Gowin o pijanych rowerzystach: "Drobni pijaczkowie powinni kopać rowy"

Pijani rowerzyści będą traktowani łagodniej. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kodeksie postępowania karnego. Pijanych rowerzystów jest w więzieniach 10 tysięcy, co kosztuje podatników 200-300 mln zł rocznie.
- Ja bym wolał te pieniądze przeznaczyć na domy samotnej matki bądź na dożywianie głodnych dzieci - mówi minister sprawiedliwości.

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu nie będzie przestępstwem karanym więzieniem, tylko wykroczeniem karanym grzywną, pracą społeczną lub dozorem elektronicznym.

- Ci drobni pijaczkowie, z całym szacunkiem, którzy sobie po wiejskich dróżkach jeżdżą na rowerach do budki z piwem, powinni rowy kopać albo zajmować się innymi pożytecznymi działaniami, a nie kosztować każdego z nas 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Tyle kosztuje utrzymanie skazanego w więzieniu - mówi Gowin.

Nowy kodeks postępowania karnego ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

BBC: Drakońskie kary

W lipcu na portalu Gazeta.pl pisaliśmy o zaskakujących statystykach dotyczących karania pijanych rowerzystów. Dotarliśmy do danych , według których w ubiegłym roku za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym skazano 51 tys. osób. Ponad 4,5 tys. z nich wylądowało i wciąż siedzi w więzieniach. Publikowaliśmy też historie nadesłane przez czytelników, rozmawialiśmy z policją i służbą więzienną.

Sprawą niedawno zainteresowała się też telewizja BBC. Brytyjczycy mówili o "drakońskich karach" dla polskich rowerzystów.

Zobacz także
 • BBC: Drakońskie kary dla pijanych rowerzystów w Polsce BBC o Polsce: Drakońskie kary dla pijanych rowerzystów
 • Policjanci nękają rowerzystów? KGP: Nie ma żadnej nagonki. My naprawdę mamy co robić
 • Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa w Polsce Prawdziwych przestępców nie wsadzamy do więzień, a ładujemy tam rowerzystów. To absurd!
Komentarze (130)
Gowin o pijanych rowerzystach: "Drobni pijaczkowie powinni kopać rowy"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 111 razy 99

  Bardzo słusznie policja też będzie musiała zacząć coś konkretnego robić bo statystyki im spadną i premii nie będzie

 • dyrdy.mal

  Oceniono 107 razy 87

  Ja pójdę dalej i poproszę o zmianę sędziów - niech tez kopia rowy. Jak trzeba mafie albo kolegę "biznesmena" czy prokuratora skazać - ileż wtedy okoliczności lagodzacych sie znajduje i zawsze najniższy wymiar kary.
  Za to "rowerzysta" - o.. im dowalimy i powiemy ze przecie tak każe kodeks.
  Wymienić sędziów na istoty myślące - może prawo zacznie byc stosowane. Zmiany Kodeksow ni nie dadzą.

 • 4we

  Oceniono 75 razy 63

  mój brat miał już 2 takie sprawy , jest nałogowym alkoholikiem a nie przestępcą , mało kto wie że alkoholizm to choroba śmiertelna a nie PRZESTĘPCA KARANY WIĘZIENIEM , raczej szpital przymusowy dla tych ludzi tak przynajmniej z pół roku połączony z pracą a nie więzienie , mój brat byl 3,5 miesiąca w areszcie za niestawianie się na sprawy w sądzie i pierwszego dnia jak wyszedł zaczął znó pić ,

  ale kogo to interesuje , Państwo tylko umie liczyć miliardy z akcyzy a z chorym się się rodzina męczy całe życie ,

 • janzi

  Oceniono 63 razy 61

  Do tej pory po pijaku bardziej opłacało się jechać samochodem niż rowerem. Brawo dla pana Gowina za likwidację tego absurdu.
  Boję się tylko jak na to zareaguje nasza dzielna policja. Rowerzyści pod wpływem to było niemal 100 tys przestepców rocznie. Teraz będą musieli szukać ich gdzie indziej. Ciekawe na kogo padnie.

 • llubellak

  Oceniono 59 razy 57

  to jak teraz policja się wykaże! przecież panom policjantom spadnie wykrywalność przestępstw o połowę!

  jak żyć

 • methadone

  Oceniono 53 razy 43

  Tu nie chodzi tylko o drobnych pijaczków, ale też o to, żeby zwiększyć limity dla rowerzystów. Bo co to za wykroczenie gdy ma się 0,2 promila we krwi? Nawet 0,5 promila to za dużo. Tyle można mieć po 1 piwie. Jakie zagrożenie może stanowić taki rowerzysta?

 • a.k.traper

  Oceniono 47 razy 37

  A po co nam tyle rowów panie Gowin, lepiej niech te pety z przystanków i chodników zbierają, przyokazji i dla siebie co ukręcą.
  Wsadzanie do wiezienia za takie sprawy tworzy patologię w policji i straży miejskiej czy gminnej, podobnie jak fotoradary.

 • prezio3

  Oceniono 52 razy 32

  Gowin ma jak zwykle ostatnio rację . Lepiej żeby drobnica robiła roboty publiczne niż na nią płacić. Dosyć już mamy nygusów i złodziei w peło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje