MSW: Na "Obudź się Polsko" manifestowało 40 tys. osób

11.10.2012 11:28
Marsz Obudź się Polsko

Marsz Obudź się Polsko (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- 29 września w Warszawie odbywało się wiele zgromadzeń publicznych, w których łącznie uczestniczyło w sumie ponad 40 tys. osób; nie stwierdzono naruszenia porządku, a użyte siły policyjne były adekwatne - poinformował w Sejmie wiceszef MSW Michał Deskur.
Według organizatorów: PiS, sympatyków TV Trwam i "Solidarności" w marszu uczestniczyło co najmniej 200 tys. osób, a policja mówiła o 50 tys.

Deskur odpowiadał na pytania posłów PiS Jarosława Zielińskiego i Małgorzaty Sadurskiej, którzy uważają, że działania policji w stosunku do organizatorów i uczestników marszu "Obudź się Polsko" były niewłaściwe.

Wystawiono osiem mandatów

Deskur, który odpowiada m.in. za policję, podkreślił, że zabezpieczenie kilkunastu zgromadzeń publicznych, odbywających się 29 września w stolicy, przebiegało w sposób prawidłowy. - Nie stwierdzono naruszania porządku publicznego, a użyte siły i środki policyjne były adekwatne. Policja nie stosowała środków przymusu bezpośredniego - powiedział Deskur.

- O pomoc w zabezpieczeniu przebiegu zgromadzeń do policjantów zwracali się również sami ich organizatorzy. Funkcjonariusze, wypełniając sumiennie swoje obowiązki, zagwarantowali uczestnikom manifestacji bezpieczeństwo - podkreślił.

Z informacji przedstawionych przez wiceszefa MSW wynika, że podczas demonstracji wylegitymowano ponad 63 osoby, osiem osób pouczono, wystawiono osiem mandatów karnych, skontrolowano cztery pojazdy. Jak dodał, do Komendy Stołecznej Policji nie wypłynęły żadne skargi odnośnie tych zgromadzeń.

"Obraził pan uczestników"

Zdaniem posła PiS Jarosława Zielińskiego w ramach przygotowań do marszu "Obudź się Polsko" siły i środki zastosowane przez policję były nieadekwatne. - W ramach przygotowań do tego marszu funkcjonariusze policji niejednokrotnie po cywilnemu w wielu miejscach kraju podejmowali działania w stosunku do organizatorów i uczestników wyjazdów na marsz mogące nosić znamiona inwigilacji - mówił Zieliński. Zdaniem posła PiS, od organizatorów marszu "Obudź się Polsko" domagano się list z danymi uczestników, a także zbierano informacje o firmach wynajmujących autokary.

Z informacjami przedstawionymi przez Deskura nie zgodziła się Małgorzata Sadurska (PiS). Zarzuciła mu kłamstwo, jeśli chodzi o liczbę uczestników marszu "Obudź się Polsko". - Obraził pan uczestników, którzy brali udział w marszu - powiedziała Sadurska.

Marsz przeszedł 29 września ulicami Warszawy. Uczestniczyli w nim m.in. sympatycy Radia Maryja i TV Trwam, PiS, związkowcy z Solidarności. Protestowali przeciw brakowi dialogu społecznego, podnoszeniu wieku emerytalnego, w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów.

Zobacz także
Komentarze (353)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Ile by nie było tysięcy to i tak te manifestacje PiS (nie sympatyzuje) czy Marsz Niepodległości wypadają świetnie przy demonstracjach frustratów reklamowanych przez michnikowszczyznę, która pomimo zmasowanej propagandy i sponsoringu ściąga na taka "Kolorową Niepodległa" maksymalnie do półtora tysiąca ludzi, w tym taką zbieraninę jak anarchistów, feministki, polityków, pedałów itd.

 • koniu150

  Oceniono 5 razy -3

  ciekawe ilu takich co nie dostało stołka przyszłoby na marsz poparcia dla skorumpowanych złodziei z PO i PSLu

 • swan_ganz

  Oceniono 6 razy -2

  wypieranie rzeczywistości miało sens ale kiedyś a nie dziś bo dziś dzięki netowi i kamerkom w telefonach nie macie już monopolu na informacje wiec dziś takie próby manipulacji jak ta jest z góry skazana na niepowodzenie bo byle ćwierć inteligent może wejść na jutubę i na włąsne gały przekonać się, ze inaczej niż podajecie to za psami...
  Jaki powód do takich manipulacji może mieć polska, demokratyczna władza ? :-)

 • last.j23

  Oceniono 6 razy 4

  Armia zbawcy pączkuje jak drożdże.

 • jacekwiertek

  Oceniono 3 razy -1

  Byłem na tej manifestacji, i stwierdzam: oba place - # Krzyży i Zwycięstwa, oraz droga między nimi były zapełnione ludźmi. więc ile było osób? Szacunkowo przyjąć ostrożnie 1 osoba / 2 m2. Sądzę że było blisko 200 tys. %0 tysięcy? - to nieprawda.

 • pietrek1960

  Oceniono 5 razy 3

  PiS-dusie czemu się tak denerwujecie.Przecież nawet 200 tyś. to i tak mało, Polska to prawie 40 milionowy naród,a do wyborów i tak trzy lata.

 • kowalskyy49

  Oceniono 6 razy 2

  Było tam około 200 tysięcy kończyn, bo choć większość miała 4 kończyny, to niektórzy dla zachowania równowagi używali piątej, więc ta liczba w odniesieniu do kończyn w zasadzie się zgadza.

 • gr_ub_y

  Oceniono 9 razy -1

  Ja tam naliczyłem 10-ciu demonstrantów i więcej nie dałem rady, bo mi się palce u rąk skończyły.

  A tak w ogóle, to niech nam żyje Platforma i ukochany przywódca Donald Tusk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje