Gowin o pijanych rowerzystach: "Drobni pijaczkowie powinni kopać rowy"

11.10.2012 13:53
Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Pijani rowerzyści będą traktowani łagodniej. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kodeksie postępowania karnego. Pijanych rowerzystów jest w więzieniach 10 tysięcy, co kosztuje podatników 200-300 mln zł rocznie.
- Ja bym wolał te pieniądze przeznaczyć na domy samotnej matki bądź na dożywianie głodnych dzieci - mówi minister sprawiedliwości.

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu nie będzie przestępstwem karanym więzieniem, tylko wykroczeniem karanym grzywną, pracą społeczną lub dozorem elektronicznym.

- Ci drobni pijaczkowie, z całym szacunkiem, którzy sobie po wiejskich dróżkach jeżdżą na rowerach do budki z piwem, powinni rowy kopać albo zajmować się innymi pożytecznymi działaniami, a nie kosztować każdego z nas 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Tyle kosztuje utrzymanie skazanego w więzieniu - mówi Gowin.

Nowy kodeks postępowania karnego ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

BBC: Drakońskie kary

W lipcu na portalu Gazeta.pl pisaliśmy o zaskakujących statystykach dotyczących karania pijanych rowerzystów. Dotarliśmy do danych , według których w ubiegłym roku za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym skazano 51 tys. osób. Ponad 4,5 tys. z nich wylądowało i wciąż siedzi w więzieniach. Publikowaliśmy też historie nadesłane przez czytelników, rozmawialiśmy z policją i służbą więzienną.

Sprawą niedawno zainteresowała się też telewizja BBC. Brytyjczycy mówili o "drakońskich karach" dla polskich rowerzystów.

Zobacz także
Komentarze (130)
Zaloguj się
 • dyrdymalista

  0

  Może lepiej być drobnym pijaczkiem niż gigantycznym kretynem.

 • be_good

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Gowin. Po jednym piwie nie jest się drobnym pijaczkiem.

 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy 2

  Przed zimą będzie wysyp pijanych rowerzystów.
  Darmowe utrzymanie skusi nie jednego.

 • atlas41

  Oceniono 2 razy 0

  opus dei Gowin odetchnal z ulga, dowiedzial sie ze Tusk go na razie nie zmieni; to duzy blad premiera ze tego goscia wogole powolal na to stanowisko
  Bedziemy musieli niestety jeszcze jakis czas go ogladac i wysluchiwac tych jego madrosci.
  Zajmowal sie juz taksowkarzami, sadami , afera Amber Gold, metoda in vitro, aborcja, przemoca w rodzinie, sedziami , prokuratorami itd. czego nie dotknie to spierd...li. Ten facet zna sie na wszystkim, tylko tym czym powinien sie najbardziej zajac a wiec miljardowymi przekretami w komisji majatkowej nie zajmuje sie wcale, boi sie tego jak diabel swieconej wody, boi sie gniewu kosciola ktoremu wiernie sluzy.
  Sni mu sie pewnie po nocach ze zostal premierem albo prezydentem, widac ze bardzo by tego chcial, benek na watykanie przyjalby go wtedy na audiencji i moglby wtedy ucalowac pierscien papieski o czym tak marzyl cale zycie, pelnia szczescia, potem to juz mozna umierac bo przeciez niebo wtedy zapewnione.
  No to Gowin do roboty

 • polaczek0

  Oceniono 3 razy -1

  Zdrajca Gowin dostał nowe wytyczne od szefa-biskupa. Może jednak pijani rowerzyści będą budować nowy pałać dla biskupa, oczywiście za nasze podatki.

 • zly_podatnik

  Oceniono 2 razy 2

  Cholera, Gowin, moj plan na emryture diabli wezmą! i na leczenie, i na dach nad głową na zimę...

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  Ustawodawcy byli bardzo niemądrzy, ponieważ człowiek z hiperglikonemią musi wypić piwo, aby mógł się toczyć rowerem!
  Głupich, niedouczonych nam nie brak, ale ambitnych ze wsparciem kleru oraz jedynych prawdziwych katolików polskich!
  Za głupi pan jest do tej funkcji!

 • gribek84

  0

  ja myślę ze dla polityków którzy sprzedają Polskę i nie potrafią załatwić podstawowych spraw rowy powinny być po zakończeniu każdej kadencji sejmu

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  prawdopodobnie dotychczasowe edukowanie "drobnych pijaczków" w więzieniu sprawi że teraz dodatkowo będą kraść rowery, bo na pewno dostali tam skuteczny kurs jak to się robi. Gowin ma rację, więzienia nie są dla ludzi nieszczęśliwych, ale dla złych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje