Premier Turcji: W syryjskim samolocie była rosyjska amunicja

11.10.2012 18:10
Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze

Syryjski samolot zatrzymany w Ankarze (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w syryjskim samolocie zmuszonym wczoraj do lądowania w Ankarze była amunicja rosyjskiego producenta przeznaczona dla resortu obrony Syrii.
Zatrzymany przez władze tureckie syryjski samolot pasażerski odleciał nad ranem z Ankary po przeszukaniu. Władze tureckie już wcześniej podejrzewały, że samolot przewozi broń dla Syrii.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 35 pasażerów, w tym - według agencji Interfax - 17 Rosjan. Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że "tak jak sprawy wyglądają obecnie, incydent nie powinien mieć wpływu na stosunki turecko - rosyjskie". Minister zaznaczył, że w myśl międzynarodowego prawa Turcja może kontrolować samoloty cywilne, jeśli istnieje podejrzenie, że przewożą one sprzęt wojskowy. Dodał, że takie kontrole będą w przyszłości prowadzone w syryjskich samolotach korzystających z tureckiej przestrzeni powietrznej.

Samolot od pojawienia się w tureckiej przestrzeni powietrznej był eskortowany przez tureckie myśliwce F-4 i zmuszony do lądowania na lotnisku Esenboga w Ankarze. Wcześniej turecka telewizja publiczna TRT poinformowała, że władze zatrzymały samolot, bo podejrzewały, iż na pokładzie może znajdować się broń ciężka dla reżimu w Damaszku.

Incydent spowodował jednak poważne konsekwencje dyplomatyczne na linii Moskwa - Ankara. Ambasada Rosji w Ankarze natychmiast zwróciła się do szefa tureckiej dyplomacji z żądaniem wyjaśnień. Na lotnisko niezwłocznie przybyli pracownicy dyplomatyczni rosyjskiej ambasady. Jednak według rzecznika ambasady Igora Mitiakowa, cytowanego przez agencję Itar-TASS, uniemożliwiono im bezpośredni kontakt z rosyjskimi pasażerami samolotu.

Zobacz także
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • framberg

  0

  Samolot SYRYJSKI (!)

  a tym czasem - cyt.<
  Incydent spowodował jednak poważne konsekwencje dyplomatyczne na linii Moskwa - Ankara. Ambasada Rosji w Ankarze natychmiast zwróciła się do szefa tureckiej dyplomacji z żądaniem wyjaśnień. Na lotnisko niezwłocznie przybyli pracownicy dyplomatyczni rosyjskiej ambasady>

  No to chyba wiadomo kto rządzi w Syrii i kto prowadzi tę wojnę

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 5

  Pozostali w Polsce Polacy są tak głupi że nawet nie rozumieją kpin i dowcipy trzeba im wyjaśniać. Myślę że po tym wstępie dowcip zostanie zrozumiany.

  Po sukcesach wojsk polskich w Iraku wiedziałem że to właśnie Polacy wykryją znaczne ilości materiałów wojskowych w Ankarze na pokładzie syryjskiego airbusa lecącego z Moskwy do Damaszku. Przypominam że to właśnie Polacy wykryli francuską broń masowego rażenia w Iraku a w uznaniu tamtych zasług to właśnie Polsce (obok USA i W. Brytanii) powierzono administrację jednej z trzech stref okupacyjnych a Belka został jej gubernatorem dla podkreślenia miejsca Polski w Wielkiej Trójce.

  Nie zawiodłem się w moich przewidywaniach . Sukcesy Polaków przekroczyły moje oczekiwania. Jedynym zaskoczeniem było to że sukces zawdzięczamy nie bohaterskiemu GROMowi , a gminie PAP. To skromna gmina PAP , i to powołując się na źródła rosyjskie (!), wykryła ponad 10 skonfiskowanych zapieczętowanych KONTENERÓW. Cytuję stosowny fragment komunikatu PAP:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12648970,Rosja__w_samolocie_do_Syrii_nie_bylo_broni__Zadamy.html
  Turcja zmusiła do lądowania w Ankarze samolot Airbus A320, którym z Moskwy do Damaszku leciało 35 pasażerów. Służby tureckie skontrolowały samolot i przejęły część ładunku - według rosyjskiej agencji ITAR-TASS więcej niż 10 opieczętowanych kontenerów.
  "Zawierały aparaturę telekomunikacyjną"
  Dziennik turecki "Hurriet Daily News" podał, że niektóre z paczek zawierały "aparaturę telekomunikacyjną używaną do celów wojskowych".
  Samolot następnie kontynuował rejs do Syrii.
  Innymi słowy, kontenerów z wojskowym sprzętem telekomunikacyjnym było tak dużo, nawet wg strony rosyjskiej, że nie dawaly się dokładnie policzyć i wiadomo tylko że było ich więcej niż dziesięć.

  O sukcesie śledczym PAP poinformowałem stronę rosyjską o godzinie 1942 ich lokalnego czasu w dniu 11 października pod pseudonimem tlumacz.
  rt.com/news/plane-passenger-reaction-140/comments/page-7/?d=1766669?
  Niech nabierają szacunku dla jednego z trzech wielkich mocarstw!

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 5 razy 3

  W syryjskim samolocie była rosyjska amunicja.Zapewne,ale czy nie z tureckich magazynów.Cała procedura była bardzo dziwna.Należało skrzynie otwierać przy samolocie.

 • tybet64

  Oceniono 7 razy 3

  Amerykanie i żydzi wysyłają "doradców" dla rebeliantów to ruscy dla prawowitego rządu.

 • w.kropa

  Oceniono 7 razy 5

  Samolot przewozil z pewnoscia kondony, tak bardzo potrzebne tej tureckiej prostytutce .

 • maksimum

  Oceniono 10 razy -4

  W Rosji zawsze wozilo sie amunicje samolotami pasazerskimi i na tym handlu 3-ma sie rzad Putina.

 • kola

  Oceniono 9 razy 5

  Miejmy nadzieję, że Rosja dozbroi teraz Kurdów i Ormian oraz wesprze ich słuszne żądania wobec tureckiego zbrodniarza - i w końcu Konstantynopol wróci do Grecji.

 • mieetek

  Oceniono 12 razy 6

  Sprzęt łączności przemienił się w amunicję, a F16 w F4.
  Jedyny fakto to to, że banda piratów podobnych w rozwoju emocjonalnym do somalijskich, porwała samolot pasażerski.
  Nie wiem dlaczego wspominając samolot zestrzelony prez ZSRR, nikt nie pamięta samolot irański zestrzelony przez USA?

 • mieetek

  Oceniono 7 razy 7

  Pamiętacie statek z polską załogą i niby z bronią dla Palestyńczyków od Iranu? Polska załogę oczywiście od razu zwolnili bo nic nie wiedziała :)
  Nie wiedziała, ale podczas podróży kilkanaście(!) razy przemalowano nazwę statku.
  Chyba jest tu kolejny eksperyment, sprawdzający, czy aby czytelnici prasy nie ogłupieli zupełnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje