Premier Turcji: W syryjskim samolocie była rosyjska amunicja

11.10.2012 18:10
Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze

Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w syryjskim samolocie zmuszonym wczoraj do lądowania w Ankarze była amunicja rosyjskiego producenta przeznaczona dla resortu obrony Syrii.
Zatrzymany przez władze tureckie syryjski samolot pasażerski odleciał nad ranem z Ankary po przeszukaniu. Władze tureckie już wcześniej podejrzewały, że samolot przewozi broń dla Syrii.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 35 pasażerów, w tym - według agencji Interfax - 17 Rosjan. Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że "tak jak sprawy wyglądają obecnie, incydent nie powinien mieć wpływu na stosunki turecko - rosyjskie". Minister zaznaczył, że w myśl międzynarodowego prawa Turcja może kontrolować samoloty cywilne, jeśli istnieje podejrzenie, że przewożą one sprzęt wojskowy. Dodał, że takie kontrole będą w przyszłości prowadzone w syryjskich samolotach korzystających z tureckiej przestrzeni powietrznej.

Samolot od pojawienia się w tureckiej przestrzeni powietrznej był eskortowany przez tureckie myśliwce F-4 i zmuszony do lądowania na lotnisku Esenboga w Ankarze. Wcześniej turecka telewizja publiczna TRT poinformowała, że władze zatrzymały samolot, bo podejrzewały, iż na pokładzie może znajdować się broń ciężka dla reżimu w Damaszku.

Incydent spowodował jednak poważne konsekwencje dyplomatyczne na linii Moskwa - Ankara. Ambasada Rosji w Ankarze natychmiast zwróciła się do szefa tureckiej dyplomacji z żądaniem wyjaśnień. Na lotnisko niezwłocznie przybyli pracownicy dyplomatyczni rosyjskiej ambasady. Jednak według rzecznika ambasady Igora Mitiakowa, cytowanego przez agencję Itar-TASS, uniemożliwiono im bezpośredni kontakt z rosyjskimi pasażerami samolotu.

Zobacz także
Komentarze (117)
Premier Turcji: W syryjskim samolocie była rosyjska amunicja
Zaloguj się
 • marsyas

  Oceniono 54 razy 32

  Rosja twierdzi coś, Turcja twierdzi coś innego, a my nie mamy żadnej możliwości, żeby sprawdzić, jak jest naprawdę.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 20 razy 18

  Robi się coraz ciekawiej...

 • kongresantyzydoski

  Oceniono 37 razy 17

  Ten tytuł- to po prostu kolejny test, czy hasbera zmękczyla już jaja polskim internautom czy nie.

 • jamj

  Oceniono 77 razy 17

  Ta "amunicja rosyjskiego producenta" to taka sama prawda jak broń masowego rażenia w Iraku, tylko skala łgarstwa mniejsza, bo i kłamczuszek mniejszy. Skoro była tam amunicja, to mogli skorzystać z obecności rosyjskich dyplomatów, pokazać to i zrobić im fotki przy tej "zdobyczy".

 • grzes07

  Oceniono 20 razy 16

  prot

  nie siej propagandy czlowieku i nie wprowadzaj ludzi w blad, czy tak samo pisales na temat zakazanej broni w Iraku?, potwierdzone wiadomosci.."Jak donoszą tureckie środki masowego przekazu, na pokładzie samolotu syryjskiego w trakcie rewizji znaleziono sprzęt komunikacyjny, odbiorniki radiowe, jammery.", na temat ciezkiej broni wladze tureckie nie podaly zadnych innych wiadomosci a tutaj "prot" inaczej James Bond "podejrzewa", i jak tutaj wierzyc takim osobom?

 • plorg

  Oceniono 21 razy 13

  Była jak BMR w Iraku. Nikt nie może jej zobaczyć i nikt nigdy jej nie widział.

 • cin1977

  Oceniono 18 razy 12

  WTF? Embargo na dostawy broni do Syrii nałożyły (oficjalnie) kraje UE, USA i Turcja. Czyli de facto reszta świata może sobie handlować do woli. Samolot nie miał planowanego międzylądowania w Turcji, przelatywał co prawda przez przestrzeń powietrzną Turcji, ale jeśli Turcy podejrzewali, że przewozi broń, mogli zabronić przelotu nad swoim terytorium. Nie zrobili tego, poza tym nie są formalnie w stanie wojny z Syrią, samolot był syryjski - ale cywilny, czyli nic im do tego, co ten samolot przewoził. Grubymi amerykańskimi nićmi na izraelskiej igle to zatrzymanie było szyte...

 • heraldek

  Oceniono 15 razy 11

  Wojna w Syrii, od odroznieniu od Iraku, Libii czy Afganistanu nie jest wojna, w ktorej sie gra do jednej bramki i mozna bylo Saddama Hussaina czy Kadafiego po prostu zlinczowac….
  Wojna w Syrii to potencjalny konflikt miedzy mocarstwami….. to wojna o wplywy miedzy Rosja, USA, EU i NATO…...
  Nie mogac zwyciezyc militarnie w stylu Libii, Zachod uzywa Turcji do prowokacji….. w normalnej sytuacji Syria ma prawo atakowac Turcje, ktora ochrania i zbroi bandytow…. wszelki ostrzal Turcji to ostrzal bandytow. ktorzy chronia sie na terytorium Turcji….
  Poprzez zatrzymanie samolotu Turcja w imieniu NATO prowokuje Rosje….. Rosja nie musi wozic broni do Syrii samolotami pasazerskimi, bo Rosja ma w Syrii swoja baze morska i jeden statek moze przywiezc ladunek z 100 samolotow…. a Rosja juz zapowiedziala, ze nie pozwoli EU kontrolowac swoich statkow na Morzu Srodziemnym….

 • do_buzi_policjancikowi

  Oceniono 9 razy 9

  Panie premier turcji żebyś pan nie przelicytował , bo skończysz jak ten oto gagatek - www.youtube.com/watch?v=eAKWetSl7JU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje