiejni politycznie i im potrzebna jest pełna micha .
  Ale tej michy - pełnej michy - w najbliższym czasie nie będzie . nadchodzi stagnacja ekonomiczna i spadek dochodów i budżetowych i osobistych .
  I to te czynniki spowodują, że po kilku latach - 3 do kolejnych wyborów - z PO zostanie tylko próchno - tak jak w 1980 latem z Gierka .

 • zykun

  0

  Posłowie koalicyjni mogą głosować jak chcą, ale wybrać mają kogo trzeba.

 • spam_box

  Oceniono 1 raz -1

  Ksiendze kazali głosować przeciw skrobaniu, jak każą głosować przeciwko tusku to mamy wybory...

 • von_seydlitz

  0

  Spadaj Słońce do Peru.....

  ..

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  składajcie ale tylko nie takie - "
  - Fundusz odciął umierającym kroplówki. Czy to jest ludzkie? Moim zdaniem to barbarzyństwo - załamuje ręce szefowa hospicjum w Augustowie " !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • seboc

  0

  Co to za zielone chopki w tle?

 • czemi20

  Oceniono 3 razy -1

  Apteki alarmują.Brak środków na odciski. Działacze Pis wykupują hurtowe ilości.Podobno ich zwolennicy mają problemy z odciskami na palcach rąk. Od klikania ? Jak ich mało to nie dziwota.

 • czemi20

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba jedyna rada na ta czeredę zgłodniałych władzy polityków. Te ciepłe kraje europejskie. Śnią o nich ,prężnych gospodarkach , zadowolonych obywatelach, radosnych twarzach ludzi podczas demonstracji. Co będzie jak się obudzą ?

 • antydurniom

  Oceniono 3 razy 3

  " Sondaze sondaze i co ???
  i nic nowego bo ci z pis-uarow czy ci z po-liberalów
  to ciagle te same wstretne geby. ktore walcza o koryto i tylko o wlasne sutosyte apanaze !!!!!! .

  A fiolk ? a narod ?? a pospólstwo ??? no i ta cala ciemna masa ????,
  hymmm, gdy pojdzie do wyborow to znowu wybierze sobie na szefa jakiegos kuuutasa ... ."

  A ci co nie glosuja i w domu zostaja to szkodza sami sobie i demokratyczne wybory psuja !
  Wiec niech nie nazekaja ze znowu jakiegos kutafona u steru wladzy na lata cale maja !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje