Gowin: Dobrze, że będzie debata nad kwestią pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa

11.10.2012 16:57
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W PO nie ma żadnego rozłamu po głosowaniu nad projektem zaostrzającym przepisy aborcyjne - przekonywał Jarosław Gowin. Poseł PO opowiedział się za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego, więc nieprzychylnie patrzy na projekt Solidarnej Polski, ale dodał, że "dobrze, że debata nad bardzo trudnym moralnie i politycznie problemem, jakim jest kwestia pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa, się odbędzie".
- Nie ma żadnego rozłamu w Platformie. Świat składający się tylko z kobiet albo tylko z mężczyzn byłby smutny. Platforma składająca się tylko z liberałów albo tylko z konserwatystów też byłaby smutna, a tak to jesteśmy piękni - mówił, odnosząc się do sytuacji w klubie po środowym głosowaniu, gdy za skierowaniem projektu Solidarnej Polski do prac w komisji głosowało m.in. 40 posłów PO i 19 PSL. Zaprzeczył też tezie, że w PO działa jakaś sformalizowana frakcja konserwatywna.

Gowin był ponadto pytany, czy podziela opinię Grupińskiego, który po głosowaniu mówił, że PO popełniła błąd polityczny, kierując projekt SP do prac w komisji. Odpowiedział, że w kwestiach światopoglądowych nie powinno stosować się kryteriów politycznych. - To było głosowanie ws. sumienia i nie należy przykładać do niego żadnych kryteriów politycznych, tak samo jak kompletnie bezsensowne są te interpretacje mówiące o tym, że konserwatyści rzekomo się policzyli i wielu konserwatystów głosowało przeciwko temu projektowi, a poparło go wiele osób niezwiązanych ze środowiskiem konserwatywnym - podkreślił Gowin.

"Dobrze, że taka debata się odbędzie"

- Uważam, że kompromis zawarty 20 lat temu jest dobrym kompromisem, co nie zmienia faktu, że demokracja to nie jest tylko arytmetyka, to nie są tylko głosowania, demokracja to jest w pierwszej kolejności debata. Dobrze, że taka debata nad bardzo trudnym moralnie i politycznie problemem, jakim jest kwestia pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa, się odbędzie - powiedział Gowin dziennikarzom w Sejmie.

Minister był też pytany, czy jest sens, aby Platforma występowała w przyszłości z innymi projektami światopoglądowymi. Odpowiedział, że w przypadku ustawy o in vitro widzi możliwość porozumienia. Nawiązując zaś do kwestii legalizacji związków homoseksualnych, ocenił, że rozwiązanie takie nie znajdzie poparcia w PO. - Nie należy Polakom zawracać tym głowy. Trzeba się skoncentrować na chlebie, a nie na igrzyskach, czyli na gospodarce, a nie na projektach, które dzielą Polaków - stwierdził.

Wniosek o odrzucenie projektu SP w pierwszym czytaniu zgłosił na poprzednim posiedzeniu Sejmu m.in. klub PO. W klubie nie było jednak dyscypliny podczas głosowania; za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów tego ugrupowania, m.in. Andrzej Biernat, Jacek Żalek, Ireneusz Raś, Lidia Staroń, Marek Biernacki, Roman Kosecki, Konstanty Miodowicz oraz John Godson. 28 posłów Platformy wstrzymało się od głosu - wśród nich był Gowin.

PYTANIE Czy głosowanie posłów PO ws. projektu ustawy antyaborcyjnej doprowadzi do utraty przez tę partię liberalnych wyborców?

 • Tak, bo projekt antyaborcyjny Solidarnej Polski jest skrajnie konserwatywny i PO nie powinna go popierać
 • Może się tak stać, ale tylko, jeśli projekt nadal będzie popierany przez posłów PO
 • Raczej nie. Nie sądzę, że ta sprawa interesuje Polaków, są ważniejsze kwestie: bezrobocie, dług publiczny, spowolnienie gospodarcze
 • Nie, to nie zmieni nastawienia wyborców do tej partii
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (202)
Zaloguj się
 • smantur

  0

  Panie Gowin, czy odróżnia Pan szczeniaka od "pieska poczętego" lub jego w formie zygoty?
  A DLACZEGO PAN NIE ODRÓŻNIA NIE ODRÓŻNIA DZIECKA NOWO NARODZONEGO OD ZYGOTY LUDZKIEJ LUB DZIECKA POCZĘTEGO OD? A JA MYŚLAŁEM ŻE JEST PAN NAPRAWDĘ DOBRZE WYKSZTAŁCONYM CZŁOWIKIEM UMIEJĄCYM ROZRÓŻNIĆ POWYŻSZE KWESTIE.

 • plantin

  0

  Siwy człowieku - nikt nie chce zabijać dzieci, tylko usuwać płód. Płód to nie dziecko !!!

 • az1960

  0

  Panie J. Gwowin- o czym Pan chce dyskutować? o zabijaniu dzieci? Na to nie ma zgody!!!!!.

  Dyskusja dotyczy USUWANIA CIĄŻY,

 • 99venus

  Oceniono 2 razy 2

  głupota Gowina połączona z parafialnym fundamentalizmem zabija.
  ale jako ministrant byłby znakomity.

 • ranek1960

  Oceniono 2 razy 2

  Co niektórych ta władza przygniata kilku starych capów i dewot chcą wrucić do epoki kamienia łupanego !!?? obciach na całą Europe i nie tylko, a może byśmy jeszcze wrucili do palenia na stosie??

 • 99venus

  Oceniono 2 razy 2

  p.ministrze,z dzieckiem mamy do czynienia PO URODZENIU.

 • bgp2001

  Oceniono 2 razy 2

  "Poseł PO opowiedział się za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego, więc nieprzychylnie patrzy na projekt Solidarnej Polski, ale dodał, że "dobrze, że debata nad bardzo trudnym moralnie i politycznie problemem, jakim jest kwestia pytania o możliwość zabicia dziecka np. z zespołem Downa, się odbędzie"."
  - Ten Gowin jest chyba chory, stawiając w ten sposób problem.
  A poza tym ta ustawa to nie jest żaden kompromis. Rzeczywistość to dopiero "kompromis", że wszyscy się boją czarnej mafii.

 • mokotowska63

  Oceniono 2 razy 2

  gowin to jakies wielkie nieporozumienie polskiej sceny (przepraszam za wyrazenie) politycznej. jak mozna przyrownywac aborcje do zabicia chorego dziecka ? temu czlowiekowi juz zupelnie przewrocilo sie w glowie, kariera rzucila mu sie na umysl. i takie cos jest ministrem. marne, ma nasz kraj, widoki na przyszlosc. a "kwestie swiatopogladowe", panie gowin, w ogole nie powinny byc glosowane, ale jezeli jest pan przeciwnego zdania, prosze oglosic referendum nt. aborcji, eutanazji itp. pan prowadzi polityke Kalego

 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy 3

  Pitu, pitu, opus dei.
  Debaty, to sobie urzadzaj z proboszczem i nie zapomnij smietany.

  Zrobcie ogolnopolskie referendum w sprawie ustaw aborcyjnych i spdajcie ze swoimi oszołomskimi dogmatami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje