"Nasze fotoradary wyłapują zagranicznych piratów, a władze nie mogą nic zrobić"

Fotoradar

Fotoradar (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Kierowcy z zagranicy samochodami na obcych rejestracjach mogą bezkarnie przekraczać prędkość w Polsce. - Mimo że fotoradary wyłapią zagranicznych piratów i zrobią im zdjęcia, nasze służby nie mają prawnych narzędzi, by ich ścigać - wskazuje mec. Adam Jasiński, ekspert prawa ruchu drogowego.
- Policja, Inspekcja Transportu Drogowego czy straż miejska ma naprawdę tylko zdjęcie z obcą tablicą rejestracyjną. Polski kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie wdrożył przepisów z kodeksu postępowania karnego, który by pozwalał skorzystać z transgranicznej pomocy prawnej w takiej sprawie - mówi mec. Jasiński.

A to oznacza, że nie możemy skutecznie ścigać kierowców łamiących przepisy, chyba że zostaną od razu zatrzymani. Z tym problemem poradziły już sobie policje w Austrii i Holandii - podkreśla prawnik. Jak wygląda sytuacja Polaków, którzy popełnią wykroczenie za granicą i złapie ich radar? - Jeżeli Polak pojedzie na narty w Alpy, to później dostanie zdjęcie z przesyłką poleconą z prośbą o wyjaśnienia lub zapłacenie grzywny. Jeśli nie będzie reagował, to sprawa pójdzie do polskiego sądu. Polski sąd to zatwierdzi - w uproszczeniu mówiąc - i sprawa pójdzie do polskiej egzekucji. Polski obywatel będzie musiał zapłacić tę grzywnę - wyjaśnia prawnik.

Polska nie jest jedynym krajem Unii Europejskiej, która nie radzi sobie z problemem zagranicznych piratów drogowych. Do końca października przyszłego roku, zgodnie z unijną dyrektywą, nasze służby muszą wprowadzić takie mechanizmy transgraniczne, by skutecznie ścigać międzynarodowych piratów drogowych.

Komentarze (48)
"Nasze fotoradary wyłapują zagranicznych piratów, a władze nie mogą nic zrobić"
Zaloguj się
 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 59 razy 55

  "Kierowcy zza granicy" - czyli ci mieszkająca tuż za linią graniczną.

  A czymś zupełnie innym są kierowcy z zagranicy.

 • marekwalbrzych

  Oceniono 69 razy 55

  Na dobrą sprawę to Polska nie radzi sobie z niczym.Wszędzie bylejakośc,obłuda,korupcja i parodia stosowania prawa.

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 45 razy 31

  Tja...jeszcze lepiej jest to zorganizowane w Skandynawii...jedziesz na obcych numerach,robisz przekret drogowy i cie lapia to albo placisz od razu albo zabieraja ci samochod...Proste jak zasada budowy cepa...Tam sie nawet w listy nie bawia...Policje sa wielo jezykowe wiec zawsze sie dogadaja,a mandaty odpowiednio wycenione...I niech nikomu nie przyjdzie do glowy uciekac policji bo za kazdy kilometr jest dodatkowa taryfa...

 • snurfik

  Oceniono 50 razy 24

  Policja nie musi się wysilać...99% tych angielskich piratów to zmywaki które przejechały 2000km by poszpanować na wsi dziesięcioletnim wolkswagenem z kierownicą po prawej stronie.

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 27 razy 23

  a zza którejż to granicy należy wjechać ???
  może być np. granica wytrzymałości na żenujące błędy ort. w gazecinie wu ????

 • spoko-spoko

  Oceniono 28 razy 22

  "Kierowcy zza granicy"

  LITOSCI !!!!! ma byc Kierowcy z zagranicy

 • bemeta

  Oceniono 27 razy 15

  zza granicy.... ojczyzna polszczyzna
  Gdzie jest profesor Miodek?
  mogiem pzyslac currokuulo do gaziety na redachtora?
  Boze, patrzysz i nie grzmisz?

 • mrwolf72

  Oceniono 20 razy 12

  Aha? Ale z rowerzystami to sobie dobrze radzą/

 • wari

  Oceniono 11 razy 7

  Wiadomo "bogacze" tacy jak polskie państwo do zbierania pieniędzy do własnego budżetu mogą zmusić tylko unijne dyrektywy. Sam Tusk & company kasy wo;i poszukać u pracujących do 67 roku życia własnych obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje