MSW: Na "Obudź się Polsko" manifestowało 40 tys. osób

11.10.2012 11:28
Marsz Obudź się Polsko

Marsz Obudź się Polsko (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- 29 września w Warszawie odbywało się wiele zgromadzeń publicznych, w których łącznie uczestniczyło w sumie ponad 40 tys. osób; nie stwierdzono naruszenia porządku, a użyte siły policyjne były adekwatne - poinformował w Sejmie wiceszef MSW Michał Deskur.
Według organizatorów: PiS, sympatyków TV Trwam i "Solidarności" w marszu uczestniczyło co najmniej 200 tys. osób, a policja mówiła o 50 tys.

Deskur odpowiadał na pytania posłów PiS Jarosława Zielińskiego i Małgorzaty Sadurskiej, którzy uważają, że działania policji w stosunku do organizatorów i uczestników marszu "Obudź się Polsko" były niewłaściwe.

Wystawiono osiem mandatów

Deskur, który odpowiada m.in. za policję, podkreślił, że zabezpieczenie kilkunastu zgromadzeń publicznych, odbywających się 29 września w stolicy, przebiegało w sposób prawidłowy. - Nie stwierdzono naruszania porządku publicznego, a użyte siły i środki policyjne były adekwatne. Policja nie stosowała środków przymusu bezpośredniego - powiedział Deskur.

- O pomoc w zabezpieczeniu przebiegu zgromadzeń do policjantów zwracali się również sami ich organizatorzy. Funkcjonariusze, wypełniając sumiennie swoje obowiązki, zagwarantowali uczestnikom manifestacji bezpieczeństwo - podkreślił.

Z informacji przedstawionych przez wiceszefa MSW wynika, że podczas demonstracji wylegitymowano ponad 63 osoby, osiem osób pouczono, wystawiono osiem mandatów karnych, skontrolowano cztery pojazdy. Jak dodał, do Komendy Stołecznej Policji nie wypłynęły żadne skargi odnośnie tych zgromadzeń.

"Obraził pan uczestników"

Zdaniem posła PiS Jarosława Zielińskiego w ramach przygotowań do marszu "Obudź się Polsko" siły i środki zastosowane przez policję były nieadekwatne. - W ramach przygotowań do tego marszu funkcjonariusze policji niejednokrotnie po cywilnemu w wielu miejscach kraju podejmowali działania w stosunku do organizatorów i uczestników wyjazdów na marsz mogące nosić znamiona inwigilacji - mówił Zieliński. Zdaniem posła PiS, od organizatorów marszu "Obudź się Polsko" domagano się list z danymi uczestników, a także zbierano informacje o firmach wynajmujących autokary.

Z informacjami przedstawionymi przez Deskura nie zgodziła się Małgorzata Sadurska (PiS). Zarzuciła mu kłamstwo, jeśli chodzi o liczbę uczestników marszu "Obudź się Polsko". - Obraził pan uczestników, którzy brali udział w marszu - powiedziała Sadurska.

Marsz przeszedł 29 września ulicami Warszawy. Uczestniczyli w nim m.in. sympatycy Radia Maryja i TV Trwam, PiS, związkowcy z Solidarności. Protestowali przeciw brakowi dialogu społecznego, podnoszeniu wieku emerytalnego, w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów.

Zobacz także
Komentarze (353)
MSW: Na "Obudź się Polsko" manifestowało 40 tys. osób
Zaloguj się
 • puzonik48

  Oceniono 230 razy 154

  Następnym razem zrobić bramki ,to się ich nie obrazi niedoszacowaniem :):)

 • jamcijest44

  Oceniono 180 razy 136

  - Obraził pan uczestników, którzy brali udział w marszu - powiedziała Sadurska.

  Oj, panie Deskur, wziął Pan i obraził, no! To może by tak przeprosił? I sprostował? I powiedział, że było, owszem, 40, ale milionów. Wiele to Panu nie da, bo w oczach Prawdziwych Polaków i tak ma Pan już przegwizdane, ale choć raz prawdę by Pan powiedział, a nie łgał bezczelnie, że białe jest białe, a czarne - czarne...

 • tygrysiewicz

  Oceniono 175 razy 87

  Brak uczestnictwa w propagandzie Rydzyka i Kaczyńskiego rzeczywiście może obrażać
  he he he
  albo
  Pochód o liczebności dwóch powiatowych miast, przedstawiony jako pochód narodu - to rzeczywiście obraża he he he

 • hrabia_onejski

  Oceniono 145 razy 77

  Budzik Kaczyński powinien iść do szkoły nauczyć się najpierw liczyć. Pozostałe 160 000 jeszcze sie pewnie nie obudziło, albo jesli się obudziło, to otrzeźwiało i nie poszli na ten spęd chociaż byli przedtem policzeni.

 • ggargi

  Oceniono 112 razy 52

  było ze 200 tyś. - bo chodzili w kółko przed prezesem i o. borowikiem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje