Jak spełniał obietnice Donald Tusk [INFOGRAFIKA]

11.10.2012 14:47
Infografika

Infografika (Fot. Filip Połoska/Gazeta.pl)

Sprawdziliśmy, ile zapowiedzi z poprzedniego expose w ciągu roku udało się Donaldowi Tuskowi i rządowi zrealizować. Wyszło remisowo: 9 postulatów spełnił, 9 nie spełnił, a 3 są w trakcie realizacji.


Z 9 zrealizowanych zapowiedzi rządu, większość należy do kategorii: "łatwe", głównie dotyczą podwyższenia podatków. Jednymi trudnymi reformami były zmiany w systemie emerytalnym. Postulaty niespełnione należą w większości do kategorii trudne, są to zazwyczaj reformy strukturalne, jak ograniczenie biurokracji, zbicie długu publicznego, czy usprawnienie pracy sądów. Są to główne bolączki naszego państwa.

Zobacz także
Komentarze (142)
Zaloguj się
 • saszkosaper

  0

  Panie Premierze po co obiecywać przed wyborami, wielu Expose i nic z tego nie wynika. Pustosłowie. Mądry NARÓD nie da się nabrać na WASZE kłamstwa, dość OBIECANEK I NIERÓBSTWA. Trywialne tłumaczenia p. Nowaka - usprawiedliwianie Waszych przekrętów, indolencja w załatwianiu trudnych spraw ludzkich i krajowych, imanie się łatwizny, brak kontaktu ze społeczeństwem, nepotyzm w obsadzaniu stanowisk na dole i górze ludzmi - coś za coś, i wiele wiele przykładów można podawać. Jakiego honoru doszukujecie się w postępowaniu waszych towarzyszy partyjnych, łamiących prawo przez Was ustanowionego, spotykających się na cmentarzach. Jak możecie kierować i rządzić państwem jako jednym organizmem, jeżeli sami jesteście rozwaleni, podsłuchuje jeden - drugiego, sprzedajecie się nawzajem. Jak dotrwacie do następnych wyborów i nie wezmiecie się do solidnej roboty służącej NARODOWI I OJCZYŻNIE, to wyborcy Was wyleczą. Jest jedna "tragedia" narodowa, że nie ma na kogo głosować. O P A M I Ę T A J C I E S I Ę! Dlaczego musimy za WAS się wstydzić.

 • tokabout

  0

  ludzie , kto moze spełniać obietnice? Nikt!! Nawet jak by chcieli to zawsze znajda sie niezadowoleni , to strajkujących itp itd. Zostawcie Tuska w spokoju!!!

 • beckett7

  0

  Skazano na zapomnienie jednomandatowe okręgi wyborcze. Tutaj ekipa Tuska pokazała, gdzie ma obietnice i swoich wyborców. Zmieliła ich. Skłamała co do swoich zamiarów. Wszyscy to mogli zobaczyć dzięki nie komu innemu tylko tvn24.

  google: zmieleni.pl

 • czynnik.rakotworczy

  0

  jaja sobie robią - przecież Tusk nie kładł akcentu na podwyższenie wieku i składek (bo to przecież żadne obietnice). To co wygadywał - to m.in, że wywali na zbity pysk ministra, który ośmieli się proponować podwyżkę danin publicznych, że każdego m-ca (czy tygodnia) "tu na tej sali" rząd będzie się spowiadał z realizacji taniego i przejrzystego państwa i inne takie, a że część z tych bzdur wygadywał w expose 2007 to nie ma znaczenia, bo później wcale sie z tego publicznie nie wycofał.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 1 raz 1

  Ten spadek zadłużenia, to zdaje się ma być osiągnięty dopiero na koniec 2014 r.

  A i z tym gazem łupkowym to nie ma pośpiechu - można oczywiście już teraz uchwalić ustawę, tyle że będzie to opodatkowania czegoś, co pozostaje - póki co - mżonką.

 • von_seydlitz

  Oceniono 1 raz 1

  NIC żeście nie sprawdzili, tylko kilka i to tendencyjnie, naobiecywał o wiele więcej o nic.....

  ...

 • bydziooutsider

  Oceniono 1 raz 1

  Coś słabo z pamięcią u autora! A co z okręgami jednomandatowymi?! A gdzie wsparcie dla przedsiębiorców? Miało być uproszczenie prawa!
  Niewątpliwie udało im się podniesienie VATu.

 • carollina

  Oceniono 2 razy 2

  PROGRAM WYBORCZY Platformy Obywatelskiej- "21 PRIORYTETÓW PO": (wybory 2011)

  - Wynegocjowanie ponad 300 mld złotych w budżecie UE na lata 2014–2020 na nasz program inteligentnego rozwoju, który wesprzemy kolejnymi 100 mld złotych środków własnych.
  - Płace sfery budżetowej, zamrożone ze względu na kryzys, zaczną ponownie rosnąć. Podobnie jak konsekwentnie zwiększyliśmy płace nauczycieli, będziemy sukcesywnie podnosić wynagrodzenia innych ważnych społecznie grup zawodowych, zaczynając od nauczycieli akademickich i policjantów.
  - Do 2013 roku wprowadzenie rozwiązań gwarantujących Polsce wysokie przychody z wydobycia gazu łupkowego, które przeznaczone będą na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.
  - Na podobieństwo 1800 Orlików budowa 1000 Świetlików – centrów kultury i bibliotek gminnych, które będą wspierać kreatywność i budować umiejętność pracy zespołowej.
  - Zwiększenie wydatków na Uniwersytety Trzeciego Wieku i grupowe zajęcia zdrowotne dla seniorów.
  - W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Żeby temu zaradzić będzie radykalnie zwiększona ulga rodzinna na trzecie i kolejne dziecko.
  - W ramach programu „Koperniki” w każdym województwie do 2020 roku będą tworzone „Centra Nauki”, których zadaniem będzie inspirowanie młodzieży do nauki i innowacyjności.
  - Likwidacja formularzy podatkowych PIT.
  - Obniżenie zasadniczej stawki VAT do 22% w 2014 roku, kiedy światowy kryzys gospodarczy powinien ustąpić fazie ożywienia.
  - Zwiększenie ulg podatkowych dla oszczędzających na emeryturę, by motywować skłonność do długookresowego oszczędzania.
  - Dostęp do szerokopasmowego Internetu w każdej gminie.
  - Do 2015 roku wprowadzenie do szkół e-podręcznik.
  - Polacy będą mieli prawo wyboru, komu przekażą swoją składkę zdrowotną, wprowadzając konkurencję dla NFZ.
  - Wprowadzenie do kodeksu pracy odnawialnych umów sezonowych dla pracowników, co zwiększy stabilność zatrudnienia wśród młodych.
  - Likwidacja obowiązku noszenia przez kierowcę przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu i prawa jazdy, które policja i inne służby będą mogły skontrolować, łącząc się elektronicznie z odpowiednim urzędem.
  - Radykalne ograniczenie dostępu służb specjalnych i policyjnych do bilingów obywateli oraz zwiększenie kontroli nad wykorzystywaniem podsłuchów.

  - Skrócenie terminu wydawania pozwoleń na budowę z około 300 do 100 dni, a liczbę procedur z ponad 30 do 15. Skrócenie termin oczekiwania przez obywatela na rozstrzygnięcie jego sprawy w sądzie o 1/3.
  - Dążenie do zrównoważonego budżetu przed końcem kadencji. Obniżenie relacji długu do PKB do 48% w 2015 roku i do 40% w 2018 roku, dzięki czemu będziemy mieli niższe stopy procentowe i szybszy wzrost gospodarczy.
  - Wprowadzenie przepisów gwarantujących kobietom „równą płacę za równą pracę”, eliminując dyskryminację kobiet w miejscu pracy.
  - Stypendia naukowe dla najlepszych maturzystów już od pierwszego roku studiów.
  - Miliard złotych ze środków unijnych na Fundusz Przedsiębiorczości na Wsi.

 • banzai123

  0

  > 16. Przyśpieszenie budowy obwodnic i autostrad. ZA CENĘ NAJDROŻSZEGO 1 KM W EUROPIE

  Bardzo mnie bawi ten punkt. Bardzo mnie bawi, bo obowiązywał kilka miesięcy temu. Teraz krytycy rządu serwują wersję, że drogi budowano nierealnie tanio, przez co firmy (które wiedziały, że tak tanio nie zbudują) upadły a podwykonawcy zostali na lodzie. I w ten oto sposób magicznie najdroższe drogi stały się nagle nieralnie tanimi drogami. Ja rozumiem, że wszystko źle i wina Tuska, ale warto się trzymać jakiejś ustalonej wersji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane