Tusk: Jutro złożę wniosek o wotum zaufania. Wyłożymy karty na stół

11.10.2012 19:45
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w piątek złoży wniosek o wotum zaufania. Wniosek będzie głosowany na tym posiedzeniu. - Jestem pewien, że potwierdzi mandat, jaki otrzymaliśmy od wyborców - stwierdził Tusk.
- Jutro po informacji złożę wniosek o wotum zaufania, który będzie głosowany na tym samym posiedzeniu - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie po wieczornym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej.

Premier powiedział, że w swym jutrzejszym wystąpieniu chce przedstawić Sejmowi precyzyjny i skuteczny plan na czas możliwego zaostrzenia kryzysu gospodarczego. Wymaga on jednak podtrzymania przez Sejm mandatu rządu, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest on kwestionowany w przestrzeni publicznej.

- Jutro położymy karty na stół i przekonamy się, czy ważniejsze są jakieś wirtualne rzeczywistości, czy istnieje Sejm z większością, z rządem, który ma rządzić. Ja jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców - mówił szef rządu.

Dodał też, że wotum zaufania jest dla rządu trudniejsze niż konstruktywne wotum nieufności. - Wbrew temu, co mówi jeden z liderów opozycji, jutro opozycji wystarczy połowa głosów plus jeden, żeby udowodnić, że to oni mają rację - oświadczył Tusk. Mówiąc o dzisiejszym spotkaniu z prezydentem, premier powiedział, że spotkał się z solidarnością i wsparciem ze strony Bronisława Komorowskiego.

"Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej to błąd"

Szef rządu uznał za poważny błąd postawę części posłów PO, którzy zagłosowali wczoraj za projektem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej lub wstrzymali się od głosu. Zdaniem Tuska podważono w ten sposób istniejący, korzystny kompromis w sprawie aborcji. - Platforma Obywatelska na pewno nie zniszczy tego kompromisu - powiedział Tusk. Dodał, że oczekuje od posłów szybkiego naprawienia tego błędu.

Odpowiadając na sugestie, że część posłów może podtrzymać swoje stanowisko, premier powiedział, że takie osoby mogą zademonstrować swoje zdanie w jutrzejszym głosowaniu.

Palikot: Premier chce przykryć nasz kongres

Janusz Palikot skomentował już zapowiedź premiera. - Donald Tusk zgłosi w piątek wniosek o wotum zaufania, by przykryć kongres Ruchu Palikota dla małych i średnich przedsiębiorców, który organizujemy w Krakowie - przekonuje w rozmowie z Wprost.pl. - Platforma w czasie, gdy organizujemy kongres, zawsze odpala jakąś petardę - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (236)
Tusk: Jutro złożę wniosek o wotum zaufania. Wyłożymy karty na stół
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 204 razy 110

  Palikot wyrasta nam na drugiego Kaczynskiego. Szkoda, bo wielu ludzi mu zaufalo a on zmarnowal szanse zrobienia czego konstruktywnego dla swoich wyborcow.

 • cool77

  Oceniono 107 razy 75

  Oj Janusz , dobiero co byłeś działaczem Po , ciut wcześniej "lizałeś śmietane z kolan biskupów" a teraz jest trybunem narodu? Gdybyś przysiągł przed kamerami "zobowiązuje sie zmniejszyc liczbę urzedników o 50%" , 0 koncesji i licencji to może i warto byłoby na Ciebie głosować. Jak ktoś napisał wczoraj na forum - śni mi się skromne ,przyjazne państwo w stylu skandynawskim.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 131 razy 49

  Mandat Donaldzie to byś mógł potwierdzić, gdybyś zapytał ludzi. Jutro potwierdzisz co najwyżej, że jaśnie państwo z PO i PSL ma kredyty do spłacenia i nic dziwnego, że wcześniejsza rezygnacja z ciepłych posadek ich nie interesuje.

  Jaki masz posłuch w PO pokazało głosowanie nad aborcją.

 • gr_ub_y

  Oceniono 91 razy 47

  Władysław Gomółka: "Jeszcze raz partia udzieliła mi pełnego i bezwarunkowego poparcia. Wystąpiłem o nie do was towarzysze, mają na uwadze, że ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee socjalizmu, przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce ulegały głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców. Wierzę, towarzysze i obywatele głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość. "

  Poznań, 24 października 1956 r.

 • osiolek_pepe

  Oceniono 63 razy 43

  To głosowanie to tylko zabieg socjotechniczny. PO i PSL mają większość . Poza tym Polska całkiem zwariowała utrzymując taką klasę polityczną.

 • skiter

  Oceniono 111 razy 41

  Votum zaufania w cyrku na Wiejskiej - da się zrobić.
  Ale zaufanie w społeczeństwie przepadło.
  A pracowali na to 5 lat.
  Cholera, jeszcze 3...:(

 • good_vibrations

  Oceniono 131 razy 39

  Tusk robi herbatę z wody po pierogach.

 • morgenroth

  Oceniono 101 razy 33

  Czyli sukcesem będzie to, że Tusk ciągle ma poparcie swojej partii i koalicjanta?

  Czy wyborcy PO są aż tak ciemni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje