Gowin: Dobrze, że będzie debata nad kwestią pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa

11.10.2012 16:57
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W PO nie ma żadnego rozłamu po głosowaniu nad projektem zaostrzającym przepisy aborcyjne - przekonywał Jarosław Gowin. Poseł PO opowiedział się za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego, więc nieprzychylnie patrzy na projekt Solidarnej Polski, ale dodał, że ?dobrze, że debata nad bardzo trudnym moralnie i politycznie problemem, jakim jest kwestia pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa, się odbędzie?.
- Nie ma żadnego rozłamu w Platformie. Świat składający się tylko z kobiet albo tylko z mężczyzn byłby smutny. Platforma składająca się tylko z liberałów albo tylko z konserwatystów też byłaby smutna, a tak to jesteśmy piękni - mówił, odnosząc się do sytuacji w klubie po środowym głosowaniu, gdy za skierowaniem projektu Solidarnej Polski do prac w komisji głosowało m.in. 40 posłów PO i 19 PSL. Zaprzeczył też tezie, że w PO działa jakaś sformalizowana frakcja konserwatywna.

Gowin był ponadto pytany, czy podziela opinię Grupińskiego, który po głosowaniu mówił, że PO popełniła błąd polityczny, kierując projekt SP do prac w komisji. Odpowiedział, że w kwestiach światopoglądowych nie powinno stosować się kryteriów politycznych. - To było głosowanie ws. sumienia i nie należy przykładać do niego żadnych kryteriów politycznych, tak samo jak kompletnie bezsensowne są te interpretacje mówiące o tym, że konserwatyści rzekomo się policzyli i wielu konserwatystów głosowało przeciwko temu projektowi, a poparło go wiele osób niezwiązanych ze środowiskiem konserwatywnym - podkreślił Gowin.

"Dobrze, że taka debata się odbędzie"

- Uważam, że kompromis zawarty 20 lat temu jest dobrym kompromisem, co nie zmienia faktu, że demokracja to nie jest tylko arytmetyka, to nie są tylko głosowania, demokracja to jest w pierwszej kolejności debata. Dobrze, że taka debata nad bardzo trudnym moralnie i politycznie problemem, jakim jest kwestia pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa, się odbędzie - powiedział Gowin dziennikarzom w Sejmie.

Minister był też pytany, czy jest sens, aby Platforma występowała w przyszłości z innymi projektami światopoglądowymi. Odpowiedział, że w przypadku ustawy o in vitro widzi możliwość porozumienia. Nawiązując zaś do kwestii legalizacji związków homoseksualnych, ocenił, że rozwiązanie takie nie znajdzie poparcia w PO. - Nie należy Polakom zawracać tym głowy. Trzeba się skoncentrować na chlebie, a nie na igrzyskach, czyli na gospodarce, a nie na projektach, które dzielą Polaków - stwierdził.

Wniosek o odrzucenie projektu SP w pierwszym czytaniu zgłosił na poprzednim posiedzeniu Sejmu m.in. klub PO. W klubie nie było jednak dyscypliny podczas głosowania; za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów tego ugrupowania, m.in. Andrzej Biernat, Jacek Żalek, Ireneusz Raś, Lidia Staroń, Marek Biernacki, Roman Kosecki, Konstanty Miodowicz oraz John Godson. 28 posłów Platformy wstrzymało się od głosu - wśród nich był Gowin.

Zobacz także
Komentarze (202)
Gowin: Dobrze, że będzie debata nad kwestią pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa
Zaloguj się
 • remis1

  Oceniono 187 razy 149

  Weź na swoje barki wychowanie dziecka a potem dorosłego z zespołem Downa. A potem się wypowiadaj.

 • czarnybialyszary

  Oceniono 172 razy 122

  porażająca wypowiedź, według Gowina każdy kto przerywa ciąże jest MORDERCĄ!
  Ludzie odsuńmy w końcu ten POPiS!

 • bioder65

  Oceniono 124 razy 114

  a kiedy Gowin zacznie debatę o zabijaniu starych ludzi w szpitalach ,których się nie leczy ba kasa idzie na premie urzędasów z nfz.

 • xouveyer11

  Oceniono 122 razy 92

  A czego się spodziewać po ludziach słyszących płacz zamrożonych embrionów.Przecież według nich to też są dzieci.

 • jadwiha

  Oceniono 118 razy 90

  Paszoł won od mojej macicy i mojego sumienia.

  lepiej zajmij się pan żywymi chorymi dziećmi i pomocą ich zrozpaczonym rodzinom, ale czego tu wymagać, niektóre z tych biednych roślinek są znacznie mniej interesujące niż embriony, prawda ?

 • boznik1

  Oceniono 84 razy 68

  Panie Gowin, nic nie pomoga talibskie zaklecia, kraje o cywilizacji europejskiej podlegaja szybkiej laicyzacji i liberalizacji, szkoda, ze Pan ten nie ogarnia, cale szczescie, ze to jest nieuchronne.

 • mark6

  Oceniono 98 razy 66

  Tragedia Polski to PRYMITYWNE "elity". To dzięki nim Polska przegrywała wszystkie wojny i bitwy.
  Ukoronowaniem były Rozbiory i Tragedia Powstania.
  Gdy patrzę na typowego przedstawiciela polskiej "yntelygencji" KRETYNA Gowina to powstrzymuję się od rzy......
  To nie mohery winne . To nie ich wina , że mieli rodziców alkoholików. Za bałagan w tym kraju odpowiedzialne
  są "gowiny".
  PS
  Przyznam się, że nie sypiam po nocach albowiem budzi mnie krzyk mordowanych zarodków.

 • grundol1

  Oceniono 87 razy 59

  Przyznanie praw człowieka płodowi do 12 tygodnia jest równoznaczne z przyznaniem, ze Słońce kręci się wokół Ziemi. Obydwóch tych stwierdzeń broniła jedna organizacja, z drugiego wycofała się "już" po 300 latach, ciekawe kiedy wycofa się z pierwszej bzdury.

 • amen-666

  Oceniono 63 razy 51

  Po pierwsze, nie można zabić kogoś, kto się nie urodził.

  Po drugie, niech ktoś jak najszybciej przywiezie Gowinowi do domu porzucone przez rodziców dziecko z zespołem Downa i zobowiąże prawnie do sprawowania opieki nad nim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje