"Nasze fotoradary wyłapują zagranicznych piratów, a władze nie mogą nic zrobić"

11.10.2012 18:56
Fotoradar

Fotoradar (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Kierowcy z zagranicy samochodami na obcych rejestracjach mogą bezkarnie przekraczać prędkość w Polsce. - Mimo że fotoradary wyłapią zagranicznych piratów i zrobią im zdjęcia, nasze służby nie mają prawnych narzędzi, by ich ścigać - wskazuje mec. Adam Jasiński, ekspert prawa ruchu drogowego.
- Policja, Inspekcja Transportu Drogowego czy straż miejska ma naprawdę tylko zdjęcie z obcą tablicą rejestracyjną. Polski kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie wdrożył przepisów z kodeksu postępowania karnego, który by pozwalał skorzystać z transgranicznej pomocy prawnej w takiej sprawie - mówi mec. Jasiński.

A to oznacza, że nie możemy skutecznie ścigać kierowców łamiących przepisy, chyba że zostaną od razu zatrzymani. Z tym problemem poradziły już sobie policje w Austrii i Holandii - podkreśla prawnik. Jak wygląda sytuacja Polaków, którzy popełnią wykroczenie za granicą i złapie ich radar? - Jeżeli Polak pojedzie na narty w Alpy, to później dostanie zdjęcie z przesyłką poleconą z prośbą o wyjaśnienia lub zapłacenie grzywny. Jeśli nie będzie reagował, to sprawa pójdzie do polskiego sądu. Polski sąd to zatwierdzi - w uproszczeniu mówiąc - i sprawa pójdzie do polskiej egzekucji. Polski obywatel będzie musiał zapłacić tę grzywnę - wyjaśnia prawnik.

Polska nie jest jedynym krajem Unii Europejskiej, która nie radzi sobie z problemem zagranicznych piratów drogowych. Do końca października przyszłego roku, zgodnie z unijną dyrektywą, nasze służby muszą wprowadzić takie mechanizmy transgraniczne, by skutecznie ścigać międzynarodowych piratów drogowych.

Komentarze (48)
Zaloguj się
 • zelenyles

  0

  Polska to taki dziwaczny kraj w który prawo działa wybiórczo jeden może wszystko a drugi nawet jak będzie Panem Bogiem to bez problemu go zamkną bo nie jest w grupie nietykalnych.___ wstrętne to obrzydliwe.

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy -2

  Tak właśnie postępują POwyginani , inni mogą u nas robić co chcą a Polacy już mało brakuje i będą musieli płacić za tlen którym oddychają, za te wszystkie świństwa w przyszłych wyborach PO ma konkretnie w plecy.

 • robekcb2

  0

   CB radio - poradnik

  Sympatycy łączności przez CB radio i krótkofalówki PMR 446 z Sulejówka i okolic publikują informacje o sprzęcie, akcesoriach, porady.

  radioamator.elektroda.eu

 • gnago

  Oceniono 2 razy -2

  Och nie rozumiecie mandaty kolesie pobierają od bydła tj. obywateli polskich . Tak rozumują nasze biurwy.

  Nadludziom nie godzi się przeszkadzać takimi drobnostkami. W końcu to mogą byc kuzyni naszych właścicieli, mocodawców naszych lizodupców pardon polityków i biurw

 • wodakrolewska

  Oceniono 1 raz 1

  zagranicznym kierowcom wydaje się że u nas milicja ściga tylko rowerzystów

 • mattheoss

  0

  O ile wiem, to problem egzekucji nie dotyczy piratów ze wschodu, ich mandaty są wpisywane do systemu Straży Granicznej i jeśli nie są wystarczająco szybcy, to zapłacą przy wyjeździe z Polski, albo przy następnym wjeździe (bo inaczej nie wjadą do strefy Schengen).

 • papigo

  Oceniono 1 raz -1

  Ponad 20 lat jezdze na polskich tablicach po wloszech i celowo robie mandaty, ale mi nowosc.

 • von_seydlitz

  Oceniono 1 raz 1

  I dobrze, przynajmniej oni mogą się nie przejmować tymi idiotyzmami.....

  Bezpieczna prędkość, dostosowana do warunków jazdy często jest o wiele większa niż ograniczenie prędkości...

  ...

  Chyba zmienię obywatelstwo... piszcie do mnie na adres w Peru....

  ..

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  dziwię sie że tutaj Rostowski został luke i nie zabiera się za ściaganie mandatów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje